תכנית לפתרון בעיית נזקי הפשיעה החקלאיות:

קנט, הקרן לביטוח נזקי טבע בחקלאות, הגישה למשרד החקלאות הצעה לביטוח, באמצעות המדינה, של ציוד ורכוש חקלאי שחברות הביטוח המסחריות מסרבות לבטח

ההצעה של קנט הינה במסגרת החלטת משרד החקלאות לטפל באופן נחוש בנושא הפשיעה נגד המגזר החקלאי

 שמואל תורג'מן, מנכ"ל קנט: קיים כשל השוק המותיר את החקלאים, בעיקר באזורי הפריפריה, חשופים לנזקים כלכליים ומחייב מתן פתרון המשלב בין ביטוח עסקי ורשת ביטחון ממשלתית # יחד עם זאת, בקנט טוענים כי בעיית הגניבות מחייבת פתרון מערכתי כולל ואינה יכולה להסתפק בפתרון ביטוחי בלבד

פרסום

לראשונה, ועל רקע התגברות הפשיעה כנגד חקלאים וציוד חקלאי, קנט, הקרן לביטוח נזקי טבע בחקלאות – חברת הביטוח הממשלתית,  הגישה למשרד החקלאות  תכנית לאומית שתסייע לחקלאים להתמודד עם הנזקים הכלכליים העצומים הנגרמים להם. על פי התכנית שהגישה קנט לשר החקלאות ופיתוח הכפר, מר אורי אריאל המדינה באמצעותה של קנט, תפצה את החקלאים עבור נזקים שאינם מכוסים על ידי חברות הביטוח המסחריות. על פי התכנית, שגובשה לאחר פגישה משותפת של צמרת משרד החקלאות, חברי כנסת, מפקדי מג"ב, ראשי מועצות מקומיות, נציגות של המשרדים השונים כמו המשרד לביטחון הפנים, ראשי הנציגות החקלאית ועוד גורמים מקצועיים שונים, ההחלטה האם הפיצוי ינתן על ידי חברות הביטוח או באמצעות קנט תיקבע בהתאם לסיבת הנזק אותה יקבעו גורמי אכיפת החוק.

חברת הביטוח קנט – קרן לביטוח נזקי טבע בחקלאות, מציינת השנה 50 שנות פעילות ונחשבת לבין המובילות בעולם המערבי במתן פתרונות ביטוחיים לענפי החקלאות השונים בתחום נזקי הטבע. החברה הינה חברה ממשלתית ופועלת בשותפות עם 14 ארגונים חקלאיים. בשלוש השנים האחרונות בלבד שילמה החברה לחקלאים פיצויים בהיקף של כמיליארד וחצי ₪ בגין נזקי טבע כגון אירועי קרה, חום, סערה ושטפונות.

 

בקנט אומרים כי הפשיעה החקלאית ובכלל זה גניבות בעלי חיים וציוד וכן פגיעה מכוונת בציוד חקלאי הפכה למכה כלכלית של ממש עבור החקלאים, ובעיקר בפריפריה. גם מבקר המדינה, בדו"ח שפירסם לאחרונה, קבע כי הממצאים מעידים על חולשה אכיפתית, אוזלת יד והיעדר מענה לבעיה אמיתית שהחקלאים עומדים בפניה חסרי אונים.

במהלך השנים חברות הביטוח הפסיקו לספק פתרונות ביטוח לרכוש החקלאי מכיוון שתוכניות אלו סבלו מהפסדים. החקלאים מדווחים על כך שבשטח קיימת התגברות של פעילות גורמים עברייניים הרואים ברכוש החקלאי רכוש שקל לגנוב אותו ובמקביל ירידה באכיפה. "במהלך השנים התגברה גם התופעה של דרישה לקבלת דמי חסות ושמירה בשכר של גורמים שונים על הרכוש החקלאי שהביאו לכך שכל סכסוך על נושא השמירה הביא בעקבותיו נזקים בזדון. גם המצאות החקלאות בפריפריה והתגברות מחלוקות לאומיות בין האוכלוסיות השונות המאכלסות חבלי ארץ אלו הגבירו את הנזקים המכוונים נגד הרכוש החקלאי" אומר שמואל תורג'מן, מנכ"ל קנט.

המצב הקיים: חברות הביטוח מחריגות נזקי פשיעה חקלאית

חקלאים יכולים לרכוש ביטוח במסגרת הביטוחים העסקיים הקיימים בשוק המבטחים את הרכוש החקלאי כנגד סיכונים מ כגון אש, רעידות אדמה, תקלות מכניות, נזקים לצד ג' ועוד. לעיתים קרובות מחריגות חברות הביטוח כיסוי לסיכונים כמו נזקי זדון או נזקי גניבת רכוש הנמצא באזורים עם יכולת הגנה נמוכה. קיים מצב נוסף שבו החקלאים לא יכולים להשיג ביטוח כלל לרכוש הנמצא במקומות לא מוגנים כמו תוצרת חקלאית, ציוד חקלאי, בעלי חיים במרעה וכו.

