קוטלי חרקים בירקות ובגידול שדה

 

קוטלי חרקים הם חומרים כימיים המשמשים להדברת חרקים שונים שעלולים לפגוע בגידולי שדה כמו ירקות. הם מוחלים על הגידולים כדי להגן עליהם מפני נגיעות חרקים, מה שיכול להפחית את היבול והאיכות של גידולי השדה. ישנם סוגים שונים של קוטלי חרקים, כולל כימיקלים סינתטיים וחומרים טבעיים.

 

קוטלי חרקים סינתטיים כוללים זרחנים אורגניים, קרבמטים, פירטרואידים וניאוניקוטינואידים. כימיקלים אלה רעילים מאוד לחרקים ולעתים קרובות משמשים אותם בחקלאות להדברת מגוון רחב של מזיקים. עם זאת, השימוש הנרחב בהם עורר חששות לגבי השפעתם על בריאות האדם והסביבה. כמה מחקרים קשרו חשיפה לקוטלי חרקים מסוימים למגוון בעיות בריאותיות, כולל נזק נוירולוגי, סרטן ובעיות רבייה.

פרסום

 

השימוש בקוטלי חרקים על ירקות נקשר גם לירידה באוכלוסיות של חרקים מועילים כמו דבורים, פרפרים ועוד. זה יכול לשבש את האיזון העדין של המערכות האקולוגיות ולהוביל לירידה במגוון הביולוגי.

 

כדי למזער את ההשפעה השלילית של קוטלי חרקים על בריאות האדם והסביבה, מומלץ להשתמש בהם רק בעת הצורך ולעקוב בקפידה אחר הוראות התווית. בנוסף, אסטרטגיות ניהול מזיקים משולבות (IPM) המשלבות שילוב של בקרות תרבותיות, ביולוגיות וכימיות יכולות להיות יעילות בהפחתת אוכלוסיות מזיקים מבלי להסתמך רק על קוטלי חרקים.

 

קיימות גם שיטות חקלאות אורגניות  אשר מסתמכות על טורפים טבעיים, מחסומים פיזיים ופרקטיקות תרבותיות כדי לשלוט במזיקים ולהימנע משימוש בקוטלי חרקים סינתטיים. ירקות אורגניים גדלים ללא שימוש בחומרי הדברה סינתטיים, קוטלי עשבים ודשנים ונחשבים בדרך כלל לאופציה בטוחה ובריאה יותר עבור הצרכנים.

 

לסיכום, קוטלי חרקים ממלאים תפקיד מכריע בהגנה על יבולים מפני נזקי חרקים, אך יש לאזן את השימוש בהם מול ההשפעות השליליות הפוטנציאליות על בריאות האדם והסביבה. השימוש בשיטות חלופיות, כגון הדברה משולבת וחקלאות אורגנית, יכול לסייע בהפחתת התלות בקוטלי חרקים ולקדם מערכת ייצור מזון בת קיימא יותר.

ישנן מספר אסטרטגיות שניתן להשתמש בהן כדי להימנע מחרקים בירקות, ובגידולי שדה :

מחזור יבולים: שתילת ירקות במקומות שונים מדי שנה יכולה לסייע בהפחתת הצטברות של אוכלוסיות חרקים ולמנוע נזקים.

שתילה נלווית: שתילת ירקות מסוימים זה לצד זה יכולה להרתיע מזיקים ולספק הדברה טבעית. לדוגמה, שתילת ציפורני חתול ליד עגבניות יכולה לעזור להרחיק מזיקים כמו זבובים לבנים.

מחסומים פיזיים: ניתן להשתמש בכיסויי שורות, כיסויי שורות צפים ומסכים כדי לחסום פיזית חרקים מלהגיע לצמחים.

השקיה נכונה: יש להימנע מהשקיה עיליה שכן היא עלולה להפיץ מחלות פטרייתיות וחיידקים וגם ליצור תנאים אידיאליים לשגשוג אוכלוסיות החרקים.

תברואה נאותה: פינוי פסולת והרחקת צמחים נגועים יכולים לסייע בהפחתת אוכלוסיות החרקים ופוטנציאל ההתפשטות שלהם לצמחים בריאים.

משיכת חרקים מועילים: שתילת פרחים ועשבי תיבול המושכים חרקים מועילים, כגון פרת משה רבנו וכנפיים, יכולה לסייע בהפחתת אוכלוסיות המזיקים.

ניטור שוטף: ניטור שוטף של גידולים לאיתור סימני מזיקים ונזקים יכול לסייע באיתור בעיות מוקדם ולאפשר טיפול מהיר.

שימוש בחומרי הדברה טבעיים או אורגניים: אם יש צורך בחומרי הדברה כימיים, שימוש בחלופות טבעיות או אורגניות יכול לעזור להפחית את ההשפעה על בריאות האדם והסביבה.

