קנט, הקרן לביטוח נזקי טבע בחקלאות: שיא בהיקף נזקי החום הישירים לגידולים החקלאיים ביוני – למעלה מ-30 מיליון ₪

 לשם השוואה, היקף נזקי החום לגידולים החקלאיים ביוני 2023 עמד על כ-3 מיליון ש"ח בלבד

חודש יוני 2024 נכנס להיסטוריה כחודש החם ביותר שנמדד בישראל מאז תחילת הרישום לפני למעלה ממאה שנה. הטמפרטורות הממוצעות היו גבוהות ב-3 מעלות צלזיוס מהממוצע הרב-שנתי, עם שיאים של 48.1 מעלות צלזיוס בעמק הירדן. גם במהלך הלילות נמדדו טמפרטורות גבוהות במיוחד ושיאים שנשברו באזורים שונים. עובדה שמנעה את ההתקררות בשעות החשיכה והלילה והגבירה את עומס החום על הגידולים, באופן קיצוני.

 

פרסום

על פי נתוני קנט, הקרן לביטוח נזקי טבע בחקלאות, היקף הנזקים הישירים של החום החריג בלבד לגידולים החקלאיים במהלך יוני עמד על כ-30 מיליון ₪. זאת בנוסף לנזקי טבע נוספים לגידולים, המוערכים בכ-15 מיליון ₪ נוספים. על מנת להבין את היקף הנזקים החריג, על פי נתוני קנט, היקף נזקי החום לגידולים החקלאיים בחודש יוני 2023 עמד על כ-3 מיליון ₪, כ-170 אלף ₪ ביוני 2022 וכ-160 אלף ₪ ביוני 2021.

 

נזק חום עיקרי ביוני נגרם לגידולי הירקות ובכללם לגידולי האבטיח, מלון, תפוחי אדמה וגידולי ירקות לתעשיה כגון עגבניות, תירס ושעועית. מרבית הנזקים נגרמו לגידולים באזור עמק המעיינות, עמק יזרעאל, עמק הירדן,  הגליל העליון והגליל התחתון.  הנזקים כוללים מכות שמש וכוויות לגידולים הפוסלים את הפרי לשיווק וכן הבשלה מואצת של הגידולים. את חלקם ניתן לראות מיידית ואת חלקם בהמשך עונת הגידול.  על פי הערכה ראשונית של קנט, היקף נזקי החום לגידולי הירקות עמד בחודש יוני בלבד על כ-20 מיליון ₪. נזק גדול נוסף, המוערך בכ-7 מיליון ₪, נגרם לגידולי הפירות ובפרט גידולי המנגו, בעיקר בשטחים סביב הכנרת ובעמק הירדן שחוו ימי שרב קיצוני ממושכים. כמו כן נרשמו פגיעות גם בגידולי הליצ'י והשזיף.  על פי נתונים ראשוניים של קנט, לגידולי גפן היין, בעיקר בגליל העליון, רמת הגולן ועמק הירדן, נגרמו נזקי חום של כ-2.5 מיליון ₪. לגידולי הכותנה בעמק יזרעאל צפויים נזקים בהיקף של כמיליון ₪, בעיקר כתוצאה מעומס החום. למגדלי הבננות והפלחה ובכלל זה תירס לתחמיץ ואבטיח לגרעינים, נגרמו נזקים של כחצי מיליון ₪, כ"א.

 

פרסום

בסה"כ, במהלך יוני התקבלו בקנט למעלה מ-800 הודעות נזק מחקלאים בכל רחבי הארץ, וזאת כאמור בכל הקשור לנזקי חום בלבד. יצויין כי נזקי חום מכוסים על ידי הביטוח של קנט והחקלאים יפוצו בגינם. בכלל זה הנזקים הנגרמים מפגיעות חום ישירות וכן נזקי החום המצטברים והעקיפים.  לאור ההיקף הגדול, בחברה שמים דגש על ביצוע הערכות נזק מהירות ככל האפשר ועל מתן פיצוי מהיר, ככל הניתן,  למגדלים. לשם כך צוותי הערכת הנזקים של החברה תוגברו והערכות הנזק מבוצעות על ידי עשרות מעריכים ומעריכות מקצועיים, בשעות מרובות, על מנת לאמוד את הנזקים בסמוך למועד התרחשותם.

 

בקנט מציינים היום כי הנתונים מראים כי ההתחממות הגלובאלית ושינויי האקלים העולמיים כבר משפיעים על החקלאות בישראל ובשנים האחרונות רואים מגמה של גידול בהיקף נזקי מזג האוויר לגידולים החקלאיים בישראל.  הצפי הוא שהמצב יחמיר בשנים הבאות.

Print Friendly, PDF & Email

תודה שאתם מבקרים בפורטל החקלאות המוביל אגרונט. אגרונט הוא פורטל חקלאות מקצועי וותיק שעוסק במגוון תחומי חקלאות של ירקות פירות וגידולי שדה גד"ש. בפורטל החקלאות חדשות לחקלאות, מאמרי חקלאות מובילים, זני ירקות ופירות חדשים, פורום חקלאות מקצועי עם מומחים לשאלות ותשובות שיענו על שאלות בתחום החקלאות. בנוסף מכרזים לחקלאות, לוח הודעות לחקלאות, חיפוש חברות לתחום החקלאות, חידושים של חברות חקלאיות, מחירי ירקות ופירות, הדרכה לגידולים חקלאיים, רשימת משווקים ועוד.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

כתבות נוספות

תמיכה בצעירים בענף החקלאות

7 ביולי 2024

מגדלי הירקות ממשיכים לסבול מנזקי משבר האקלים

7 ביולי 2024

תמיכה ישירה על סך של כ- 40 מיליון ₪ במגדלי עצי זית לשמן

7 ביולי 2024

ארגון מגדלי הפירות בישראל קיים סיור חירום במטעי צפון רמת הגולן ובחברת השיוו...

3 ביולי 2024

קנט, הקרן לביטוח נזקי טבע בחקלאות: שיא בהיקף נזקי החום הישירים לגידולים החק...

3 ביולי 2024

קרן "פועלים לתקומה" של בנק הפועלים תקים בית ספר חקלאי של רשת בתי הספר ״אדם ...

26 ביוני 2024

תמיכה בצעירים בענף החקלאות

7 ביולי 2024

מגדלי הירקות ממשיכים לסבול מנזקי משבר האקלים

7 ביולי 2024

תמיכה ישירה על סך של כ- 40 מיליון ₪ במגדלי עצי זית לשמן

7 ביולי 2024

ארגון מגדלי הפירות בישראל קיים סיור חירום במטעי צפון רמת הגולן ובחברת השיוו...

3 ביולי 2024

תמיד לדעת לפני כולם

השארו מעודכנים

השאירו פרטים לקבלת עידכונים למייל

בחירת תחום עניין

כדי להיות תמיד מעודכנים