דף הבית / חדשות בחקלאות / עקב עליית מחיר העגבניות משרד החקלאות פתח מכסות יבוא פטורות ממכס

עקב עליית מחיר העגבניות משרד החקלאות פתח מכסות יבוא פטורות ממכס

אינדקס חברות וספקים

משרד החקלאות פתח מכסות יבוא פטורות ממכס לעגבניות לאור עלייה חריגה במחירם לאחר החג. פתיחת המכסות נעשית לתקופה מוגדרת מראש, וזאת במטרה להגן על החקלאים ולספק מחיר הגון לצרכנים.

פרסום

משרד החקלאות עוקב בשגרה אחר מחירי ירקות ופירות. בימים האחרונים המחיר הסיטוני של עגבניות עלה ל- 7 ₪ לק"ג. על פי מדיניות המשרד, הנוהל הוא שכאשר מחירן הסיטוני של עגבניות עולה על 6 ₪ במשך 5 ימי עבודה ברצף, פותח המשרד מכסות יבוא פטורות ממכס. העגבניות הראשונות צפויות להגיע לישראל מטורקיה במהלך השבוע הבא.

מההערכות שבוצעו במשרד עולה כי המחסור בעגבניות צפוי להימשך בשלושת-ארבעת השבועות הקרובים, ולכן פתח המשרד מכסות יבוא פטורות ממכס מחו"ל, ככל שיידרש. בכל שנה בסוף אפריל-תחילת מאי, כאשר החורף קר, יש פחות חנטה, וכתוצאה מכך פחות עגבניות. על פי הערכת מומחי המשרד, הירידה ביבול הינה של כ- 30% בחודש הקרוב, קרי מתוך צריכה מקומית חודשית של 20,000 טון בחודש, עשוי להיווצר מחסור של כ- 6,000 טון. מחזורי צמחי העגבניות שנשתלו מאוחר יותר, לא נפגעו מהקרה החורפית, וכאשר יבשילו פירותיהם בעוד כחודש, המחסור יושלם בתוצרת מקומית.

שוק העגבניות הינו שוק תנודתי וזאת בשל משתנים בלתי תלויים כגון מזג אוויר לעומת היקפי שטחי הזריעה. משרד החקלאות עוקב באופן רציף אחר האספקה הסדירה של שוק העגבניות והתוצרת החקלאית הטריה לטובת הצרכנים. בתוך כך, המשרד עושה הערכות מצב תכופות. מחסור בעגבניות עלול להוביל לעלייה במחיר לצרכן. פתיחת המכסות נעשית לתקופה מוגדרת מראש, וזאת במטרה לשמור על החקלאים ועל מחיר הגון לצרכנים. יבואני העגבניות שרוצים להרוויח כסף, לא מייבאים כאשר מחיר העגבנייה נמוך, מכיוון שהדבר יגרום להם להפסדים. יבואני העגבניות ייבאו עגבניות מחו"ל, רק כאשר יש מחסור בעגבניות ומחירי העגבניות גבוהים. לכן, יבוא מחו"ל, כאשר מחירי העגבניות גבוהים מוסכם על החקלאים ואינו פוגע בהם, אך מוזיל את מחיר העגבנייה לצרכנים הישראלים.

לטענת החקלאים המחסור נובע מסיבה קשורה לעובדה כי את העגבניות שותלים בשני מועדים עיקריים – בפברואר ובאוגוסט וספטמבר. כל העגבניות שנקטפות עכשיו הן משתילות שבוצעו באוגוסט-ספטמבר, והשטחים האלה כבר נמצאים בסוף הקטיף. המחסור אמור להסתיים בעוד שבועיים ובשווקים תהייה כמות גדולה של עגבניות במחירים סבירים.

