שרת הכלכלה והתעשייה על הרפורמה בייבוא: "מדובר בבשורה משמעותית למדינת ישראל, ניבחן בהשפעתה על המשק"

יו"ר ועדת הכלכלה, ח"כ מיכאל ביטון, אמר היום בדיון מעקב אחר ההיערכות לכניסתה לתוקף של הרפורמה: "מדובר באחת ההצלחות הגדולות של משרד הכלכלה ושל ועדת הכלכלה"; מנכ"ל משרד הכלכלה: "המשרד ערוך ליישום הרפורמה החל מתחילת חודש יוני הקרוב"

ועדת הכלכלה של הכנסת, בראשות ח"כ מיכאל ביטון, התכנסה היום לישיבת מעקב אחר ההיערכות לכניסתה לתוקף של רפורמת הייבוא, בנוכחות שרת הכלכלה, אורנה ברביבאי. כזכור, את הרפורמה אישרה הוועדה לפני כחצי שנה, במסגרת אישור חוק ההסדרים, ומטרתה להקל ברגולציה על ייבוא מוצרי צריכה לישראל ולאפשר מסלול יבוא על בסיס עמידה בדרישות האיחוד האירופי. לפי ההערכות שהוצגו בדיוני הוועדה, הרפורמה תוכל לחסוך כ-1.3 מיליארד שקל בשנה למשק ולצרכנים.

ח"כ ביטון אמר בפתח הדיון כי הוועדה רוצה לשמוע על ההיערכות לכניסה לתוקף של מרכיבים ברפורמה. עוד הוסיף כי מדובר ברפורמה מורכבת, ולוועדת הכלכלה היה תפקיד חשוב בגישור שבין עמדות משרדי הממשלה. "מדובר באחת ההצלחות הכי גדולות של משרד הכלכלה ושל ועדת הכלכלה", אמר.

פרסום

שרת הכלכלה, אורנה ברביבאי: "בשלה העת לשאול האם הדרך שבה אנו מייבאים סחורות לישראל נעשית בצורה נכונה. קיים מתח בין שמירה על התעשייה הישראלית כתעשייה עצמאית המצליחה לספק סחורות, לבין אי העמסה ברגולציה ובירוקרטיה. בנוסף, הפקטור של בריאות הציבור והבטיחות הוא משמעותי. אני רוצה לקוות שהגיוון, התחרות, האיכות והאפשרות לבחור יורידו את המחירים. אין מוצר שלא נבחן במסגרת הרפורמה. הרפורמה מערבת היבטים של רגולציה, מדיניות ופרקטיקה יישומית. אנו עדיין בפתחה של הרפורמה וניבחן ביישומה ובהשפעתה על המשק, נלמד תוך כדי תנועה. יש פה הזדמנות גדולה ובשורה משמעותית".

מנכ"ל משרד הכלכלה, רון מלכא, הציג את פעולות המשרד לקידום הרפורמה וציין כי המשרד יהיה ערוך להשקת רפורמת היבוא בזמן, כאשר החלק הראשון שלה יכנס לתוקף כבר בתחילת חודש יוני הקרוב. לדבריו, הרפורמה פועלת בשני מישורים – יוצרת הקלה לגבי יבוא על פי התקינה הישראלית וגם מאפשרת יבוא מוצרים על פי תקן בינלאומי. מלכא הסביר כי הדבר יוביל לגיוון ותחרות במוצרים רבים לרבות מוצרי חשמל, עגלות, רהיטים ועוד. כמו כן פירט את פעולות משרדו ביחס לאכיפה ופיקוח ברפורמה, הקשר עם היבואנים, נהלים ועבודת מטה ומחשוב.

ח"כ יוראי להב הרצנו: "הציפייה שלי היא שהממשלה תעשה ככל העולה בידה לטפל ביוקר המחיה. הרפורמה ביבוא היא משמעותית עבור הצעירים, זה תהליך היסטורי ויום חשוב. אנו זקוקים לזה כמו אוויר לנשימה".

