6 פטנטים שחייבים להכיר בתחום החקלאות

יודע חקלאי פיקח!

6 פטנטים שחייבים להכיר בתחום החקלאות

יוצגו בתערוכה החקלאית הגדולה בישראל

פרסום

במו"פ ערבה תיכונה וצפונית בחצבה 30-31 בינואר

 

ישראל נחשבת כבר שנים רבות למעצמה טכנולוגית בתחומי פיתוח ענפי החקלאות, המים והסביבה, המציעה פתרונות חדשניים לענפי החקלאות השונים, כולל ציוד מתקדם. חברות ישראליות מציגות השנה בתערוכה החקלאית הגדולה בישראל בערבה התיכונה 30-31 בינואר, פטנטים ומכשור טכנולוגי מתקדם, המאפשר פתרונות יעילים ואיכותיים החל מהגינה הביתית ועד לשטחים החקלאיים הנרחבים.

להלן היכרות עם כמה מהפתרונות החדשים שיוצגו בתערוכה:

 

האח הגדול- CropView מצלמת מעקב גידול חקלאי

דאגתם של החקלאים ליבולים שלהם היא כמו לילדיהם וכהורים הם רוצים לראות שפרי יצירתם מתפתח ומתקדם כראוי. CropVIEW  זוהי מערכת מידע חקלאית חדשנית המוצבת בשטח ומאפשרת בקרה וניטור יומיומי של התפתחות יבול חקלאי רחב כגון שדות תירס וחמניות, או עבור עצי פרי. מדובר במצלמה איכותית (עד 12 מגה פיקסל) המאפשרת לעקוב אחרי התפתחות הגדילה וזהירות מפני מזיקים ומחלות. המכשיר מצלם גם את הנתונים הסביבתיים הנלווים אל הצמח: טמפרטורה ולחות, משקעים, רטיבות העלים ועוד ומאפשר בכך לנתח מידי יום, לאורך זמן וללא מאמץ נוסף. המצלמה מותאמת להצבה בשטח והספק הסוללות לא צריך להוות מקור לדאגה: למכשיר כוח של 6 וולט עם פאנל סולארי שנטען על ידי השמש.

רק שתדעו: המערכת משדרת את התמונות אוטומטית לממשק אינטרנטי נוח וידידותי שמותאם אישית למשתמש. לאחרונה פותח אלוגריתם המנתח אוטומטית צילומי פירות התפוח על העץ  ויוצר גרף אוטומטי של גדילת הפרי.

 

מעקב GPS אחר טרקטור וכלים ניידים – iMETOS-Tracker

השדות החקלאיים המתפרסים על שטחים נרחבים, מצריכים מהחקלאי מעקב הדוק אחר השטחים המעובדים, זאת על מנת לחסוך בזמן ומשאבים. כל חקלאי היה רוצה למפות את השטח שלו ולדעת באיזה הספק ניתן לבצע את הפעולות השונות לגדילת היבול ולקצירתו. היישר מאוסטריה הגיע אלינו לאחרונה לארץ ה-GPS  שעוקב באופן רציף אחרי על מהלך עבודת הכלי הרכב החקלאי ומעלה את הנתונים לאתר המרכזי fieldclimate.com המאגד את כלל המדידות במשק החקלאי. המכשיר הקטן והמלבני בגודל 50X80 מ"מ אשר מותקן על גג הרכב, בוחן את מהירות הכלי בכל דקה, מפת הנסיעה שלו ועד כמה כיסה את השטח הכולל ישנו מכשיר המיועד לכלים ממונעים (Active Tracker) הכולל חיבור.

רק שתדעו: כולל חשמל לשקע מצית וסוללת גיבוי ומכשיר המיועד לכלים סטטיים המופעלים ע"י כלי אחר (Object Tracker) אשר בשל כך שמופעל במצב תנועה חוסך באנרגיה וכולל סוללה פנימית ל- 2000  מדידות לשם מעקב.

 

"אס" מנצח – ארגז חד פעמי במשקל קל – חברת פלסגד

"אופי יזמי" הוא לקחת הנחה מובנת מאליה ולבחון האם הינה הדבר היעיל והנצרך ביותר עבור העסק. במרוצת הזמן לא היה ספק, כי עדיף לחקלאים להשתמש בארגזי קרטון זולים כדי להעביר את מוצריהם. בשנים האחרונות, כחלק ממערך התייעלות והבנה שמעבר לארגזים המיוצרים מפלסטיק יהווה יתרון הן מבחינת שמירה על התוצרת, הן חסכון בעלויות והן תרומה ניכרת לאיכות הסביבה, ייצרה חברת "פלסגד", ארגז חד פעמי במשקל קל במיוחד המיועד לשילוח ימי של פירות שטרם הבשילו (אך לא רק). ארגז ה"אס" מיועד לשהייה בחדרי הבחלה, כאשר הוא מעוצב באופן המאפשר לתוצרת אוורור מקסימלי ותכנון הנדסי מתקדם כך שלמרות היותו ארגז חד פעמי קל הוא חזק במיוחד.

