פרק מיסוי הקיבוצים אושר ויכלל בחוק ההסדרים

מזכ"ל התנועה הקיבוצית: "החוק החדש יכביד מאוד את נטל המס על הקיבוצים, אולם, הודות לעבודה מאומצת של צוות המשא ומתן שלנו, נוסח החוק משופר לאין שיעור, בהשוואה לנקודה בה פתחנו את המשא ומתן. הגענו למתווה מוסכם שמכיר בעקרונות היסוד של החיים בקיבוץ"

 
פרק מיסוי הקיבוצים אושר היום, (חמישי) וייכלל במסגרת חוק ההסדרים. הבוקר אישרה הועדה לצדק חלוקתי בראשות ח"כ מיקי זוהר את טיוטת החוק וזאת לאחר שיו"ר ועדת הכספים הודיע כי לא יספיק לדון בחוק במסגרת דיוני ועדת הכספים – בשל קוצר זמן.

הנוסח המוסכם, הינו תוצאה של משא ומתן ארוך של התנועה הקיבוצית והקיבוץ הדתי מול משרד האוצר ורשות המיסים. מזכ"ל התנועה הקיבוצית, ניר מאיר: "ניהלנו משא ומתן מורכב. נוסח החוק מהווה שיפור עצום בהשוואה לטיוטה הראשונה שאושרה בממשלה ובקריאה הראשונה בכנסת. מתחילת המשא ומתן עמדתנו הייתה כי יש לנו נכונות לשינוי החוק וביצוע התאמות בגביית המיסים ובלבד שהדבר לא יפגע בבסיס עקרונות השיתוף והערבות ההדדית שעליו הוקם ועל בסיסו מתקיימים עד היום עשרות אלפי חברי הקיבוצים בישראל. על נושאי הליבה, הנמצאים בבסיס קיומנו לא היינו מוכנים להתפשר. במשימה הזו עמדנו באופן מלא".

פרסום

נוסח החוק שאושר היום, הינו תולדה של ארבעה חודשי משא ומתן בין האוצר והתנועות הקיבוציות, בסופו הסכימו הצדדים על נוסח מוסכם ועדכון תשלומי מס הכנסה וביטוח לאומי של הקיבוצים ברחבי הארץ.

על פי טיוטת החוק ישלמו הקיבוצים תוספת מס הכנסה בעלות כוללת של כ-250 מיליון ₪ ותוספת גביה לביטוח הלאומי בסכום דומה".

יו"ר הוועדה ח"כ מיקי זוהר (ליכוד) אמר בדיון: "מטרת החוק אינה לפגוע בקיבוצים ובערך השיתופיות אלא להביא לצדק חלוקתי והיסטורי במיסוי אזרחי מדינת ישראל. הנטל הכלכלי על תשלומי המיסים חייב להיות שווה והוגן עבור כולם. לעניות דעתי, הפשרה שהושגה עם האוצר גם לא מעקרת את הרעיון הקיבוצי מחד וגם מאפשרת חלוקה שווה של הנטל בנושאי מיסים לכלל האזרחים".

מזכ"ל התנועה הקיבוצית אמר בסוף הדיון כי "תנועה הקיבוצית תשלם מס כחוק, כפי שביקשנו לעשות תמיד. הגענו למתווה מוסכם שמכיר בעקרונות היסוד של החיים בקיבוץ ולראשונה מעגן אותם בחוק – מבחינתו שהו הישג".

בהתייחסו לנוסח החוק אמר מאיר: "החוק החדש יכביד מאוד את נטל המס על הקיבוצים, אולם, הודות לעבודה מאומצת של צוות המשא ומתן שלנו, נוסח החוק משופר לאין שיעור, בהשוואה לנקודה בה פתחנו את המשא ומתן – לא בסכום גביית המס, עליו לא הייתה מחלוקת אלא באופן גביית המיסים ושמירה על עקרונות השיתוף והערבות ההדדית שמגדירה את הרעיון הקיבוצי". מאיר סיכם ואמר: "המדינה קיבלה את תוספת הגביה שביקשה ואנחנו שמרנו על עקרונות הליבה השיתופיים שכל כך חשובים לנו- לרבות עקרון הערבות ההדדית".

מאיר המשיך ואמר: "עלינו לדעת להסתכל גם על חצי הכוס המלאה. נטל המס על הקיבוצים יגדל באופן משמעותי, אך בדרך ששומרת על סגנון החיים הקיבוצי. מדובר בהחלטה שמעגנת אחת ולתמיד את מעמד הקיבוץ המתחדש בחוק מול המדינה, ומכירה בהיותו קיבוץ לכל דבר ועניין. זוהי הפעם הראשונה מאז החל תהליך השינוי באורחות החיים בקיבוצים שבה המדינה מכירה במעמדו של הקיבוץ המתחדש כקיבוץ. במקביל נוסח החוק שאושר משמר את צביונו ומעמדו החוקי הייחודי של הקיבוץ השיתופי. זהו הישג גדול מאוד ואני מברך עליו".

