ערבה תיכונה -סיכום עונת הירקות

40,000 דונם חקלאיים מעובדים, הערכות לשינויי אקלים

והתמודדות עם התמורות בשוק והתחזקות חברות השיווק

 

פרסום

במרכז וידור שבמו"פ (מחקר ופיתוח) ערבה תיכונה, התקיים כנס סיכום עונת הירקות, בערבה התיכונה בהשתתפות אייל בלום, נציגי משרד החקלאות, ארגונים חקלאיים, מנהלי חברות חקלאיות, חוקרי מו"פ ערבה תיכונה וצפונית, חקלאים ועוד.

 

מעל 300 משתתפים נכחו באירוע, בו נידונו סוגיות מרכזיות בעולם החקלאות. מהנתונים שהוצגו בכנס, עולה, כי בעונת 2017/18 בערבה התיכונה ובכיכר סדום, גידלו גידולים חקלאיים המשתרעים על שטח של כ-40,000 דונם. מתוכם, כ-27,000 דונם ירקות, 12,000 דונם מטעים וכ-940 דונם פרחים.

גידולי הירקות העיקריים באזור זה הינם: פלפל (כ- 12,800 דונם), אבטיח (כ- 4,400 דונם), מלון (כ- 3,500 דונם), חציל (כ- 1,500 דונם), תבלינים (כ- 1,000 דונם), עגבניות (כ- 1,300 דונם), קישואים (כ- 850 דונם),  בצל (כ- 180 דונם), דלועים (כ- 400 דונם) ומלפפון (כ- 240 דונם).

בנוסף, מגדלים החקלאים בערבה התיכונה גידולים נוספים בהיקפים קטנים, כמו: ארטישוק, בצל ירוק, עגבניות שרי, כרוב מסוגים שונים, שום, אספרגוס, אננס, תות שדה ותירס, כל הגידולים האלו משתרעים על פני 420 דונם.

 

מרק פרל, ממונה אגרו-מטאורולוגיה באגף לשימור קרקע וניקוז במשרד החקלאות אמר בכנס: "עונת הגידול  2017/18 הייתה עונה חמה בשעות היום וגם במהלך הלילה. חודשי הסתיו היו באופן כללי, נטולי משקעים. על פי הערכות ה- IPCC (הפאנל הבין ממשלתי לשינויי אקלים), עונת הגידול האחרונה מייצגת את העתיד, חורפים חמים הרבה יותר, קצרים ומלווים באירועי קיצון ומגמת ההתחממות צפויה להמשיך גם בשנים הקרובות".

 

רני סלע, מנכ"ל 'יופי של ירקות' עין-יהב הוסיף: "כ- 60%-70% מהתוצרת החקלאית בערבה התיכונה, משווקת לחברות השיווק השונות והשווקים הסיטונאיים מאבדים מכוחם. כתוצאה ממגמות אלו, מחירי הפירות והירקות, בחלק הארי של העונה במוצרים המרכזיים- פלפל, עגבנייה, חציל ומלון, היו נמוכים בהשוואה למצב אשתקד. יש לשמור על אגודות שיווקיות חזקות ולבצע תיאום מרבי בין כל חוליות שיווק התוצרת מהערבה התיכונה, בכדי להוריד את חוסר הוודאות לחקלאי. יש לאמץ גישה של התאמה מרבית בין החקלאי לבין צרכי השווקים, בכל הקשור בכמות התוצרת ובזנים המתאימים, תוך ביצוע עסקאות ותכנון חקלאי קפדני".

פרסום

 

ראש מועצה אזורית ערבה תיכונה, אייל בלום התייחס לנתונים שהוצגו ואמר: "ענף החקלאות עובר שינויים רבים ואנו, יחד עם הוועדה החקלאית, המו"פ והחקלאים, נערכים ומגבשים תכניות, שיעניקו לחקלאים כלים להצליח להתמודד עם שינויים אלו. חקלאי הערבה ניצבים בחוד החנית של הקדמה והפיתוח החקלאי והמטרה שלנו להעניק להם את הכלים, על מנת להמשיך ולהרחיב את סל הגידולים ואת החקלאות הישראלית".

 

עוד הרצו בכנס: יורם צביאלי ממו"פ ערבה תיכונה וצפונית הציג סקירה לסיכום עונת גידול הירקות, סבטלנה דוברינין מדריכה בהגנת הצומח הרצתה בנושא הגנת הצומח בירקות הערבה, דוד סילברמן ממ"ר גידולים חסויים במשרד החקלאות הציג אתגרים ומגמות בענף הפלפל, שמעון פיבוניה, שירי רותם, סווטלנה גוגיו רומי גולן מהמו"פ, הציגו מגוון טיפולים בשדה להפחתת ריקבון בפלפל, אשר איזנקוט ממ"ר השקיה במשרד החקלאות הרצה בנושא השקיה, איתמר לוי מנכ"ל מגדלי הערבה לייצוא הציג את נתוני הייצוא ורני סלע מנכ"ל יופי של ירקות בעין יהב סקר את המגמות בשוק הפירות והירקות.

 

Print Friendly, PDF & Email

תודה שאתם מבקרים בפורטל החקלאות המוביל אגרונט. אגרונט הוא פורטל חקלאות מקצועי וותיק שעוסק במגוון תחומי חקלאות של ירקות פירות וגידולי שדה גד"ש. בפורטל החקלאות חדשות לחקלאות, מאמרי חקלאות מובילים, זני ירקות ופירות חדשים, פורום חקלאות מקצועי עם מומחים לשאלות ותשובות שיענו על שאלות בתחום החקלאות. בנוסף מכרזים לחקלאות, לוח הודעות לחקלאות, חיפוש חברות לתחום החקלאות, חידושים של חברות חקלאיות, מחירי ירקות ופירות, הדרכה לגידולים חקלאיים, רשימת משווקים ועוד.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

כתבות נוספות

קול קורא לחקלאים שציודם החקלאי נפגע ב 7-באוקטובר

11 ביוני 2024

חוקרים, מגדלים ומדריכים מכל הארץ השתתפו בסיור השנתי למגדלי הדובדבן

10 ביוני 2024

התמונה "בהצדעה" נבחרה לתמונת הטבע וההתנדבות של ישראל לשנת 2024

9 ביוני 2024

משרד החקלאות יתמרץ חקלאים מגדלי עגבניות, שישווקו את תוצרתם במהלך החודשים ספ...

9 ביוני 2024

מפקחי יחידת הפיצו"ח במשרד החקלאות סיכלו, בסוף השבוע, הברחה של 10 טון מלונים...

2 ביוני 2024

איזה סוגי פירות נאכל השנה הרבה

28 במאי 2024

קול קורא לחקלאים שציודם החקלאי נפגע ב 7-באוקטובר

11 ביוני 2024

חוקרים, מגדלים ומדריכים מכל הארץ השתתפו בסיור השנתי למגדלי הדובדבן

10 ביוני 2024

התמונה "בהצדעה" נבחרה לתמונת הטבע וההתנדבות של ישראל לשנת 2024

9 ביוני 2024

משרד החקלאות יתמרץ חקלאים מגדלי עגבניות, שישווקו את תוצרתם במהלך החודשים ספ...

9 ביוני 2024

תמיד לדעת לפני כולם

השארו מעודכנים

השאירו פרטים לקבלת עידכונים למייל

בחירת תחום עניין

כדי להיות תמיד מעודכנים