דף הבית / חדשות בחקלאות / קיצוץ בתקציב מכון וולקני

קיצוץ בתקציב מכון וולקני

אינדקס חברות וספקים

מנכ"ל מינהל המחקר החקלאי (וולקני): "משמעות הקיצוץ של משרד החקלאות במכון לשנת 2019 – הפסקת הפעילות"

פרסום

 

יו"ר הוועדה ח"כ אורי מקלב: "בלתי מתקבל על הדעת שמשרד החקלאות יבצע קיצוץ כה משמעותי מבלי לתאם עם הנהלת המכון ובלי להכין נייר עמדה שמצביע על אפשרויות הקיצוץ. אפעל עם ועדת הכספים בדיון משותף למנוע את הקיצוץ"

 

ועדת המדע והטכנולוגיה של הכנסת מביעה התנגדות גורפת לקצוץ של 22% בתקציב 2019 של מינהל המחקר החקלאי – מכון וולקני וקוראת לכנס ישיבה משותפת עם ועדת הכספים של הכנסת טרם העברת תקציב משרד החקלאות ע"מ למנוע את הקיצוץ האמור. בדיון מהיר שנערך היום (שני) לאור הצעתם של חברי הכנסת איתן ברושי, עפר שלח ואחמד טיבי, הביעו יו"ר הוועדה וחברי הכנסת את תמיהתם מהקיצוץ הדרמטי מהמכון שלו חשיבות ותרומה רבה לפיתוחים בתעשיית החקלאות בארץ ובעולם.

 

יו"ר הוועדה, ח"כ אורי מקלב: "המכון הוולקני יקר מאוד למדינת ישראל – אין לנו כאן עוד מחקר ופיתוח בחקלאות בסדר גדול האדיר של המכון, והתרומה שלו לחקלאות בישראל היא לאין ערוך. המציאות מוכיחה שכאשר מגיעים לישראל אורחים רמי דרג מהעולם, לוקחים אותם אל מרחבי המכון כדי להרשים אותם מההון הרעיוני והאנושי שיש למדינה. בהתחלה שראיתי את הודעת הקיצוץ, הייתי בטוח שנפלה כאן טעות – זה מנוגד לכל היגיון ששר החקלאות שאמור לדאוג בראש ובראשונה להעצמת המכון, מוכן לחתום על קיצוץ שכזה. חבל מאוד שמדיון כזה שנמצא בליבת משרד החקלאות, הוא והמנכ"ל נעדרים. גם בלתי מתקבל על הדעת שהמשרד יבצע קיצוץ כה משמעותי מבלי לתאם עם הנהלת המכון ובלי להכין נייר עמדה שמצביע על אפשרויות הקיצוץ".

 

ח"כ איתן ברושי אמר בדיון: "מעולם לא עמדנו בפני מציאות כל כך מדאיגה שמתוך משרד החקלאות יוצאת גזירה של קיצוץ בתקציב המחקר והפיתוח. אם היה צריך להצביע על אי אמון במשרד החקלאות, היא הייתה מתקבלת ברוב גדול כאן בבניין. הממשלה מקצצת במכון וולקני ובחקלאות המתקדמת בעולם כדי לממן את הבתים בנתיב האבות – בתים שמראש לא היו צריכים להיות שם".

ח״כ עופר שלח אמר: "הצטרפתי לבקשה לדיון כי לדעתי מדובר כאן על מטרה לאומית במעלה הראשונה. יש כאן כוונת מכוון לחסל את מכון וולקני. לוקחים מפעל ציוני מפואר, שאינו היי טק פחות ממתחמי ההייטק בהרצליה או ברמת החייל – ההון הרעיוני שיושב במכון הוא של מיליארד ₪ לכל הפחות. איני רוצה לעסוק בספקולציות אבל המכתב של מנכ"ל משרד החקלאות לדיון הוא פחות ממעליב ומעיד על כוונת מכוון לחסל את המכון. אם הקיצוץ יקרה, זה יהיה בכיה לדורות לכלכלה ישראלית ולחקלאות הישראלית".

 

ח"כ דב חנין קרא בדיון לגורמי האכיפה לפתוח בחקירה אודות הכוונה להעתיק את המכון הוולקני לצפון הארץ, "הידיעות הן על כך שמר אלוביץ יש לו אדמות באזור המכון והמטרה בהעתקת המכון קשורה אליו. זוהי גם הסיבה בקיצוץ הרוחבי המדובר עכשיו שחותך בבשר החי של המכון, מייבש את כל תקציבו ומחייב אותו לסגור מערכות. המהלך הזה הוא דרמטי ומסוכן. אינני מטיל ספק ביכולות הביצוע של השר הממונה – לאורי אריאל קבלות ביצוע רבות אך בתחומים שמעניינים אותו. החקלאות פשוט לא מעניינת אותו".

