המאבק על החקלאות איננו רק מאבק כלכלי – הוא מאבק על עתידנו כעם

בטור מיוחד, מזהיר ראש המועצה האזורית מרחבים כי ימיה של החקלאות בישראל ספורים, ותולה את האשמה במדיניות חסרת האחריות של ממשלת ישראל

 

פעם, בימים רחוקים ויפים, הייתה החקלאות שם נרדף לציונות. השדות המוריקים קישטו את מודעות הקרן הקיימת, הקיבוצים והמושבים היו סמל להתיישבות העובדת והחקלאות לענפיה הייתה אחד מענפי הייצוא המרכזיים של המשק הישראלי המתפתח, אך הימים האלה חלפו עברו.

החקלאות קמלה ונובלת כבר שנים רבות והחקלאים נאבקים על קיומם – לבדם. הנה המספרים שאין לטעות במשמעותם: בשנת 1949, בראשית ימיה של מדינת ישראל הצעירה, ייצרה החקלאות 12% מהתמ"ג (תוצר מקומי גולמי). שמינית מהסחורות והשירותים שיוצרו במדינה, היו בתחום החקלאות. 62 שנה אח"כ, בשנת 2011, היה חלקה של החקלאות בתמ"ג פחות מ 2%. באותה תקופה התכווץ גם הייצוא החקלאי בשיעור דומה. אין פלא אפוא שכיום מספר החקלאים המועסקים במשק ירד לפחות מ 0.6% מכוח העבודה וגילם הממוצע של החקלאים עומד על 60.

לשחיקה הדרסטית הזאת בענפי החקלאות יש כתובת אחת: מדיניות חסרת אחריות של הממשלות לאורך השנים, מדיניות שנמשכת גם היום. החלטת האוצר להתיר יבוא ירקות מחו"ל תקרב עוד את קיצה של החקלאות העברית.

פרסום
הכתובת היא ממשלת ישראל. שי חג'ג', ראש המועצה האזורית מרחבים

 הכתובת היא ממשלת ישראל. שי חג'ג', ראש המועצה האזורית מרחבים   צילום: ללא קרדיט 

הוראת האוצר להגדיל את ייבוא הירקות מחו"ל אומנם נועדה לתכלית טובה – להוזיל את יוקר המחייה בכלל ואת מחירי הירקות בפרט – אבל היא תגרום לחיסול המשק החקלאי הישראלי. במקום להילחם במתווכים, ברשתות השיווק, נלחם האוצר במגדלים, אלה הנאלצים כבר כיום למכור את תוצרתם במחירי הפסד.

  עיקר היבוא של הירקות נעשה מירדן, מהגדה ומעזה. איכות הירקות המיובאים משם ירודה ורחוקה מאד מרמת התוצרת הישראלית. למשל, הבצל שאתם קונים בסופר, עם קליפה צהובה מסביב ובפנים רקב, הוא בצל מיובא. ירקות אחרים כמו עגבניות, מגיעים לישראל נגועים במחלות שמדביקות את הגידולים הישראליים. כשהתחזיות מנבאות שבעוד 20-30 שנה יהיה מחסור חמור במזון, האם אנחנו באמת, אבל באמת, מוכנים לחסל את החקלאות שלנו ולסמוך רק על ייבוא מחו"ל?

בואו נעשה את זה פשוט. בכל יום מפרסמת מועצת הצמחים את מחירי הירקות בשוק הסיטונאי. בזמן כתיבת שורות אלה, מחיר ק"ג עגבנייה לחקלאי: 4.5 ₪. בפועל, רשתות השיווק ישלמו לחקלאי 22% פחות ואת הפער הזה משלם החקלאי. רשתות השיווק מנצלות את חולשתם של החקלאים וקונות מהם את התוצרת במחירי הפסד! את התוצרת הזאת יציעו רשתות השיווק ללקוחות במחירים נמוכים (שוב, על חשבון החקלאים). לשם השוואה, ליטר "קוקה קולה" עולה 6.5 ₪. אבל קולה לא תימכר ב 1.8 ש"ח. למה? כי רשתות השיווק לא יכולות לכפות על החברה המרכזית למכור להן במחירי הפסד.

פרסום

חקלאות משגשגת אינה יכולה להתקיים בלי מעורבות של הממשלה ובלי תמיכה ישירה שלה. לא במדינות מפותחות – ולא בישראל. השוואת שיעורי התמיכה של הממשלה בחקלאות מעלה כי בישראל מקבלים החקלאים תמיכה קטנה בהרבה מזו שמעניק ה-OECD לחקלאים.

 במקום לעודד את ייצור המזון המקומי, הממשלה מכבידה את עולה על החקלאים ומקרבת את קיצו של הענף. המאבק על החקלאות איננו רק מאבק ציוני, ביטחוני, כלכלי – הוא מאבק על עתידנו כעם.

 

Print Friendly, PDF & Email

תודה שאתם מבקרים בפורטל החקלאות המוביל אגרונט. אגרונט הוא פורטל חקלאות מקצועי וותיק שעוסק במגוון תחומי חקלאות של ירקות פירות וגידולי שדה גד"ש. בפורטל החקלאות חדשות לחקלאות, מאמרי חקלאות מובילים, זני ירקות ופירות חדשים, פורום חקלאות מקצועי עם מומחים לשאלות ותשובות שיענו על שאלות בתחום החקלאות. בנוסף מכרזים לחקלאות, לוח הודעות לחקלאות, חיפוש חברות לתחום החקלאות, חידושים של חברות חקלאיות, מחירי ירקות ופירות, הדרכה לגידולים חקלאיים, רשימת משווקים ועוד.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

כתבות נוספות

קול קורא לחקלאים שציודם החקלאי נפגע ב 7-באוקטובר

11 ביוני 2024

חוקרים, מגדלים ומדריכים מכל הארץ השתתפו בסיור השנתי למגדלי הדובדבן

10 ביוני 2024

התמונה "בהצדעה" נבחרה לתמונת הטבע וההתנדבות של ישראל לשנת 2024

9 ביוני 2024

משרד החקלאות יתמרץ חקלאים מגדלי עגבניות, שישווקו את תוצרתם במהלך החודשים ספ...

9 ביוני 2024

מפקחי יחידת הפיצו"ח במשרד החקלאות סיכלו, בסוף השבוע, הברחה של 10 טון מלונים...

2 ביוני 2024

איזה סוגי פירות נאכל השנה הרבה

28 במאי 2024

קול קורא לחקלאים שציודם החקלאי נפגע ב 7-באוקטובר

11 ביוני 2024

חוקרים, מגדלים ומדריכים מכל הארץ השתתפו בסיור השנתי למגדלי הדובדבן

10 ביוני 2024

התמונה "בהצדעה" נבחרה לתמונת הטבע וההתנדבות של ישראל לשנת 2024

9 ביוני 2024

משרד החקלאות יתמרץ חקלאים מגדלי עגבניות, שישווקו את תוצרתם במהלך החודשים ספ...

9 ביוני 2024

תמיד לדעת לפני כולם

השארו מעודכנים

השאירו פרטים לקבלת עידכונים למייל

בחירת תחום עניין

כדי להיות תמיד מעודכנים