כמו כן הימנעות מחרקים בירקות דורשת שילוב של שיטות תרבות וניהול, כגון מחזור יבולים, שתילה נלווית, מחסומים פיזיים וניטור קבוע. על ידי יישום אסטרטגיות אלו, ניתן לצמצם את אוכלוסיות מזקי החרקים ולמזער את הנזק לגידולים.

פרסום

ישנן מספר שיטות הדברה שניתן להשתמש בהן לניהול מזיקים, והן ::

בקרה תרבותית: זה כרוך בשימוש בפרקטיקות כגון מחזור יבולים, שתילה נלווית והשקיה נכונה כדי לצמצם אוכלוסיות מזיקים וליצור סביבה עוינת למזיקים.

בקרה פיזית: זה כולל שימוש במחסומים פיזיים, כגון כיסויי שורות, רשתות ומלכודות, כדי למנוע מזיקים להגיע לצמחים וללכוד מזיקים.

הדברה ביולוגית: זה כרוך בשימוש בטורפים טבעיים, כגון פרת משה רבנו, כנפיים וצרעות טפיליות, כדי לשלוט באוכלוסיות מזיקים. שיטה זו יכולה להיות יעילה ביותר ויש לה השפעה מינימלית על בריאות האדם והסביבה.

הדברה כימית: זה כרוך בשימוש בחומרי הדברה, סינתטיים או טבעיים, להדברת מזיקים. קוטלי חרקים סינתטיים, כגון זרחנים אורגניים וקרבמטים, יכולים להיות רעילים מאוד למזיקים אך יש להם גם השפעות שליליות פוטנציאליות על בריאות האדם והסביבה. קוטלי חרקים טבעיים, כמו שמן נים, מופקים מצמחים ונחשבים בטוחים יותר וידידותיים יותר לסביבה.

הדברה משולבת (IPM): גישה זו כוללת שימוש בשילוב של שיטות תרבותיות, פיזיקליות, ביולוגיות וכימיות להדברת מזיקים ולמזעור השימוש בקוטלי חרקים. IPM היא גישה בת קיימא יותר לטיפול במזיקים ויכולה להפחית את ההשפעות השליליות הפוטנציאליות של קוטלי חרקים על בריאות האדם והסביבה.

לסיכום, קיימות מספר שיטות הדברה לניהול מזיקים בחקלאות, והגישה הטובה ביותר תהיה תלויה בבעיית המזיקים הספציפית, בגידולים הגדלים ובהעדפות המגדל. תוכנית יעילה להדברת מזיקים עשויה לכלול שילוב של שיטות אלו על מנת להבטיח כי מזיקים נשלטים ביעילות תוך צמצום השימוש בקוטלי חרקים והגנה על בריאות האדם והסביבה.

 

 

Print Friendly, PDF & Email

תודה שאתם מבקרים בפורטל החקלאות המוביל אגרונט. אגרונט הוא פורטל חקלאות מקצועי וותיק שעוסק במגוון תחומי חקלאות של ירקות פירות וגידולי שדה גד"ש. בפורטל החקלאות חדשות לחקלאות, מאמרי חקלאות מובילים, זני ירקות ופירות חדשים, פורום חקלאות מקצועי עם מומחים לשאלות ותשובות שיענו על שאלות בתחום החקלאות. בנוסף מכרזים לחקלאות, לוח הודעות לחקלאות, חיפוש חברות לתחום החקלאות, חידושים של חברות חקלאיות, מחירי ירקות ופירות, הדרכה לגידולים חקלאיים, רשימת משווקים ועוד.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

כתבות נוספות

זיהוי המינרלים השולטים על מסיסות הזרחן בקרקעות צפון רמת הגולן 2020

23 במאי 2024

הבעיות, הפתרונות והמגמות העתידיות בתחום הבצל- אלי מרגלית, ממ"ר בצל
איך לגדל לבד ירקות בגינה
התמודדות עם מחלת פוזריום הנבילה בחצילים בחוף הכרמל - בחינת הרכבות ויישום תכ...
סחף קרקע - מדד הסחף כלי דיגיטאלי ראשון
שדרוג איכות הפלפל האדום בערבה -טכנולוגיה חדשה להסרת המלח ממי השקיה מבלי לסנ...
זיהוי המינרלים השולטים על מסיסות הזרחן בקרקעות צפון רמת הגולן 2020

23 במאי 2024

הבעיות, הפתרונות והמגמות העתידיות בתחום הבצל- אלי מרגלית, ממ"ר בצל
איך לגדל לבד ירקות בגינה
התמודדות עם מחלת פוזריום הנבילה בחצילים בחוף הכרמל - בחינת הרכבות ויישום תכ...
תמיד לדעת לפני כולם

השארו מעודכנים

השאירו פרטים לקבלת עידכונים למייל

בחירת תחום עניין

כדי להיות תמיד מעודכנים