דף הבית / מאמרי חקלאות / רשע מה הוא אומר : מה העבודה הזאת לכם? לכם ולא לו.

רשע מה הוא אומר : מה העבודה הזאת לכם? לכם ולא לו.

אינדקס חברות וספקים

מאת: חי בנימיני, מזכיר ארגון מגדלי הדרים

ביצוע הריסוס במרוכז מוזיל בעשרות אחוזים את העלות לעומת מחיר הריסוס לבודד * לצערנו מעט חקלאים, המשווקים לשוק מקומי, אינם משתתפים במימון הריסוס של חלקותיהם וחבריהם ושכניהם מממנים להם את הריסוס !!!

פרסום

אין פרדסן שלא מסתכל בהנאה ובתקווה, במטוס הריסוס הצהוב המרסס את חלקותיו כנגד "זבוב הים התיכון". לצד ההנאה מהיעפים המסחררים והמרהיבים, הוא יודע, שריסוס הזבוב,  "מזיק הסגר", חייב להתבצע ע"י כל מגדל שחשובה לו הצלחתו העסקית, שיודע כי היצוא והתעשייה לא מקבלים פרי נגוע ברימות.

משניה – מהריסוס נהנים כל הפרדסנים בארץ.

את הריסוס החשוב הזה, מבצע ענף ההדרים לכל פרדסני ישראל ובכל החלקות. וככל שרות מועיל ויעיל, חובה גם לזכור, כי הוא גם עולה כסף –  עלות תפעול המכון להדברה בשנה כ – 26 מיליון ש"ח מזה לחומר ריסוס סקסס כ – 12 מיליון ₪. התשלום למטוסים

כ – 7 מיליון ₪  והיתרה לניטור, מחקר ופיזור אויבים טבעיים.

ההיטל שמשלם המגדל, מיועד בעיקר לתשלום עבור עלויות הריסוס, כשהיתרה למחקר פיתוח זנים חדשים ו – 3 ₪ לביטוח בסיסי לאסון טבע ונזקי טבע.

ביצוע הריסוס במרוכז מוזיל בעשרות אחוזים את העלות לעומת חקלאי שירסס את חלקתו לבדו. ההיטל עבור הריסוס נגבה עבור החקלאים ע"י בתי האריזה ומפעלי התעשייה ומועבר לענף ההדרים לצורך התשלומים לחומרי הריסוס ולמטוסים.

אבל, לצערנו ישנם מעט חקלאים, משווקים לשוק מקומי, שאינם משתתפים במימון הריסוס של חלקותיהם וחבריהם ושכניהם, מממנים להם את הריסוס !!!

זו תופעה לא מובנת. הרי חקלאי המרסס את חלקתו כנגד מזיקים, כגון אקרית החלודה, כנימה אדומה ועוד לא מעלה על דעתו לא לשלם לספקי חומרי הדברה עבור חומרי הריסוס. מדוע זה קורה כאן?.

לענף ההדרים נתונים מדויקים על זני הפרדסים ובעלי החלקות בכל הארץ לצורך הנחיות לטייסים לביצוע הריסוס. בנוסף, הענף מקבל דיווחים מבתי האריזה והתעשייה על שיווק כל הפרדסנים, לפי פירוט – יצוא, שוק מקומי ותעשייה.

בכוונתינו להלחם בתופעה – שכן, ניתן לבדוק בדיוק את רמת השיווק של כל הזנים שבידי החקלאים (עפ"י יבולים נורמטיביים) כאשר יש חוסר בשיווק.., לאחר בירור נתונים עם הפרדסן שלא שילם היטלים כחוק, יועבר הנושא לגביה ע"י תביעה משפטית (ועדת כנסות).

פניה אישית לפרדסנים

הועדה הענפית פועלת בקביעות לחסוך בכספי הפרדסנים.

ביצענו צעדי התייעלות וחיסכון נרחבים במכון להדברה, אנו משקיעים במחקרים בענף רק לאחר בדיקה קפדנית ולגבי פיתוח זנים חדשים, שהם עתיד הענף – החשיבות ברורה לכולנו בנוסף אנו רוכשים במרוכז ביטוח שתעריפיו זולים, המכסה כיסוי בסיסי, אסון טבע ונזקי טבע.

פרסום

תקציב הענף פתוח לעיון כל הפרדסנים אין בו בזבוז כספי ציבור וכולו מיועד רק למען הפרדסנים.

תקציב זה מבוסס על גביה מהפרי של החקלאים, חקלאי שמתחמק מתשלום חוסר המימון שהוא יוצר נופל על חקלאים אחרים שמשלמים היטלים כחוק כך שהם מממנים על חשבונם את ריסוס הזבוב של החקלאים המתחמקים מתשלום.

חקלאי שמשווק לשוק מקומי שלא דרך בתי האריזה ורוצה להשתתף במימון ריסוס חלקותיו יפנה לענף ההדרים לאלי ביטון 9595662 – 03 או לנייד 5343569 – 050 או לנורית אשכנזי 9595649 – 03 ויקבל טופס בו ידווח על הפרי ששיווק בשוק מקומי ויתאם את התשלום עבור חלקו בהיטלים של הענף.

מה ששנוא עלייך – אל תעשה לחברך !!!

(כל התורה במשפט אחד

"סכנה ברורה ומיידית"

(ספרו של טום קלנסי)

Print Friendly, PDF & Email
מצטרפים לדף הפייסבוק של אגרונט ונשארים מעודכנים כל הזמן‎

אודות מערכת פורטל אגרונט

אנו שמחים להביא בעמוד זה מידע לתועלת הציבור. יחד עם זאת התכנים אינם מהווים עצה, המלצה או את עמדת האתר , ועל כל משתמש לבחון את המידע ולשקול איזה שימוש ראוי לעשות בו, רשימה זו אינה ממצה ואינה תחליף לייעוץ משפטי. אין באמור לגרוע מהאמור בתקנון האתר, לרבות בנוגע להגבלת אחריות. מערכת פורטל אגרונט עושה כמיטב יכולתה להביא בפניכם חדשות , כתבות ,מחקרים וידיעות מהארץ ומהעולם בפורטל המון אינפורמציה בתחום החקלאות בכל הצעה בקשה רעיון נשמח באם תיצרו קשר/ כמו כן אנו מכבדים זכויות יוצרים ועושים מאמץ לאתר את בעלי הזכויות בצילומים המגיעים לידינו. אם זיהיתים בפרסומינו צילום שיש לכם זכויות בו, אתם רשאים לפנות אלינו ולבקש לחדול מהשימוש באמצעות כתובת המייל:[email protected]

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

הרשמו לניוזלטר