פירות קיץ- שסק ונקטרינה כבר באמצע פברואר!

באמצעות שימוש במי גייזר 'קידוחי שמיר' בטמפרטורה של 45 מעלות!

 

הצלחה יוצאת דופן למחקר שמובילים במו"פ (מחקר ופיתוח) צפון ובחברה לפיתוח הגליל להארכת עונות הגידול והקדמת תחילת שיווק פירות הקיץ. לאחר שאשתקד הצליחו להקדים את עונת השסק בשבועיים, המשיכו החוקרים לבחון דרכים נוספות לשיפור היתרון היחסי והיום- שני, 26.2 קטפו לראשונה נקטרינה (כחודש וחצי טרום תחילת העונה) ושסק (כחודש לפני תחילת העונה) ראשונים! שיעניק יתרון שיווקי וכלכלי לחקלאי הגליל.

פרסום

 

המחקר התבצע ב'חוות המטעים' של מו"פ צפון ומועצת גליל עליון ואחד הגורמים המרכזיים בגידול הינו שימוש בגייזר טיבעי 'מי שמיר'- מים גאותרמיים (חמים) הפורצים מהאדמה בטמפרטורה של 45 מעלות, ויוצרים חום הגורם לגידולים להתנהג כאילו הגיע כבר הקיץ , עוד בשיאו של החורף. הגידול הניסיוני של הנקטרינה התבצע בשטח של 800 מ"ר ואילו השסק בכחצי דונם. כעת, לאחר הצלחת המחקר הצפי הינו לגידול מסחרי נרחב.

 

מנכ"ל מו"פ צפון אלקנה בן ישר אומר: "השסק והנקטרינה הגדלים בארץ ובעולם, באזורים חמים יותר מעמק החולה- בו הטמפרטורות נמוכות ואינן מתאימות בדרך כלל לגידול זה. במו"פ צפון פיתחנו  טכנולוגיה באמצעותה הצלחנו לגדל בעמק החולה פירות קיציים כמו שסק, נקטרינה, משמש וליצ'י איכותיים, טעימים ומתוקים, וחשוב מכך- המקדימים את הגידול המסחרי ומעניקים לחקלאי הגליל יתרון יחסי- שיווקי וכלכלי משמעותי! המגדלים יוכלו ליהנות משיווק מוקדם שיעניק להם יתרון כלכלי. לאחר שלוש שנות מחקר יש לנו שסק ונקטרינה איכותיים, טעימים, מוקדמים ויפים!".

 

בנוסף לשימוש במי הגייזר הטבעיים  החמים השסק והנקטרינה גדלים במצע קרקע של חברת טוף מרום גולן המותאם לצרכי הגידולים. בשנתיים האחרונות החלו בחברה להתאים מצעי קרקע לצרכים המשתנים מגידול לגידול על מנת להאיץ ולהגביר פריחה, לספק יותר ברזל לגידולים הזקוקים לכך ולווסט את כמויות המים בהתאם לצרכי הגידול.

 

פרסום

בתחילת החודש נטעו בחברה לפיתוח הגליל יחד עם קיבוץ ברעם 5 דונם של משמש בחוות המטעים , בהמשך לתוצאות נהדרות של מחקר נוסף שהצליח להקדים את עונת המשמש באופן ניכר .לאור הצלחת המחקר האחרון- הצפי הוא כי בשנים הקרובות יחלו בחוות המטעים לגדל גם שסק ונקטרינות איכותיות לשיווק מסחרי ונפגוש את הפירות מוקדם במיוחד על המדף ברשתות השיווק וחניות הפרי.

 

בחברה לפיתוח הגליל מציינים כי הדגש המחקרי כיום הינו על הענקת יתרון יחסי לחקלאי הגליל שיאפשר יתרון על פני המגדלים האחרים בארץ ובעולם מבחינת איכות הפרי, גודלו, הקדמת תחילת עונת הגידול והארכתה תוך ניצול היתרונות בגליל

 

Print Friendly, PDF & Email

תודה שאתם מבקרים בפורטל החקלאות המוביל אגרונט. אגרונט הוא פורטל חקלאות מקצועי וותיק שעוסק במגוון תחומי חקלאות של ירקות פירות וגידולי שדה גד"ש. בפורטל החקלאות חדשות לחקלאות, מאמרי חקלאות מובילים, זני ירקות ופירות חדשים, פורום חקלאות מקצועי עם מומחים לשאלות ותשובות שיענו על שאלות בתחום החקלאות. בנוסף מכרזים לחקלאות, לוח הודעות לחקלאות, חיפוש חברות לתחום החקלאות, חידושים של חברות חקלאיות, מחירי ירקות ופירות, הדרכה לגידולים חקלאיים, רשימת משווקים ועוד.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

כתבות נוספות

קול קורא לחקלאים שציודם החקלאי נפגע ב 7-באוקטובר

11 ביוני 2024

חוקרים, מגדלים ומדריכים מכל הארץ השתתפו בסיור השנתי למגדלי הדובדבן

10 ביוני 2024

התמונה "בהצדעה" נבחרה לתמונת הטבע וההתנדבות של ישראל לשנת 2024

9 ביוני 2024

משרד החקלאות יתמרץ חקלאים מגדלי עגבניות, שישווקו את תוצרתם במהלך החודשים ספ...

9 ביוני 2024

מפקחי יחידת הפיצו"ח במשרד החקלאות סיכלו, בסוף השבוע, הברחה של 10 טון מלונים...

2 ביוני 2024

איזה סוגי פירות נאכל השנה הרבה

28 במאי 2024

קול קורא לחקלאים שציודם החקלאי נפגע ב 7-באוקטובר

11 ביוני 2024

חוקרים, מגדלים ומדריכים מכל הארץ השתתפו בסיור השנתי למגדלי הדובדבן

10 ביוני 2024

התמונה "בהצדעה" נבחרה לתמונת הטבע וההתנדבות של ישראל לשנת 2024

9 ביוני 2024

משרד החקלאות יתמרץ חקלאים מגדלי עגבניות, שישווקו את תוצרתם במהלך החודשים ספ...

9 ביוני 2024

תמיד לדעת לפני כולם

השארו מעודכנים

השאירו פרטים לקבלת עידכונים למייל

בחירת תחום עניין

כדי להיות תמיד מעודכנים