120 מחקרים פעילים לחיזוק החקלאות הישראלית ותכנית להקמת 49 מתקני פיילוט של אגרי-וולטאי

 

הצלחה לכנס האסטרטגי של מו"פ צפון לגיבוש תכנית עבודה-רב שנתית

הצלחה ל'כנס האסטרטגיה' של מו"פ (מחקר ופיתוח) צפון במכון המחקר מיגל של החברה לפיתוח הגליל, שהתקיים במתחם 'מארג' לתעסוקה שיקומית ותיירותית בצומת כח, כחלק מחשיבה על תרומה אזורית, בהשתתפות הנהלות מו"פ צפון ומיגל, חוקרי מו"פ צפון, נציגים בכירים ממשרד החקלאות, מועצת הצמחים וקק"ל, מדריכים ומגדלים.

פרסום

 

חיה רק יהלום, מנהלת מו"פ צפון: "מטרות הכנס העיקריות, שהושגו בהצלחה יתרה, היו לחזק את השותפות וההסכמה בין בעלי העניין של המו"פ, ומתוך התובנות לגבש יחד תוכנית עבודה רב-שנתית למו"פ שתתרום ערך משמעותי ומתמשך לחקלאי הצפון בפרט, ולחקלאיים הישראליים בכלל. זאת באמצעות קידום חקלאות חכמה ומדייקת, ברת קיימא ורווחית, תוך התחשבות בהיבטים כגון צרכי החקלאים להתייעלות, חיסכון בכוח אדם תוך הכנסת טכנולוגיות של רובוטיקה, מיחשוב וחיישנים, התמודדות עם יבוא ומחיר המים והתמודדות עם שינויי האקלים" אומרת רק יהלום ומוסיפה "המחקר במו"פ מתמקד בקידום ענפי החקלאות השונים, תוך התייחסות לרגולציה, כלכלה, שיווק ועוד. הגדרנו שכל מחקר שנערך במו"פ נדרש לעמוד בשלושה תנאים הכרחיים – להיות בעל ערך לחקלאי הצפון, בעל ערך מדעי, ובעל מימון לקיומו".

 

בין המשתתפים, יו"ר מו"פ צפון ומנהל אגמון החולה של קק"ל אפי נעים, ראשי מכון המחקר מיגל– המנכ"ל דוד זיגדון, המנהל המדעי פרופ' דן לבנון, סמנכ"ל פיתוח עסקי אורי בן הרצל, ראש המחלקה למדעי הצמח פרופ' מרטין גולדווי ומנהל תחום האגרי-וולטאי אריק בן מאיר. נציגי משרד החקלאות– מנהל מחוז גליל גולן פארוק דבור, מנהל שה"מ חגי שניר, ופרופ' ויני אלטשטיין ונדים גנאים מיחידת המדענית הראשית.

עוד השתתפו, מנהל תחום חקלאות בחברה לפיתוח הגליל עמוס לוין, מנהל פיתוח עסקי בבית האריזה 'בראשית' גבי קוניאל, ונציגים מהאזורים המרכיבים את מו"פ צפון– סגן ראש מועצה אזורית גולן גל גפני, מנכ"ל החברה לחקלאות גליל עליון עופר ברנע, מנכ"ל 'צמח טכנולוגיות' ד"ר פבל טריפונוב, מנהל חוות עכו תמיר פורת, ומנכ"ל מי החולה מיסוד המעלה משה ברשח.

 

כחלק מהכנס, בהנחיית היועצת הארגונית יעל ליטוין, התכנסו המשתתפים בשולחנות עגולים לטובת יישור קו וקבלת ידע בנושאים שונים הנוגעים לעתיד המו"פ בפרט, והחקלאות בכלל. את הדיונים השונים ניהלו חיה רק יהלום מנהלת מו"פ צפון בנושא התגברות על חסמים במו"פ, ראובן דור מנהל קשרי חוץ במו"פ צפון על מכלול המחקרים היישומיים שנעשים במו"פ ותוכניות מחקר לעתיד, פרופ' ויני אלטשטיין מיחידת המדען הראשי, על התוכנית האסטרטגית של מכון וולקני, אלקנה בן ישר יו"ר שולחן המנגו במועצת הצמחים על האתגרים העומדים בפני חקלאי הצפון, חגי שניר מנהל שה"מ על פעילות שירות ההדרכה והמקצוע לקידום החקלאות, ארנון ברק כלכלן במיגל בנושא סקרים כלכליים בענף החקלאות אותם הכינה אילנה דרור, הכלכלנית הראשית של איגוד חקלאי ישראל, ואורי בן הרצל סמנכ"ל פיתוח עסקי במיגל שהציג את סקר החקלאיים שנערך על ידי מו"פ צפון טרם הכנס, בהשתתפות 152 חקלאים.

 

כמו כן הוצג ניתוח SWOT מקדים שנעשה על ידי המשתתפים השונים, לדיון ביתרונות ובחסרונות בתוך הארגון, כמו גם בהזדמנויות ובאיומים הנובעים מגורמים חיצוניים לארגון, הועלו במסגרת השולחנות העגולים שאיפות הגורמים השונים באשר למחקר החקלאי במו"פ צפון, ונערכו דיונים פרגמטיים על המשך הפעילות.

