ריסוס פירות וירקות-"אין לנו פקחים ל-16 אלף החקלאים, כמו שאין שוטר שעומד בכל רמזור"

בדיון שקיימה  ועדת הבריאות של הכנסת, אשר עסק בריסוס פירות וירקות, אמר מנהל השירותים להגנת הצומח במשרד החקלאות, פרופ' עבד גרה: "אין חובה במדינת ישראל לבדוק את התוצרת החקלאית, לא זו המיועדת לייצוא ולא זו המיועדת לשוק המקומי. אין לנו מפקחים לצורך זה. אנחנו אמונים על מתן הוראות לחקלאי כיצד להשתמש בחומרי ריסוס, אבל אין לנו פקחים ל-16 אלף החקלאים, כמו שאין שוטר שעומד בכל רמזור. עם זאת, אנחנו מבצעים סקר שנתי לבדיקת שאריות חומרי הדברה, באמצעות מפקח אחד. בשנת 2015 נבדקו שאריות הדברה ב-650 דוגמאות, והממצאים הראו ש-88% מהתוצרת תקינה. אין אפליה ואין סטנדרט כפול לגבי תוצרת המיועדת לייצוא לעומת זו המיועדת לשיווק מקומי; יש דרישות מיוחדות של רשתות מיוחדות, וזה בינן לבין החקלאי".

סמנכ"ל משק וכלכלה בהתאחדות האיכרים והחקלאים בישראל, נדב שטילמן, התייחס לשאלה מדוע השווקים האירופיים מחמירים יותר ברמות חומרי ההדברה המותרים בתוצרת החקלאית: "האירופים בעצמם לא יודעים למה. הם לא יודעים להצדיק את עצמם. הם מחמירים את הכללים באופן אוטומטי גם לחומרים שאינם רעילים".

מנהל השירות הארצי למזון במשרד הבריאות, אלי גורדון: "משרד הבריאות הוציא מהחוק כמות לא מבוטלת של זרחנים אורגניים. אנחנו מנטרים מדי שנה בין 800 ל-1,100 פירות וירקות לפי קבוצות סיכון". ד"ר רינה ורסנו משירות המזון הארצי הוסיפה: "אנחנו קובעים את רמת חומרי ההדברה המותרת לפי מינון לא נמוך מדי ולא גבוה מדי, באופן שמותאם לדיאטה הישראלית".

פרסום

יוזמות הדיון, חברות הכנסת יעל גרמן (יש עתיד) ומיכל רוזין (מרצ), התקוממו יחד עם ח"כ מאיר כהן (יש עתיד) על הדברים שנשמעו: "אנחנו לא מקבלים תשובות", אמרו. "לא מבינים כלום, כי אין כלום. האירופים לא מבינים למה הם דורשים רמות הדברה נמוכות?! אני מזועזעת מהתשובות. ציפיתי שיאמרו כאן שרוצים להתאים את הסטנדרטים לפי אלה האירופים. למה שילד ישראלי יאכל מזון עם רמת חומרי הדברה גבוהה יותר מילד באירופה?", אמרה גרמן. "אני מבוהלת; אולי כדאי שלא נעודד את ילדינו לצרוך כל כך הרבה ירקות ופירות?", תהתה ח"כ רוזין.

ראש תחום כימיקלים ובריאות בעמותת "אדם טבע ודין", שרית כספי-אורון: "יש להגביר את הפיקוח, דווקא בגלל שהילדים שלנו צורכים יותר פירות וירקות מאשר ילדים בשאר העולם. החריגות מהרמה המותרת, הגבוהה גם ככה יחסית לעולם, הן פי 33 מאשר בארצות הברית".

יו"ר הישיבה, ח"כ עבדאללה אבו-מערוף, סיכם את הדיון ואמר: "אנחנו יוצאים מהדיון עם הרבה סימני שאלה. נבצע ישיבת מעקב בשלושת החודשים הקרובים, ועד אז על משרדי הבריאות והחקלאות להעביר לוועדה תוכניות מסודרות לשיפור הפיקוח והאכיפה".

Print Friendly, PDF & Email

תודה שאתם מבקרים בפורטל החקלאות המוביל אגרונט. אגרונט הוא פורטל חקלאות מקצועי וותיק שעוסק במגוון תחומי חקלאות של ירקות פירות וגידולי שדה גד"ש. בפורטל החקלאות חדשות לחקלאות, מאמרי חקלאות מובילים, זני ירקות ופירות חדשים, פורום חקלאות מקצועי עם מומחים לשאלות ותשובות שיענו על שאלות בתחום החקלאות. בנוסף מכרזים לחקלאות, לוח הודעות לחקלאות, חיפוש חברות לתחום החקלאות, חידושים של חברות חקלאיות, מחירי ירקות ופירות, הדרכה לגידולים חקלאיים, רשימת משווקים ועוד.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

כתבות נוספות

תמיכה בצעירים בענף החקלאות

7 ביולי 2024

מגדלי הירקות ממשיכים לסבול מנזקי משבר האקלים

7 ביולי 2024

תמיכה ישירה על סך של כ- 40 מיליון ₪ במגדלי עצי זית לשמן

7 ביולי 2024

ארגון מגדלי הפירות בישראל קיים סיור חירום במטעי צפון רמת הגולן ובחברת השיוו...

3 ביולי 2024

קנט, הקרן לביטוח נזקי טבע בחקלאות: שיא בהיקף נזקי החום הישירים לגידולים החק...

3 ביולי 2024

קרן "פועלים לתקומה" של בנק הפועלים תקים בית ספר חקלאי של רשת בתי הספר ״אדם ...

26 ביוני 2024

תמיכה בצעירים בענף החקלאות

7 ביולי 2024

מגדלי הירקות ממשיכים לסבול מנזקי משבר האקלים

7 ביולי 2024

תמיכה ישירה על סך של כ- 40 מיליון ₪ במגדלי עצי זית לשמן

7 ביולי 2024

ארגון מגדלי הפירות בישראל קיים סיור חירום במטעי צפון רמת הגולן ובחברת השיוו...

3 ביולי 2024

תמיד לדעת לפני כולם

השארו מעודכנים

השאירו פרטים לקבלת עידכונים למייל

בחירת תחום עניין

כדי להיות תמיד מעודכנים