בהתייחסו למשמעויות הכלכליות של החוק אמר מאיר: "איני משלה את עצמי או את חברי הקיבוצים וצריך להישיר מבט ולומר אמת: "החוק החדש יכביד על התנהלותם של קיבוצים מתחדשים לא מעטים ויחייב חלקים גדולים מתוכנו "לחשב מסלול מחדש" ולעדכן את מודל השינוי ואולם הוא משאיר אותנו בעלי יכולת ומסוגלות גבוהה להמשיך ולהתנהל בדרך בה בחרנו. דרך הקיבוץ".

פרסום

שרגא וליק, רכז ועדת אגף המשק והכלכלה בקיבוץ הדתי: "ההסכמות כלפי מעלה את חבות המס בצורה הוגנת המתאימה לשינויים שחלו בקיבוצים".

בכל הנוגע לתשלום הביטוח הלאומי בקיבוץ השיתופי השינוי ייכנס לתוקף בינואר 2017, ובקיבוץ המתחדש ביולי 2017. נציגת הביטוח הלאומי אמרה כי לא יהיה כל תשלום רטרואקטיבי בעניין.

השינויים לעניין רשות המיסים ייכנסו לתוקף בינואר 2017.

מזכ"לי התנועות הקיבוציות הודו ליו"ר הכנסת יולי אדלשטיין, שר האוצר משה כחלון, מנכל האוצר שי באב"ד, לשר החינוך נפתלי בנט, שר החקלאות אורי אריאל, שרת המשפטים איילת שקד, יו"ר האופוזיציה יצחק הרצוג, לחברי הכנסת של הבית היהודי והמחנה הציוני ובראשם ח"כ איתן ברושי, וכן לצוות המו"מ מטעם האוצר וצוות הצו"מ מטעם התנועות הקיבוציות – רואי החשבון ירון רייכמן, רביב ישי ואבי ברי מ'ברית-פיקוח/מב"ט' ועו"ד צורי לביא ודוד וינשטין ממשרד 'ליפא-מאיר', על חלקם בהגעה להבנות מול רשות המיסים ואגף התקציבים..

Print Friendly, PDF & Email

תודה שאתם מבקרים בפורטל החקלאות המוביל אגרונט. אגרונט הוא פורטל חקלאות מקצועי וותיק שעוסק במגוון תחומי חקלאות של ירקות פירות וגידולי שדה גד"ש. בפורטל החקלאות חדשות לחקלאות, מאמרי חקלאות מובילים, זני ירקות ופירות חדשים, פורום חקלאות מקצועי עם מומחים לשאלות ותשובות שיענו על שאלות בתחום החקלאות. בנוסף מכרזים לחקלאות, לוח הודעות לחקלאות, חיפוש חברות לתחום החקלאות, חידושים של חברות חקלאיות, מחירי ירקות ופירות, הדרכה לגידולים חקלאיים, רשימת משווקים ועוד.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

כתבות נוספות

הישראלי הממוצע צורך כ-40 ק"ג תפוחי אדמה בשנה

23 במאי 2024

דוח מבקר המדינה בחקלאות

21 במאי 2024

93.3% מהדגימות של דוח שאריות חומרי ההדברה עמדו בתקן הישראלי, שהוא מהמחמירים...

20 במאי 2024

פרופסור בני חפץ נכנס  הבוקר לתפקיד ראש מינהל המחקר החקלאי- מכון וולקני

19 במאי 2024

מחקרים חדשים פורצי דרך הוצגו בכנס מיגל ה-19 ע"ש יעקב ארזי ז"ל

15 במאי 2024

חתימה על הצהרת כוונות עם רומניה לאספקת חיטה לישראל בעת חירום

12 במאי 2024

הישראלי הממוצע צורך כ-40 ק"ג תפוחי אדמה בשנה

23 במאי 2024

דוח מבקר המדינה בחקלאות

21 במאי 2024

93.3% מהדגימות של דוח שאריות חומרי ההדברה עמדו בתקן הישראלי, שהוא מהמחמירים...

20 במאי 2024

פרופסור בני חפץ נכנס  הבוקר לתפקיד ראש מינהל המחקר החקלאי- מכון וולקני

19 במאי 2024

תמיד לדעת לפני כולם

השארו מעודכנים

השאירו פרטים לקבלת עידכונים למייל

בחירת תחום עניין

כדי להיות תמיד מעודכנים