 

פרסום

מו"פ צפון הפועל כחטיבה עצמאית במכון המחקר מיגל,  הינו המו"פ האזורי הפריפריאלי הגדול ביותר בישראל, המרכז ומבצע את המחקר והפיתוח החקלאי היישומי בצפון הארץ. היקפו ומספר החוקרים המועסקים בו מאפשרים גמישות תפעולית ומתן מענה איכותי לצרכי האזור כולו, המשתרע על מרחב מחוז גליל גולן של משרד החקלאות, עמק הירדן וחלק מבית שאן, וכולל 11 מועצות אזוריות ומקומיות חקלאיות בהיקף יצור חקלאי טרי של למעלה מ-6 מיליארד שקלים בשנה.

 

במסגרת מו"פ צפון, מתנהלים כיום 120 מחקרים יישומיים פעילים המטפלים בכ-35 גידולים שונים, שמטרתם הגדלת יבולים, שיפור איכות התוצרת, שיפור פרוטוקולי גידול, עיצוב חדשני של מטעי פרי לשילוב מיכון חקלאי מתקדם ורובוטים, הפחתת ריסוסים ופיתוח פתרונות אקולוגיים להתמודדות עם מזיקים, התמודדות עם שינויי אקלים, השבחת ואקלום זנים חדשים, בחינת גידולים חדשים, חסכון בכוח אדם ועוד.

 

כמו כן, עם ההתחממות הגלובלית ובמסגרת המיזם הארצי לקידום תחום האגרי-וולטאי, ביוזמת משרדי החקלאות והאנרגיה, תוביל מו"פ צפון-מיגל, הקמת 49 פיילוטים על פני שטח של 650 דונם, לבחינת השפעת המתקנים הסולאריים על כ-30 גידולים שונים, וזאת בשיתוף פעולה עם 16 חברות שונות במגוון טכנולוגיות. מטרת טכנולוגיית האגרי-וולטאי, לאפשר דו-שימוש בקרקע חקלאית, להפקת אנרגיה ירוקה ונקייה מאור השמש, המיטיבה הן עם הסביבה והן עם החקלאות. הפאנלים הסולאריים המותקנים מעל הגידולים, ישמרו את איכות התוצרת, ואף יסייעו בשיפורה, הודות למשטר הצללה משוכלל מבוסס מעקב אחר השמש וצרכי הצמח, המסוגל להגן על גידולים מסוימים בפני עודפי קרינה בהתאם לעונה וזווית השמש.

Print Friendly, PDF & Email

תודה שאתם מבקרים בפורטל החקלאות המוביל אגרונט. אגרונט הוא פורטל חקלאות מקצועי וותיק שעוסק במגוון תחומי חקלאות של ירקות פירות וגידולי שדה גד"ש. בפורטל החקלאות חדשות לחקלאות, מאמרי חקלאות מובילים, זני ירקות ופירות חדשים, פורום חקלאות מקצועי עם מומחים לשאלות ותשובות שיענו על שאלות בתחום החקלאות. בנוסף מכרזים לחקלאות, לוח הודעות לחקלאות, חיפוש חברות לתחום החקלאות, חידושים של חברות חקלאיות, מחירי ירקות ופירות, הדרכה לגידולים חקלאיים, רשימת משווקים ועוד.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

כתבות נוספות

93.3% מהדגימות של דוח שאריות חומרי ההדברה עמדו בתקן הישראלי, שהוא מהמחמירים...

20 במאי 2024

פרופסור בני חפץ נכנס  הבוקר לתפקיד ראש מינהל המחקר החקלאי- מכון וולקני

19 במאי 2024

מחקרים חדשים פורצי דרך הוצגו בכנס מיגל ה-19 ע"ש יעקב ארזי ז"ל

15 במאי 2024

חתימה על הצהרת כוונות עם רומניה לאספקת חיטה לישראל בעת חירום

12 במאי 2024

בצל עליות המחירים במשק: ועדת הבריאות דנה ברפורמת המזון שמוביל משרד הבריאות

9 במאי 2024

היקף נזקי מזג האוויר לחקלאות בחורף האחרון - למעלה מ-150 מיליון ש"ח

7 במאי 2024

93.3% מהדגימות של דוח שאריות חומרי ההדברה עמדו בתקן הישראלי, שהוא מהמחמירים...

20 במאי 2024

פרופסור בני חפץ נכנס  הבוקר לתפקיד ראש מינהל המחקר החקלאי- מכון וולקני

19 במאי 2024

מחקרים חדשים פורצי דרך הוצגו בכנס מיגל ה-19 ע"ש יעקב ארזי ז"ל

15 במאי 2024

חתימה על הצהרת כוונות עם רומניה לאספקת חיטה לישראל בעת חירום

12 במאי 2024

תמיד לדעת לפני כולם

השארו מעודכנים

השאירו פרטים לקבלת עידכונים למייל

בחירת תחום עניין

כדי להיות תמיד מעודכנים