רק שתדעו: גולת הכותרת של הארגז שכבר זיכתה אותו בפטנט רשום הוא פתח בקרה המאפשר לקחת

דגימת פרי מכל ארגז במשטח ללא צורך בחיתוך של הארגז או בפירוק המשטח. כל המידע הרלוונטי לתכולת הארגז שבעבר היה מיושם על ארגזי הקרטון באמצעות מדבקה/ סימון ידני מודפס היום ישירות על הפלסטיק כחלק מהקו האוטומטי.

 

כשאיכות הסביבה ואיכות המוצר נפגשים – מגשי פלסטיק לשתילים – משתלת שורשים

כולנו נתקלנו בעבר במגשים העשויים מקלקר בהם מונחים השתילים ומועברים לחקלאים בדרכם אל האדמה. לכאורה מדובר בתהליך טריוויאלי אך במחקר שערכו ב"משתלת שורשים" במושב עין הבשור שבחבל הבשור  מצאו, כי נגרם נזק כתוצאה מתלישה ופציעה למערכת השורשים בשיטת הגידול בקלקר.

הפטנט החדש בתחום, יציקה של מגשי פלסטיק, פרי פיתוח של משתלת שורשים הכוללים שלל יתרונות על פני הגידול במגשי קלקר. מגשי הפלסטיק של שורשים עשויים יציקה אחת בעלי שטח פנים חלק ובלתי חדיר מאפשרים שליפה קלה של השתילים מהמגש, אין פציעה של מערכת השורשים לעומת השימוש במגשי קלקר, יתרון נוסף אשר הוסיפו בתהליך התכנון של המגשים הוא פתחי אוורור בין שתיל לשתיל המאפשרים מעבר חופשי של אוויר ונידוף עודפי מים ולחות אשר תורמים לשתילים אחידות בצימוח ובריאות בכל הקשור למחלות אשר נגרמות מלחות עודפת. כמו כן, לעומת מגשי הקלקר שלא ניתנים למחזור ומהווים מפגע סביבתי בקנה מידה בינלאומי, מגשי הפלסטיק נשלחים לגריסה ולמחזור ואינם מהווים איום על איכות הסביבה.

רק שתדעו: במגש קלקר מספר השימושים מוגבל ואיכות השתילים עלולה לרדת לאחר מספר רב של מחזורי גידול. שתילים במגשי פלסטיק לאחר שטיפה וחיטוי מתנהגים כמו חדשים גם לאחר מחזורי גידול רבים.

 

פרסום

כולנו חזאים – מד גשם לשימוש פרטי – מציגה חברת אגרולן

לאחר חמש שנים שחונות בישראל ובהמשך למזג האוויר האוניברסלי ההולך ומתחמם, כל טיפת גשם היא ברכה. כעת כל אחד יכול למדוד בביתו את כמות המשקעים בעזרת מדי גשם מקצועיים, מכשירי מדידה מדויקים האוספים את כמות מי הגשם בחורף. מכשיר "מד הגשם" הבסיסי מורכב ממיכל שצורתו גליל, בעל קוטר מסוים, הפתוח בחלקו העליון. במיכל ניצבת מבחנה, עליה מסומנים קווים המציינים את הגובה במילימטרים. בפתח המכל מונח משפך המוצמד אל פתח המבחנה, לקליטת טיפות הגשם היורדות. כאשר יורד גשם, הוא זולג על דפנות המשפך, יורד אל המבחנה וממלא אותה. הגובה שאליו הגיעו המים מציין את כמות הגשם. כמות זו מציינת את גובה המים המכסים את פני הקרקע באזור בו יורד גשם, מדמה פני שטח ישרים ללא כמות מים שמתאדה או מחלחלת לקרקע.

רק שתדעו: מד הגשם האוטומטי יכול לשדר ישירות מהשטח לאתר אינטרנט חדש www.rain.org.il, המציג את כמויות הגשם בפריסה ארצית על מפה. האתר מתעדכן מהחיישנים פעם בשעה וכך כל עם ישראל יכול לצפות במדידות הגשם הישר מבעל מד הגשם. מד גשם אוטומטי פועל בעקרון של 2 כפיות מאזניים מתהפכות מתחת למשפך קליטת הגשם וכל היפוך במאזניים  נותן פולס חשמלי לכמות גשם של 0.2 מ"מ.