לדברי שמואל תורג'מן מנכ"ל קנט, "כשל שוק זה מחייב פתרון שמשלב בין ביטוח רגיל לבין מתן רשת ביטחון תקציבית עבור כל המצבים והסיכונים להם לא ניתן לרכוש ביטוח בשוק. יחד עם זאת יש צורך לשלב כוחות עם גורמי האכיפה והענישה כדי לצמצם תופעה זו. ניתן להניח כי מנגנון שיאפשר פיצוי לנזקים שאינם מכוסים כיום על ידי הביטוח יאפשר איסוף מידע עדכני ונכון על התופעה והיקפה ויקל גם על גורמי האכיפה במאבק בתחום הפשיעה החקלאית".

על פי התכנית, החקלאי ירכוש ביטוח בשוק הפרטי עבור כל המרכיבים עבורם ניתן לרכוש ביטוח וירכוש הרחבה בקנט לביטוח אשר ברשותו. ההרחבה בקנט תבטח את כל הסיכונים שיוגדרו כפשיעה חקלאית והמוחרגים מהכיסוי בפוליסת הרכוש אותה מחזיק החקלאי. במקרה של נזק החקלאי יערב את שתי חברות הביטוח. הקביעה מי אחראי לפיצוי תתבצע בהתאם להחלטה של גורמי האכיפה שיקבעו האם מדובר בנזק שנגרם במסגרת ההגדרה לפשיעה חקלאית ומוחרג בפוליסת הרכוש. במקרה שכן, יפוצה החקלאי במסגרת ההרחבה שרכש בקנט.

פרסום

היקף התקציב השנתי המוערך בשלב זה  כ-60 מיליון ₪ בשנה

מבחינה של האירועים המדווחים גם בדוחות המחקר של הכנסת וגם בדיווחים של מג"ב והמשטרה כפי שבאים לידי ביטוי בדוחות השונים כולל בדוח מבקר המדינה ניתן להעריך שתקציב שנתי בגובה של כ 60  מליון ₪ יאפשר מתן רשת ביטחון סבירה לתחום זה.

לדברי תורג'מן, התכנית המוצעת נותנת מענה ביטוחי מיידי לחקלאים מתוך מטרה לפתור את כשל השוק ולמנוע את הנזקים הכלכליים העצומים לחקלאים. "יחד עם זאת, הפיתרון הביטוחי הינו נדבך אחד בלבד וחייבים לתת מענה מערכתי כולל של אכיפה וענישה לבעיית הגניבות והנזק הנגרם לחקלאים".

 

Print Friendly, PDF & Email

תודה שאתם מבקרים בפורטל החקלאות המוביל אגרונט. אגרונט הוא פורטל חקלאות מקצועי וותיק שעוסק במגוון תחומי חקלאות של ירקות פירות וגידולי שדה גד"ש. בפורטל החקלאות חדשות לחקלאות, מאמרי חקלאות מובילים, זני ירקות ופירות חדשים, פורום חקלאות מקצועי עם מומחים לשאלות ותשובות שיענו על שאלות בתחום החקלאות. בנוסף מכרזים לחקלאות, לוח הודעות לחקלאות, חיפוש חברות לתחום החקלאות, חידושים של חברות חקלאיות, מחירי ירקות ופירות, הדרכה לגידולים חקלאיים, רשימת משווקים ועוד.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

כתבות נוספות

תמיכה בצעירים בענף החקלאות

7 ביולי 2024

מגדלי הירקות ממשיכים לסבול מנזקי משבר האקלים

7 ביולי 2024

תמיכה ישירה על סך של כ- 40 מיליון ₪ במגדלי עצי זית לשמן

7 ביולי 2024

ארגון מגדלי הפירות בישראל קיים סיור חירום במטעי צפון רמת הגולן ובחברת השיוו...

3 ביולי 2024

קנט, הקרן לביטוח נזקי טבע בחקלאות: שיא בהיקף נזקי החום הישירים לגידולים החק...

3 ביולי 2024

קרן "פועלים לתקומה" של בנק הפועלים תקים בית ספר חקלאי של רשת בתי הספר ״אדם ...

26 ביוני 2024

תמיכה בצעירים בענף החקלאות

7 ביולי 2024

מגדלי הירקות ממשיכים לסבול מנזקי משבר האקלים

7 ביולי 2024

תמיכה ישירה על סך של כ- 40 מיליון ₪ במגדלי עצי זית לשמן

7 ביולי 2024

ארגון מגדלי הפירות בישראל קיים סיור חירום במטעי צפון רמת הגולן ובחברת השיוו...

3 ביולי 2024

תמיד לדעת לפני כולם

השארו מעודכנים

השאירו פרטים לקבלת עידכונים למייל

בחירת תחום עניין

כדי להיות תמיד מעודכנים