פיתוח ישראלי חדשני יסייע בפתרון גידול מזון מהיר לאוכלוסיות במצוקת רעב בארצות מוכות אסון

דוח האו"ם: 122 מיליון בני אדם נוספים יסבלו מעוני קיצוני תוך 15 שנה

פיתוח ישראלי חדשני יסייע בפתרון גידול מזון מהיר

לאוכלוסיות במצוקת רעב בארצות מוכות אסון

פרסום

בדוח שחשף האו"ם בשבוע שעבר הנפרס על פני 194 עמודים בנושא ביטחון תזונתי עולמי נטען כי 122 מיליון בני אדם נוספים עלולים לסבול מעוני קיצוני בשנת 2030.

שיטה החדשה שפותחה בישראל מאפשרת גידול עד פי 9.5 תוצרת חקלאית

על שטח הזהה בגודלו!

פיתוח פתרון חדשני ופורץ דרך של החברות  הישראליות 'אגרי זום' ו'טוף מרום גולן' עבור מדינות מוכות אסון, הופך לבשורה העשויה לשנות את התפיסה החקלאית בשיטה וברווח. עד כה ברוב העולם מטפחים גידולים חקלאיים צמודי קרקע או מנותקי קרקע אך רק בקומה אחת. השיטה החדשה שפותחה במהלך השנתיים וחצי האחרונות, בהשקעה של 1.5 מיליון שקלים, מאפשרת מעבר לגידול מנותק קרקע, לגובה, בקומות או כפי שמכנים אותה בחברה צורת 'מפל'.

על פי הניסויים שהתבצעו במהלך שנות הפיתוח, השיטה מאפשרת להשיג תוצרת חקלאית הגדולה עד פי 9.5 מהגידול המסורתי. כמעט 1000% יותר.

 

הבשורה מגיעה במקביל לנתונים לא מעודדים שנחשפו בדוח שהוציא האום במקביל לוועידה ה-43 בנושא לביטחון תזונתי עולמי. הממצאים העיקרים מדווחים על כ- 122 מיליון בני אדם נוספים בעולם העלולים לסבול מעוני קיצוני בשנת 2030, עיקר הנפגעים צפויים להגיע מהקהילות החקלאיות באפריקה ודרום סהרה ושינויי אקלים עלולים להפוך ייצור מזון לבלתי אפשרי. מנכ"ל FAO  ז'וזה גרסיאנו דה סילבה מזהיר: "הטמפרטורות הגבוהות ודפוסי האקלים הלא יציבים מזיקים כבר עכשיו לקרקעות שבהם תלויה החקלאות והביטחון התזונתי. אנחנו עדים להתרבות מזיקים ועלייה במספרי התפרצויות המחלות בכל המקומות".

 

כאמור, בטוף מרום גולן וחברת אגרי זום מצאו פתרון יצירתי לבעיה, "לאחר שנתיים וחצי של פיתוח אנחנו יוצאים בימים אלו ממש לשוק" אומר אריק אבירם ממפתחי השיטה, "השיטה החדשה התפתחה במקור מצרכי מדינות באזורים מוכי אסון, אך מאפשרת כעת גם התייעלות של ממש בשטחים החקלאיים בכל מקום. אחרי צונמי נדרשים שנים לניקוי הקרקע והכנתה לעבודה חקלאית, באזורי רעב או מלחמה ניתן תוך שבוע להקים את המבנה המדורג ולהעניק מענה למצוקת הרעב. מאחר והשיטה חסכונית, תועיל גם לענפי החקלאות בגידולי שדה" הסביר אבירם.

פרסום

הגידול כאמור מתבצע במבנה של 5 קומות מדורגות היוצרות מעין צורת 'מפל', בתוך יריעות פלסטיק, חזקות ואיכותיות שיוצרו על ידי חברות 'טוף מרום גולן' וחברת 'מפל' לייצור פלסטיק ומצע קרקע ייחודי שפותח במחלקת המו"פ (מחקר ופיתוח) בחברה 'טוף מרום גולן' על פי הזמנה והתאמה לגידול הספציפי לאורך זמן, כך שהמצע לא יהיה כבד מידי ויקרע את היריעות, או קל מידי שידעך ויצריך מילוי יום יומי של תאי הגידול. חשוב לציין, כי החומרים אינם יקרים ומעניקים פתרון גם למדינות עניות.