 

התולעים שיפרקו לכם את הזבל האורגני

בשנים האחרונות ישנה עליה במספר הפונים לתחום גידול התולעים בגלל חוסר הצלחתם בייצור קומפוסט ביתי. חברת "אגרולן" מציעה פתרון הולם לבעיה והחלה לשווק את התולעים שיעשו זאת עבורכם. התולעים האדומות (Eisenia fetida), ידועות כמפרקות זבל אורגני בצורה יעילה ומהירה והפיכתו חזרה לחומר אורגני איכותי אשר יכול לשוב אל האדמה כחומר מדשן. היתרון בשדרוג מיכל הקומפוסט על ידי הוספת תולעים אדומות הינו שילוב של קלות הגידול, הקטנה מהירה יותר של נפח הזבל במיכל והפיכת הזבל האורגני להומוס (דשן אורגני) אשר עולה באיכותו על הקומפוסט שייווצר ללא התולעים. התולעת האדומה הופכת לבוגרת לאחר כחודשיים ומאותו הרגע בכל שלושה ימים היא מטילה ביצה, ממנה בוקעות לאחר מספר ימים כשלוש תולעים. חישוב גס הוא שבכל חודשיים-שלושה הכמות מכפילה את עצמה (ואף למעלה מזה). מומלץ לגדל את התולעים גם במיכל בעל אפשרות ניקוז נוזלים, כגון עציץ גם בעונת החורף בשל אהבתן ללחות וסלידתן מאור, שמש ישירה ויובש. כמו כן, התולעים אוכלות בתאבון רב שאריות סלט, גזם דשא, לחם, פירות, ירקות וגם שאריות עיתון וקרטונים ובכך חוסכות סכומי כסף רבים של עלויות האיסוף והטיפול באשפה.

רק שתדעו: מעבר לתרומתו של הגידול לסביבה המאפשר לצמצם משמעותית את כמות האשפה הביתית והצורך בדישון מלאכותי, גידול התולעים הינו חוויה לימודית ומעשירה לכל המשפחה. מדובר בעיסוק מרתק, מאחד וחינוכי.

 

חידושים אלו ואחרים, כולל גידולים וזנים חדשים, פתרונות למים, תאורה סולרית, רכבי 4X4 לשטח, מכשור מתקדם ועוד, ניתן יהיה לראות בתערוכה החקלאית הגדולה בישראל שתתקיים בימים ד'-ה' 30-31 בינואר, במו"פ ערבה תיכונה וצפונית, בתחנת ‘יאיר’ בחצבה, בה תצגנה מעל 200 חברות. התערוכה משתרעת על פני 15 דונם וכחלק ממנה יתקיים כנס מקצועי מדעי. הכניסה לתערוכה ולכנס המקצועי ללא תשלום.

 

Print Friendly, PDF & Email

תודה שאתם מבקרים בפורטל החקלאות המוביל אגרונט. אגרונט הוא פורטל חקלאות מקצועי וותיק שעוסק במגוון תחומי חקלאות של ירקות פירות וגידולי שדה גד"ש. בפורטל החקלאות חדשות לחקלאות, מאמרי חקלאות מובילים, זני ירקות ופירות חדשים, פורום חקלאות מקצועי עם מומחים לשאלות ותשובות שיענו על שאלות בתחום החקלאות. בנוסף מכרזים לחקלאות, לוח הודעות לחקלאות, חיפוש חברות לתחום החקלאות, חידושים של חברות חקלאיות, מחירי ירקות ופירות, הדרכה לגידולים חקלאיים, רשימת משווקים ועוד.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

כתבות נוספות

סטארטאפ חדשני יצמצם אובדן יבול באמצעים ידידותיים לסביבה 

7 ביולי 2024

מצע גידול חדשני מציל את יבול המלפפונים ממחלת הפוזריום

30 ביוני 2024

התחלת עונת הפיטאיה בישראל

28 במאי 2024

חברת סטארט אפ האגריטק Edete מכפילה פי ארבעה את שטחי האבקת הפיסטוקים שלה בקל...

20 באפריל 2024

קומפקטוס עין החורש מציגה : סטנדרט חדש בתחום חקלאות אורבנית

17 במרץ 2024

בי-יו דבש חוברת למכון הטכנולוגי של מסצ'וסטס (MIT) לפיתוח טכנולוגיה הרותמת ת...

29 בפברואר 2024

סטארטאפ חדשני יצמצם אובדן יבול באמצעים ידידותיים לסביבה 

7 ביולי 2024

מצע גידול חדשני מציל את יבול המלפפונים ממחלת הפוזריום

30 ביוני 2024

התחלת עונת הפיטאיה בישראל

28 במאי 2024

חברת סטארט אפ האגריטק Edete מכפילה פי ארבעה את שטחי האבקת הפיסטוקים שלה בקל...

20 באפריל 2024

תמיד לדעת לפני כולם

השארו מעודכנים

השאירו פרטים לקבלת עידכונים למייל

בחירת תחום עניין

כדי להיות תמיד מעודכנים