שנת המנגו:עלייה של 20% בשטחים המוקצים לגידול מנגו

מחקר חדש הוביל לגידול משמעותי ביבול המנגו לדונם

בימים בהם החקלאים מתקשים להתמודד עם השינויים בשוק, ביטול מכסים, פתיחת השוק הישראלי ליבוא ועליה במחירי המים לחקלאות, גידול המנגו בישראל תופס תאוצה ומתרחב באופן משמעותי, כאשר שטחים חקלאיים רבים מוסבים לטובת גידול זה.

בשנה האחרונה נרשמה עלייה של כ- 20 אחוזים בשטחים המוקצים לגידול מנגו. בשלב זה מוקצים לגידול המנגו ברחבי המדינה כ- 18 אלף דונם, כשרוב הגידול מתרכז באזור סובב כינרת ועמק בית שאן.

פרסום

מהפיכת גידול המנגו נובעת בין היתר מהתפתחות מחקרית המאפשרת הרחבה משמעותית בכמות היבול בכל דונם. אם בעבר היבול נע סביב 1.5 טון לדונם, כיום מדובר על 4-6 טון לדונם.

 אבי מעוז, מחברת טוף מרום גולן מסביר: "לצד מחקרים בתחום ההשקיה וכו' במחלקת המו"פ (מחקר ופיתוח) בטוף מרום גולן, בחנו את מצעי הקרקע ואבחנו, כי גידול המנגו זקוק לכמויות גדולות של ברזל. באדמה רגילה הברזל חודר לקרקע והעץ  מתקשה לשאוב אותו. לכן נבחן מצע שכולו טוף איכותי ומאוורר, המקל על העץ לצרוך את הברזל לו הוא זקוק ומאפשר יבול גדול הרבה יותר באופן  משמעותי".

יוסי פורטל, חקלאי מקיבוץ מירב גידל עד השנה מנגו על שטח של כ- 500 דונם. השנה פורטל מרחיב את שטחי גידול המנגו בחמישים אחוזים ובשנתיים הקרובות הוא מתכוון להתפרש על סך הכל 1,000 דונם, שיוקצו כולם לגידול מנגו, בשיטת תעלה המלאה בטוף במקום אדמה. מהלך ההרחבה של שטחי המנגו, יהפוך אותו למגדל הגדול בישראל בתחום המנגו.

פורטל אומר: "אנחנו מרגישים ששוק המנגו הולך ומתרחב גם בארץ וגם בחו"ל והחלטנו להרחיב את שטחי מטעי המנגו בשותפות עם כפר רופין, זאת בזכות שיטת הגידול, על מצע טוף טבעי. הגידולים שלנו מיועדים לשוק המקומי וליצוא. אנו מגדלים מגוון זנים, המרכזיים שבהם- שלי, קיט וטלי".

פרסום

פורטל מסביר עוד, כי בשיטה החדשה, נחפרות תעלות הזנה, אותם ממלאים בטוף ולאחר מכן מכסים את השטח בפלריג, מתקינים מערכת השקיה ונוטעים דרך הפלריג לתוך הטוף את שתילי המנגו. "השבוע סיימנו את הנטיעות של השנה וזו הרגשה מצוינת" מוסיף פורטל.

הצפי הוא, כי בעוד חודש, בסוף חודש יוני, יחל קטיף הזנים המקדימים של המנגו שהשוק המקומי אמור לספק השנה כ- 80,000 טון מנגו מזנים שונים.ח

מצע הטוף הינו חסכוני ופרקטי עבור המגדלים. בניגוד למצע קרקע רגיל אותו החקלאי צריך להחליף לעיתים קרובות, מצע הטוף משמש את החקלאי לכל החיים. כמה טוף צריך? אז המומחים מסבירים, כי תעלת ההזנה הינה בעומק של 50 ס"מ ורוחב 25 ס"מ, כ- 30 טון טוף לדונם.

Print Friendly, PDF & Email

תודה שאתם מבקרים בפורטל החקלאות המוביל אגרונט. אגרונט הוא פורטל חקלאות מקצועי וותיק שעוסק במגוון תחומי חקלאות של ירקות פירות וגידולי שדה גד"ש. בפורטל החקלאות חדשות לחקלאות, מאמרי חקלאות מובילים, זני ירקות ופירות חדשים, פורום חקלאות מקצועי עם מומחים לשאלות ותשובות שיענו על שאלות בתחום החקלאות. בנוסף מכרזים לחקלאות, לוח הודעות לחקלאות, חיפוש חברות לתחום החקלאות, חידושים של חברות חקלאיות, מחירי ירקות ופירות, הדרכה לגידולים חקלאיים, רשימת משווקים ועוד.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

כתבות נוספות

הישראלי הממוצע צורך כ-40 ק"ג תפוחי אדמה בשנה

23 במאי 2024

דוח מבקר המדינה בחקלאות

21 במאי 2024

93.3% מהדגימות של דוח שאריות חומרי ההדברה עמדו בתקן הישראלי, שהוא מהמחמירים...

20 במאי 2024

פרופסור בני חפץ נכנס  הבוקר לתפקיד ראש מינהל המחקר החקלאי- מכון וולקני

19 במאי 2024

מחקרים חדשים פורצי דרך הוצגו בכנס מיגל ה-19 ע"ש יעקב ארזי ז"ל

15 במאי 2024

חתימה על הצהרת כוונות עם רומניה לאספקת חיטה לישראל בעת חירום

12 במאי 2024

הישראלי הממוצע צורך כ-40 ק"ג תפוחי אדמה בשנה

23 במאי 2024

דוח מבקר המדינה בחקלאות

21 במאי 2024

93.3% מהדגימות של דוח שאריות חומרי ההדברה עמדו בתקן הישראלי, שהוא מהמחמירים...

20 במאי 2024

פרופסור בני חפץ נכנס  הבוקר לתפקיד ראש מינהל המחקר החקלאי- מכון וולקני

19 במאי 2024

תמיד לדעת לפני כולם

השארו מעודכנים

השאירו פרטים לקבלת עידכונים למייל

בחירת תחום עניין

כדי להיות תמיד מעודכנים