תעריף המים בחקלאות- מחיר אחיד לכל החקלאים

 מועצת רשות המים החליטה עקרונית על שינוי מודל תעריפי המים לחקלאות התעריף הממוצע יינתן בשתי מדרגות תעריף – ללא קשר לזהות המפיק/הספק, ויעמוד בשלב ראשון על כ-2 ש"ח,, וכשנתיים לאחר מכן יפחת בכ-10% נוספים

מודל חדש מבקש לצמצם, אחרי עשרות שנים, את השונות החריפה בתעריפי המים לחקלאות הקיימת היום ומבקש להביא לצמצום הסבסוד הצולב של מגזר החקלאות באופן משמעותי.▪  ▪  ▪

במסגרת עבודת מועצת רשות המים, לקראת דיון על תיקון סעיף 27 לחוק המים, החליטה עקרונית מועצת הרשות על הסדרת תעריפי המים. תיקון 27 עוסק בין היתר בהעברת התקבולים על הפקה פרטית מקופת המדינה למשק המים לטובת השלמת המהלך ליצירת משק כספים סגור ולתיקון העיוותים בתעריפי המים למגזר החקלאי. במסגרת זו החליטה מועצת רשות המים עקרונית לקבוע תעריף אחיד לצרכני החקלאות, לפי מצאי המים וסוגם לכלל הצרכנים, לפי העקרונות הבאים:

  • לא תהיה תלות בזהות המפיק או הספק;
  • היישום יהיה באופן הדרגתי על פני 5 שנים;
  • עלויות האספקה וההפקה יחושבו לפי מתודולוגיות כלכליות של רשות המים על בסיס נורמטיבי;
  • התעריף לחקלאי יחושב לפי סך העלות המוכרת לפי המתווה הקיים במשק המים לחקלאות או סך המים המסופקים למטרה זו.

ברשות המים אומרים כי ההחלטה מהווה בשורה גדולה וחשובה למרבית חקלאי ישראל, בהיותה מתקנת עיוותים בתעריפי המים הקיימים היום במגזר החקלאי, ותביא ליתר הוגנות בחלוקת הנטל התעריפי בקרב החקלאים ופיתוח מקורות קולחים נוספים.

פרסום

התעריף הממוצע יינתן בשתי מדרגות תעריף – ללא קשר לזהות המפיק/הספק, ויעמוד בשלב ראשון על כ-2 שקלים, וכשנתיים לאחר מכן יפחת בכ-10% נוספים.

בנוסף לתעריפים אלו, ייקבע תעריף מים מליחים – 60% מתעריף הרכישה למים שפירים, וכן במקרים ייחודיים – ייקבעו תעריפים נמוכים על בסיס שיקולים רחבים של משק המים.

על-מנת לאפשר לחקלאים להסתגל לשינויים אלו, הוחלט על יישום הדרגתי של תעריף הרכישה למים שפירים כמוצע לעיל, על פני חמש שנים:

  • מים שפירים המסופקים מחברת מקורות – הפחתת התעריף בשתי פעימות:
  • עם סיום החקיקה בכנסת ובאישור המועצה – 1.98 ש"ח לקוב (פעימה ראשונה)
  • לאחר שנתיים מפעימה ראשונה – כ-1.81 ש"ח לקוב (פעימה שנייה)
  • מים שפירים ממפיקים פרטיים – קביעת התעריף כסך ההפרש שבין תעריפי הרכישה מחברת מקורות, לבין העלות הנורמטיבית המוכרת למפיק, בגין ההפקה, וזאת בכמה פעימות:
  • עם סיום החקיקה בכנסת ובאישור המועצה – תעריף בגובה היטל ההפקה המוטל היום על מפיק מים, בתוספת של 0.26 ש"ח לקוב;
  • מ-1 בינואר 2018 ואילך – תוספת של 0.17 ש"ח לקוב בכל שנה עד לתעריף המוטל כאמור על כל מפיק (תעריף הרכישה ממקורות, בהפחתת העלות הנורמטיבית המוכרת לאותו מפיק).

החלטת רשות המים כפופה להעברת תיקון 27 לחוק המים בכנסת, בנוסח עליו הסכימה הממשלה שצפוי להידון השבוע (ב') בוועדת הכלכלה.

פרסום

שר החקלאות אורי אריאל פנה לשר האוצר משה כחלון, וקרא לו למשוך את הצעת ההחלטה של האוצר על הורדת מחירי המים לחקלאים. במכתבו הוא תומך במתווה המים החלופי שגובש יחד עם התאחדות חקלאי ישראל, וטוען כי המתווה הנוכחי של האוצר ייצור משבר ופגיעה בחקלאות ובחקלאים.

אריאל אמר כי הוא רואה בחקלאי ישראל "נדבך אסטרטגי החורג מראייה כלכלית ומספרית מצומצמת" וכי ישנו "מתווה מוסכם עם התאחדות חקלאי ישראל על הפעולות והדרכים שיש לנקוט על-מנת להפחית את מחירי המים לחקלאות". לדבריו, "המתווה המוסכם מבוסס על אמבטיות אזוריות שיבטיחו מחיר נמוך יותר לחקלאי ישראל"

Print Friendly, PDF & Email

תודה שאתם מבקרים בפורטל החקלאות המוביל אגרונט. אגרונט הוא פורטל חקלאות מקצועי וותיק שעוסק במגוון תחומי חקלאות של ירקות פירות וגידולי שדה גד"ש. בפורטל החקלאות חדשות לחקלאות, מאמרי חקלאות מובילים, זני ירקות ופירות חדשים, פורום חקלאות מקצועי עם מומחים לשאלות ותשובות שיענו על שאלות בתחום החקלאות. בנוסף מכרזים לחקלאות, לוח הודעות לחקלאות, חיפוש חברות לתחום החקלאות, חידושים של חברות חקלאיות, מחירי ירקות ופירות, הדרכה לגידולים חקלאיים, רשימת משווקים ועוד.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

כתבות נוספות

תמיכה בצעירים בענף החקלאות

7 ביולי 2024

מגדלי הירקות ממשיכים לסבול מנזקי משבר האקלים

7 ביולי 2024

תמיכה ישירה על סך של כ- 40 מיליון ₪ במגדלי עצי זית לשמן

7 ביולי 2024

ארגון מגדלי הפירות בישראל קיים סיור חירום במטעי צפון רמת הגולן ובחברת השיוו...

3 ביולי 2024

קנט, הקרן לביטוח נזקי טבע בחקלאות: שיא בהיקף נזקי החום הישירים לגידולים החק...

3 ביולי 2024

קרן "פועלים לתקומה" של בנק הפועלים תקים בית ספר חקלאי של רשת בתי הספר ״אדם ...

26 ביוני 2024

תמיכה בצעירים בענף החקלאות

7 ביולי 2024

מגדלי הירקות ממשיכים לסבול מנזקי משבר האקלים

7 ביולי 2024

תמיכה ישירה על סך של כ- 40 מיליון ₪ במגדלי עצי זית לשמן

7 ביולי 2024

ארגון מגדלי הפירות בישראל קיים סיור חירום במטעי צפון רמת הגולן ובחברת השיוו...

3 ביולי 2024

תמיד לדעת לפני כולם

השארו מעודכנים

השאירו פרטים לקבלת עידכונים למייל

בחירת תחום עניין

כדי להיות תמיד מעודכנים