פיתוח ישראלי יסייע בהתמודדות עם שיחי עגבניות שצומחים פרא בקיץ

המעבדה החקלאית שלפ בקיבוץ גבעת ברנר פיתחה פטנט

שבעזרתו ניתן לקצר תהליך הנמכת העגבניות ב-70%

 

פרסום

 

הרצון הטבעי של חקלאים הוא להאיץ את קצב הגדילה וההתפתחות של הצמחים כדי להגדיל את היבולים. בחודשי הקיץ הבעיה היא לעיתים הפוכה. קצב גדילת צמח העגבנייה הנו מהיר ביותר ולעיתים קרובות החקלאי, אשר סובל באופן קבוע מחוסר ידיים עובדות, מוצא עצמו עם צמחי עגבנייה בגובה 3.5 מטר ואף יותר. טיפול בצמח כה גבוה הינו איטי ומסורבל. הפועלים מחויבים לעבוד בגובה ובזוגות וקצב העבודה איטי ומתסכל. במקום לעסוק בקטיף בעונה כה בוערת, מתבזבזות מאות שעות עבודה על הנמכת נוף.

 

הקליפ-סי הנו פרי פיתוח של המעבדה החקלאית שלפ בקיבוץ גבעת ברנר על מנת לאפשר למגדלי העגבניות תהליך הנמכת נוף מהיר יותר. הקליפ-סי הינו מוצר פלסטי המעוצב בצורת האות C, אשר תופס את הצמח גם באופן בטוח וגם באופן בו אפשר לשחררו במהירות. עבודת ההנמכה נעשית בגובה הידיים של הפועל, בלי שהוא צריך להתכופף או להתמתח. בנוסף לכך, אין צורך בעגלות וכל פועל עובד באופן עצמאי ובהספק מקסימאלי. שימוש בקליפ-סי הוכיח כי אפשר לקצר את תהליך הנמכת הנוף בלמעלה מ-70 אחוזים.

פרסום

 

עודד יפה, מנהל המעבדה החקלאית שלפ, מספר שבעת תכנון המוצר עלו מספר סוגיות אשר יושמו במוצר הסופי. הקליפ-סי מיוצר מתערובת של מספר סוגי פלסטיק ומוספים לו חומרים לחיזוק העמידות מפני קרינת השמש, חום, לחות וקור. כך ניתן לחזור ולהשתמש בקליפ-סי ארבע עונות ויותר. מפאת משקלו הכבד של שיח העגבנייה, הקליפ-סי תוכנן לשאת משקל של עד 10 ק"ג. יחד עם זאת, ישנה גמישות אופקית על מנת שלא לשבור את הגזע בעת התליה. על מנת לתרום לעבודה זריזה, הקליפ-סי עוצב בפשטות, הוא קל לעבודה ואינו נתפס בחוטי ההדליה או בענפי הצמח. בנוסף, אין צורך בקשירות חוזרות ונשנות של חוטי ההדליה. בעת ההדליה, החשש העיקרי הוא הפגיעה בצמח. שימוש בחוטי הדליה עלול לגרום לפציעות, שריטות ואף חנק במקרים מסוימים. הקליפ-סי מעוצב בצורה מעוגלת וללא פינות חדות וכך אינו פוגע בצמח.agvania

Print Friendly, PDF & Email

תודה שאתם מבקרים בפורטל החקלאות המוביל אגרונט. אגרונט הוא פורטל חקלאות מקצועי וותיק שעוסק במגוון תחומי חקלאות של ירקות פירות וגידולי שדה גד"ש. בפורטל החקלאות חדשות לחקלאות, מאמרי חקלאות מובילים, זני ירקות ופירות חדשים, פורום חקלאות מקצועי עם מומחים לשאלות ותשובות שיענו על שאלות בתחום החקלאות. בנוסף מכרזים לחקלאות, לוח הודעות לחקלאות, חיפוש חברות לתחום החקלאות, חידושים של חברות חקלאיות, מחירי ירקות ופירות, הדרכה לגידולים חקלאיים, רשימת משווקים ועוד.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

כתבות נוספות

93.3% מהדגימות של דוח שאריות חומרי ההדברה עמדו בתקן הישראלי, שהוא מהמחמירים...

20 במאי 2024

פרופסור בני חפץ נכנס  הבוקר לתפקיד ראש מינהל המחקר החקלאי- מכון וולקני

19 במאי 2024

מחקרים חדשים פורצי דרך הוצגו בכנס מיגל ה-19 ע"ש יעקב ארזי ז"ל

15 במאי 2024

חתימה על הצהרת כוונות עם רומניה לאספקת חיטה לישראל בעת חירום

12 במאי 2024

בצל עליות המחירים במשק: ועדת הבריאות דנה ברפורמת המזון שמוביל משרד הבריאות

9 במאי 2024

היקף נזקי מזג האוויר לחקלאות בחורף האחרון - למעלה מ-150 מיליון ש"ח

7 במאי 2024

93.3% מהדגימות של דוח שאריות חומרי ההדברה עמדו בתקן הישראלי, שהוא מהמחמירים...

20 במאי 2024

פרופסור בני חפץ נכנס  הבוקר לתפקיד ראש מינהל המחקר החקלאי- מכון וולקני

19 במאי 2024

מחקרים חדשים פורצי דרך הוצגו בכנס מיגל ה-19 ע"ש יעקב ארזי ז"ל

15 במאי 2024

חתימה על הצהרת כוונות עם רומניה לאספקת חיטה לישראל בעת חירום

12 במאי 2024

תמיד לדעת לפני כולם

השארו מעודכנים

השאירו פרטים לקבלת עידכונים למייל

בחירת תחום עניין

כדי להיות תמיד מעודכנים