 

במהלך תקופת הפיתוח והבדיקות, שודרגה השיטה החדשנית. במהלך הניסוי שהתבצע בחלקות חקלאיות בתל מונד, גידלו חסה באופן המסורתי ובחלקות סמוכות טופחו חסות בשיטת הגידול החדשה. התוצאות הראו, כי על שטח הקרקע של 30 מ"ר בשיטה הרגילה התאפשר גידול של 720 יחידות של חסה בשנה, בעוד בשיטת 'אגרי-זום' התאפשר גידול של 6,900 חסות- פי 9.5 מהשיטה הישנה!. מלבד ניצול השטח התגלו יתרונות רבים נוספים: הפחתת השימוש במים, בדישון, תהליך גדילת השתילים מתקצר ואפשרות לחיסכון גם בכח אדם מאחר והשיטה קלה יותר לטיפול ולקטיף.

אבי מעוז, מחברת 'טוף מרום גולן: "השיטה החדשה מתאימה למגוון רחב של גידולים אך מתאימה במיוחד לגידולים קצרי תווך מסוגי העשב- חסה, כוסברה, שמיר, קולורבי, בצל ירוק וכדומה. הפיתוח הצריך איזון בין איכות מצע הקרקע למשקלה וכולל גם טוף שהינו חומר יציב המחזיק מעמד לאורך שנים וקל משקל". בנוסף מציינים ב'טוף מרום גולן', כי גידול בשיטה זו מצמצם באופן משמעותי את פגיעת מזיקי הקרקע בגידולים, מאחר ואין מגע ישיר עם הקרקע.

Print Friendly, PDF & Email

תודה שאתם מבקרים בפורטל החקלאות המוביל אגרונט. אגרונט הוא פורטל חקלאות מקצועי וותיק שעוסק במגוון תחומי חקלאות של ירקות פירות וגידולי שדה גד"ש. בפורטל החקלאות חדשות לחקלאות, מאמרי חקלאות מובילים, זני ירקות ופירות חדשים, פורום חקלאות מקצועי עם מומחים לשאלות ותשובות שיענו על שאלות בתחום החקלאות. בנוסף מכרזים לחקלאות, לוח הודעות לחקלאות, חיפוש חברות לתחום החקלאות, חידושים של חברות חקלאיות, מחירי ירקות ופירות, הדרכה לגידולים חקלאיים, רשימת משווקים ועוד.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

כתבות נוספות

יוצבו עוד כ-300 מיגוניות נוספות לביטחון החקלאים בצפון

22 ביולי 2024

מחלוקת על אספקת מים בערבה: חברת מקורות מאיימת בהפסקת אספקת מים לחקלאים עקב ...

21 ביולי 2024

יובל ליפקין מונה לראש מִנהל ביטחון המזון במשרד החקלאות

21 ביולי 2024

מלון שגדל על המים - ניסוי חקלאי מרגש: מלון על מים באוויר

18 ביולי 2024

דבוראים מצפון הארץ וקו העימות השתתפו בכנס מקצועי שדן בהתמודדות עם אתגרי המ...

15 ביולי 2024

מלגות הצטיינות ע"ש משפחת דין מפנסלבניה ארה"ב לטובת הקמת פרויקטים חקלאיים מ...

15 ביולי 2024

יוצבו עוד כ-300 מיגוניות נוספות לביטחון החקלאים בצפון

22 ביולי 2024

מחלוקת על אספקת מים בערבה: חברת מקורות מאיימת בהפסקת אספקת מים לחקלאים עקב ...

21 ביולי 2024

יובל ליפקין מונה לראש מִנהל ביטחון המזון במשרד החקלאות

21 ביולי 2024

מלון שגדל על המים - ניסוי חקלאי מרגש: מלון על מים באוויר

18 ביולי 2024

תמיד לדעת לפני כולם

השארו מעודכנים

השאירו פרטים לקבלת עידכונים למייל

בחירת תחום עניין

כדי להיות תמיד מעודכנים