בתוך כך, ממשרד החקלאות נמסר, כי לקראת חג הפסח, פתח המשרד עבור יבואני הירקות כ-60,000 טון מכסות ליבוא ירקות זאת בכדי למנוע מחסור. אך בפועל הובאו לישראל רק מלפפונים, עגבניות ופלפלים. למעשה, הייבוא נאמד ב-1,100 טון ירקות בלבד, – כ-2% בלבד מסך המכסות שנפתחו. מנתוני המשרד עולה כי התוצרת המקומית מספקת את הצרכן הישראלי, וכ-3% בלבד מצריכת העגבניות, המלפפונים והפלפלים המקומית מקורה ביבוא.

פרסום

"העובדה שרובן המוחלט של מכסות הייבוא לא נוצלו, מוכיחה את הטענה שייבוא פירות וירקות לישראל מתבצע רק כאשר מחירי הפירות והירקות עולים ברמה משמעותית מעל מחירם ביתר ימי השנה" אומרים במשרד. "כאשר מחירי הפירות והירקות אינם משתוללים בתקופת החגים, לא קיימת הצדקה כלכלית לייבוא ו-99% מסך הירקות הנצרכים הינם מתוצרת מקומית. אי לכך, פתיחת המשק לייבוא פירות וירקות איננו פוגע כלל וכלל בחקלאים הישראלים, אלא נועד להגן על אזרחי ישראל מפני תרחיש של מחסור בתוצרת המקומית הגורמת להפקעת מחירים. פתיחת המשק לייבוא מאזנת השוק ומשאירה את מחירי הפירות והירקות ברמה סבירה בתקופת החגים".

התאחדות האיכרים והחקלאים בישראל: "מתוך מכסות ייבוא של 60 אלף טון שפתח משרד האוצר לקראת החג, נוצלו 2% בלבד. אנחנו תמיד אומרים שייבוא זה פתרון פופוליסטי, פיקטיבי וחסר תועלת – מכיוון שאנחנו החקלאים הישראלים יודעים לספק את כל הביקושים של הצרכן הישראלי, עם תוצרת בריאה, טרייה וטעימה במחירים הוגנים לאורך כל השנה ולא רק בחגים. העובדה שרק 2% מתוך מכסות היבוא נוצלו בפועל – היא ההוכחה הכי טובה לכךמי שמווסת את המחירים לצרכן הן רשתות השיווק בלבד, וגם המבצעים בחגים הם מבצעים קבועים שהרשתות נוהגות לעשות, ואין להם כל קשר לייבוא. הגיע הזמן שבאוצר יפסיקו לפחד ויטפלו בשורש הבעיה: פערי התיווך והריכוזיות הסיטונאית והקמעונאית, אשר גורמת למחירים הגבוהים לצרכן לאורך השנה.

Print Friendly, PDF & Email
מצטרפים לדף הפייסבוק של אגרונט ונשארים מעודכנים כל הזמן‎

אודות מערכת פורטל אגרונט

אנו שמחים להביא בעמוד זה מידע לתועלת הציבור. יחד עם זאת התכנים אינם מהווים עצה, המלצה או את עמדת האתר , ועל כל משתמש לבחון את המידע ולשקול איזה שימוש ראוי לעשות בו, רשימה זו אינה ממצה ואינה תחליף לייעוץ משפטי. אין באמור לגרוע מהאמור בתקנון האתר, לרבות בנוגע להגבלת אחריות. מערכת פורטל אגרונט עושה כמיטב יכולתה להביא בפניכם חדשות , כתבות ,מחקרים וידיעות מהארץ ומהעולם בפורטל המון אינפורמציה בתחום החקלאות בכל הצעה בקשה רעיון נשמח באם תיצרו קשר/ כמו כן אנו מכבדים זכויות יוצרים ועושים מאמץ לאתר את בעלי הזכויות בצילומים המגיעים לידינו. אם זיהיתים בפרסומינו צילום שיש לכם זכויות בו, אתם רשאים לפנות אלינו ולבקש לחדול מהשימוש באמצעות כתובת המייל:[email protected]

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

הרשמו לניוזלטר