 

חה"כ יעל כהן פארן אמרה בדיון: "המכון הוא גאוות ישראל בעולם. הגיעו הנה עשרות חוקרים שעצרו יום עבודה מרשים כי הדבר הזה הוא בנפשם וזה מצביע על חומרת הדבר – פגיעה במחקר שתציב אותנו בעתיד במקום טוב. התחושה שלי היא שמציבים למכון את הקיצוץ כעובדה מוגמרת ללא כל תיאום משום שהם לא עברו לצפון. ברגע שהמכון לא רוצה להישמע להוראות הדרג הפליטי, אז דוחקים אותו עכשיו לפינה".

 

מנהל המכון, פרופ' אלי פיינרמן אמר בדיון כי הוא קיבל את המידע על הקיצוץ המתוכנן של המכון ל2019 בהפתעה מוחלטת, "הקיצוץ הוטל בהפתעה ללא כל בחינה משותפת עם ההנהלה. יש כאן חוסר תיאום מוחלט. משמעות קיצוץ כזה של 55.3 מיליוני ₪ מבסיס התקציב של מכון וולקני הוא פגיעה אנושה בפעילות המחקר עד כדי עצירתו והפסקת הפעילות".

פרסום

 

ד"ר נירית ברנשטיין מוועד החוקרים של המכון, אמרה בדיון: "מאז נכנס השר אורי אריאל לתפקיד, הוא שם אותנו על הכוונת, מצד אחד הוא מתהדר בהישגי המכון ומצד שני הוא פועל לחיסול וסיכול המכון. וכשאנחנו תחת מטרה אז השר אריאל גם פועל בניגוד לכל ההמלצות המקצועיות שקבעו שאין להעתיק את המכון. בנוסף לכך, אנו חווים גזירות בשרשרת מהמשרד: התקבלה הוראה שלא ייעשה שיפוץ או בנייה במכון של דבר שלא ניתן להעתיקו, נקבע שיש להודיע לכל עובד חדש שעבודתו יכולה להיות בכל הארץ ועוד".

 

סיון ינקוביץ, מנהלת תחום תקציבים במשרד החקלאות ופיתוח הכפר, השיבה בדיון בשם הנהלת המשרד ואמרה: "הממשלה היא שהחליטה שמשרד החקלאות יספוג קיצוץ רוחבי. הקיצוץ בכל משרד החקלאות הוא 10% — 170 מל"ש. המשרד רואה חשיבות מאוד גדולה במחקר החקלאי והוא דוחה כל האשמה שיש כאן כוונה לפעול לסגירתו".

 

את הדיון חתם יו"ר הוועדה, ח"כ אורי מקלב: "ברור מה תהיינה ההשלכות אם הקיצוץ האמור ייצא לפועל, אך יש כאן עוד נושא והוא ההתנכרות של המשרד למכון. ראינו את זה גם בהיעדרות של הנציגים הבכירים מהדיון. הוועדה דורשת את התערבות המשרד בנושא למניעת הקיצוץ במכון הוולקני. בנוסף, אביא לכך שיתקיים דיון דחוף של ועדת המדע וועדת הכספים ביחד טרם יאושר תקציב משרד החקלאות" .

 

Print Friendly, PDF & Email
מצטרפים לדף הפייסבוק של אגרונט ונשארים מעודכנים כל הזמן‎

אודות מערכת פורטל אגרונט

אנו שמחים להביא בעמוד זה מידע לתועלת הציבור. יחד עם זאת התכנים אינם מהווים עצה, המלצה או את עמדת האתר , ועל כל משתמש לבחון את המידע ולשקול איזה שימוש ראוי לעשות בו, רשימה זו אינה ממצה ואינה תחליף לייעוץ משפטי. אין באמור לגרוע מהאמור בתקנון האתר, לרבות בנוגע להגבלת אחריות. מערכת פורטל אגרונט עושה כמיטב יכולתה להביא בפניכם חדשות , כתבות ,מחקרים וידיעות מהארץ ומהעולם בפורטל המון אינפורמציה בתחום החקלאות בכל הצעה בקשה רעיון נשמח באם תיצרו קשר/ כמו כן אנו מכבדים זכויות יוצרים ועושים מאמץ לאתר את בעלי הזכויות בצילומים המגיעים לידינו. אם זיהיתים בפרסומינו צילום שיש לכם זכויות בו, אתם רשאים לפנות אלינו ולבקש לחדול מהשימוש באמצעות כתובת המייל:[email protected]

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

הרשמו לניוזלטר