ח"כ אורי מקלב: "אין ספק שהפיקוח והתקינה משפיע על הביטחון הצרכני ועל חיי אדם. מצד שני, צריך לחשוב איך עושים זאת בצורה קלה יותר ולמצוא דרך שמרככת הגבלות וחסמים".

ח"כ יבגני סובה: "הרפורמה בייבוא היא אחד המרכיבים החשובים ביותר של הממשלה, בעוד מספר שבועות נתחיל ליישם את זה ולהרגיש את זה. מקווים שהשינוי יגיע כמה שיותר מהר. הצלחתה הרפורמה זו הצלחת הקואליציה. רוצה שאזרחי המדינה ירגישו את זה כבר בשבועות הקרובים".

ח"כ אביר קארה: "בסוף כולם באו עם ראש פתוח כאשר המטרה היא להטיב עם האזרח הפשוט במדינה שבה האזרח כורע תחת נטל יוקר המחייה. הפחתת רגולציה בסדר גודל כזה מובילה לדברים נפלאים ולהגדלת התחרות.  אין סיבה שיהיה תקן ישראלי ייחודי לכלכ כל הרבה מוצרים ופריטים. צריך להביא סוף לפקק הזה כדי שנוכל לייבא מוצרים ולייצר בשורה עבור אזרחי המדינה".

ח"כ רון כץ: "אנו צריכים להרחיב את הרפורמה. אין שום סיבה לתקנים ייעודיים למדינת ישראל. זה יום היסטורי, מדובר בקפיצת מדרגה ענקית לקראת הורדת יוקר המחייה במדינת ישראל".

מנהלת שירות המזון הארצי במשרד הבריאות, פנינה אורן שנידור: "הרפורמה במזון היא נדבך נוסף ברפורמת היבוא, שעניינה יבוא מזון רגיש במסלול אירופאי. כלומר, העברת אחריות מהרגולטור ליבואן ללא צורך לבדוק כל מוצר ומוצר שנכנס ארצה. הפיקוח שלנו יהיה בדיעבד בדרכי השיווק. אנו פועלים בשני מישורים – אימוץ רגולציה אירופית בנוגע למזהמים כימיים ומיקרוביולוגיים. לגבי מערך האכיפה, עלינו לגייס אנשים נוספים ולבנות אותו".

נציגת אגף תקציבים במשרד האוצר, נועם דן: "הרפורמה הזו תסייע בהפחת יוקר המחייה. מדינת ישראל מתייצבת לראשונה לצד מדינות מפותחות המתנהלות על פי יבוא על סמך הצהרה. בישראל זה חדשני. כל העדכונים ברגולציה האירופאית יחודשו אוטומטית בישראל. אנו נרגשים לקראת כניסתה לתוקף של הרפורמה".

פרסום

מנכ"ל מעבדות ITL LTD, אופיר גמליאל: "אנו בעד הרפורמה. מכון התקנים הינו מונופול בתחום בדיקות הייבוא, וישנם מקרים רבים בהם קיים חוסר איזון משווע בין המכון למעבדות המשמר את מעמדו של המכון כמונופול ובסופו של דבר פוגע בציבור הצרכנים ומעלה את יוקר המחייה".

סמנכ"ל איגוד לשכות המסחר, רן הילמן: "הרפורמה גדולה ומשמעותית והעבודה עליה נמשכת. גם מול הממונה על התקינה יש תהליכים שעדיין נותרו פתוחים. החודשים הראשונים יהיו מאתגרים לרגולטור וגם ליבואנים, ולכן מומלץ בהתחלה ליידע על ליקויים שמזהה הרגולטור בתהליך האכיפה לכלל היבואנים כדי שלא יעשו את אותן טעויות. האכיפה, לפחות בהתחלה, צריכה להיעשות באופן מושכל למי שפעל באופן שלא מסכן את הציבור".

