שני זני נקטרינה חדשים זפיר ואורין אוקלמו על ידי חוקרי החברה לפיתוח הגליל ומו"פ צפון!

בעיצומם של חודשי הקיץ במו"פ (מחקר ופיתוח) צפון ובחברה לפיתוח הגליל יכולים לסמן הישג נוסף בהרחבת היצע הפירות האיכותיים בשווקים ברחבי הארץ.

 

היום (ראשון, 22.7) החלו במו"פ (מחקר ופיתוח) צפון בקטיף של 2 זנים חדשים ומשודרגים של נקטרינות- זפיר ואורין. מדובר בנקטרינות גדולות במיוחד ובעלות מראה מרשים, עם מוצקות ומתיקות רבה ובעלי חיי מדף ארוכים.

פרסום

 

אלקנה בן ישר מנכ"ל מו"פ  צפון מציין כי זנים אלו מביאים בשורה כלכלית למגדלים: "מדובר בזנים המבשילים בחודשים יולי-אוגוסט, מדובר בתאריכים בהם קיים מחסור של נקטרינות טריות בשווקים וסיטואציה זו גורמת לעלייה במחיר ושיווק פירות מקירור. כעת, עם כניסת הזנים החדשים ניתן יהיה לספק לאורך כל הקיץ, נקטרינה טרייה, איכותית ומתוקה במחיר סביר".

נקטרינה מזן זפיר

הזנים שנבחנו על ידי צוותי מהחקר של החברה לפיתוח הגליל וגודלו בחוות הניסוי של מו"פ צפון עברו בדיקות קפדניות במשך מספר שנים ונמצא כי זנים אלו מניבים כמות יבול טובה, פרי איכותי בעל חיי מדף ארוכים ומתיקות ראויה כאשר היתרון המרכזי כאמור הינו בתקופת ההבשלה שתעניק למגדלי זנים אלו יתרון. את הנקטרינות מטפחים ומגדלים במצע קרקע מיוחד של טוף מרום גולן, המותאם לצרכי הגידול ופותח במחלקת המחקר והפיתוח של טוף מרום גולן.

 

"הזפיר נחשב לזן המניב פרי מעט גדול יותר, זו נקטרינה לבנה ואיכותית מאוד" אומרת גלית רנדל ממו"פ צפון, "היתרון המרכזי של אורין הינו בחיי המדף הארוכים" לדבריה. עוד מציינים בחברה לפיתוח הגליל כי 2 זנים אלו נמצאו כזנים העשירים בקרוטין, ההופך בגוף לוויטמין A, באשלגן, בברזל ובוויטמין C החיוני.

 

פרסום

נקטרינה הינה זן של אפרסק שמקורה בסין. שם, גידלו את הפרי במשך למעלה מ 4,000 שנים ,משם הועבר לפרס על ידי אלכסנדר מוקדון ומשם עבר גידולו לאגן הים התיכון ולעולם כולו. פרי הנקטרינה שונה משאר זני האפרסקים בכך שהינו חלק, ללא פלומה על הפרי, ובעל מראה מבריק.  בעונת ההבשלה קוטפים את הפרי הבשל מדי כמה ימים.

הפרי נצרך בעיקר טרי, אך מוסיפים אותו לסלטים, בישול, גבינות, מוצרי מאפה וקונדטוריה, סורבה, ריבות וקונפיטורות.

 

Print Friendly, PDF & Email

תודה שאתם מבקרים בפורטל החקלאות המוביל אגרונט. אגרונט הוא פורטל חקלאות מקצועי וותיק שעוסק במגוון תחומי חקלאות של ירקות פירות וגידולי שדה גד"ש. בפורטל החקלאות חדשות לחקלאות, מאמרי חקלאות מובילים, זני ירקות ופירות חדשים, פורום חקלאות מקצועי עם מומחים לשאלות ותשובות שיענו על שאלות בתחום החקלאות. בנוסף מכרזים לחקלאות, לוח הודעות לחקלאות, חיפוש חברות לתחום החקלאות, חידושים של חברות חקלאיות, מחירי ירקות ופירות, הדרכה לגידולים חקלאיים, רשימת משווקים ועוד.

תגובה אחת

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

כתבות נוספות

זני פירות הדר חדשים

18 בפברואר 2024

"מנגו ננסי" והפרי העשיר ביותר בארץ בוויטמין סי!
זנים מסחריים שיאריכו את עונת הדובדבן
גדילן מצוי marianum Silybum משפחת המורכבים Asteraceae
תפוח אדמה.. אלה מה
מיני פלפל לממולאים ובישול
זני פירות הדר חדשים

18 בפברואר 2024

"מנגו ננסי" והפרי העשיר ביותר בארץ בוויטמין סי!
זנים מסחריים שיאריכו את עונת הדובדבן
גדילן מצוי marianum Silybum משפחת המורכבים Asteraceae
תמיד לדעת לפני כולם

השארו מעודכנים

השאירו פרטים לקבלת עידכונים למייל

בחירת תחום עניין

כדי להיות תמיד מעודכנים