עו"ד רחל גור, מנהלת תחום ממשלה בעמותת לובי 99, אמרה כי יש לצמצם את רשימת החריגים ברפורמה בייבוא כך שיותר מוצרי צריכה בסיסיים יכללו במסלול האירופי. עוד הוסיפה כי רוב מוצרי הצריכה הבסיסיים המיובאים לישראל עוברים בדיקות רבות ומקיפות במדינות המקור, ולכן אין צורך להשקיע משאבים נוספים בבדיקות מעבדה יקרות בעת היבוא לישראל או בהתאמת המוצרים לתקנים ישראלים ייחודיים.

יו"ר הוועדה, ח"כ מיכאל ביטון בירך את משרדי הממשלה על תמיכתם ברפורמה והוסיף: "יש הרבה עבודה על מנת לפתוח את השוק לחלוטין, באופן אמיתי. הוקדשו עשרות שעות עבודה לטובת הרפורמה הזו במסגרת הדיונים על חוק ההסדרים, ולבסוף התוצאה הייתה של רפורמה שונה ממה שהוגשה לכנסת – משובחת יותר". לסיום,  ביקש היו"ר ביטון לשים לב ללוחות הזמנים אליהם התחייבה הממשלה ביישום הרפורמה וכן למנגנוני האכיפה.

 

Print Friendly, PDF & Email

תודה שאתם מבקרים בפורטל החקלאות המוביל אגרונט. אגרונט הוא פורטל חקלאות מקצועי וותיק שעוסק במגוון תחומי חקלאות של ירקות פירות וגידולי שדה גד"ש. בפורטל החקלאות חדשות לחקלאות, מאמרי חקלאות מובילים, זני ירקות ופירות חדשים, פורום חקלאות מקצועי עם מומחים לשאלות ותשובות שיענו על שאלות בתחום החקלאות. בנוסף מכרזים לחקלאות, לוח הודעות לחקלאות, חיפוש חברות לתחום החקלאות, חידושים של חברות חקלאיות, מחירי ירקות ופירות, הדרכה לגידולים חקלאיים, רשימת משווקים ועוד.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

כתבות נוספות

שיא בהיקף הפיצויים למגדלי אגוזי האדמה: קנט פיצתה את המגדלים בכ-15 מיליון ש"...

4 באפריל 2024

בשלוש השנים האחרונות פיצתה קנט את מגדלי האבוקדו בקרוב ל-100 מיליון ש"ח

3 באפריל 2024

קנט פיצתה את מגדלי ההדרים בלמעלה מ-54 מיליון ש"ח במהלך שלוש שנים האחרונות –...

3 באפריל 2024

לקראת חג הפסח, מפקחי משרד החקלאות החלו לתגבר את פעילותם במעברי הגבול וסיכלו...

3 באפריל 2024

נחתם הסכם בין קרן הפיצויים במס רכוש ומשרד החקלאות למגדלי ירקות בבתי צמיחה

3 באפריל 2024

תחרות הצילום המסורתית "הגלריה החקלאית" של קנט תעמוד השנה בסימן הצדעה למתנדב...

20 במרץ 2024

שיא בהיקף הפיצויים למגדלי אגוזי האדמה: קנט פיצתה את המגדלים בכ-15 מיליון ש"...

4 באפריל 2024

בשלוש השנים האחרונות פיצתה קנט את מגדלי האבוקדו בקרוב ל-100 מיליון ש"ח

3 באפריל 2024

קנט פיצתה את מגדלי ההדרים בלמעלה מ-54 מיליון ש"ח במהלך שלוש שנים האחרונות –...

3 באפריל 2024

לקראת חג הפסח, מפקחי משרד החקלאות החלו לתגבר את פעילותם במעברי הגבול וסיכלו...

3 באפריל 2024

תמיד לדעת לפני כולם

השארו מעודכנים

השאירו פרטים לקבלת עידכונים למייל

בחירת תחום עניין

כדי להיות תמיד מעודכנים