עקב כריתת האקליפטוסים הורסת רט"ג את ענף הדבורים והדבש בישראל

מאות דבוראים מחו נגד רט"ג בכנס חירום במשרד החקלאות

 

מועצת הדבש ודבוראים: עקב כריתת האקליפטוסים

פרסום

הורסת רט"ג את ענף הדבורים והדבש בישראל

פרופ' דן (דיני) איזיקוביץ מאוניברסיטת תל אביב מגדולי המומחים לבוטניקה בישראל: במידה ותתמיד כריתת עצי אקליפטוס על ידי רט"ג תגרם פגיעה אנושה למקורות הצוף של הדבורים וכתוצאה מכך גם בגידולי החקלאות בישראל

בכנס דבורים והאבקה ע"ש הטייס והדבוראי זוריק לב

שהתקיים היום (7.11) במשרד החקלאות

 

בצל איום על קיומו של ענף הדבורים בישראל, התקיים היום (7.11) כנס חירום של ענף הדבורים בישראל, לזכרו של הטייס והדבוראי המפורסם תא"ל זוריק לב, מכפר ביל"ו, שנפל במלחמת יום הכיפורים. הכנס התקיים ביוזמת מועצת הדבש, שה"מ (שירות הדרכה במשרד החקלאות) ומנהל המחקר החקלאי.

מאות הדבוראים שהגיעו לכנס תקפו את ד"ר יהושע שקדי, מדען ראשי ברט"ג (רשות שמורות הטבע) על רקע כריתת אקליפטוסים מאסיבית שמתבצעת על ידי רט"ג בשמורות כל הארץ. טענת הדבוראים, כי הכריתה מהווה איום ממשי על המשך קיום ענף הדבש, מאחר והדבורים ניזונות מצוף עצי האקליפטוסים המספקים צוף לאורך כל השנה. משמעות הפגיעה הינה גם לענף החקלאות, מאחר והאבקת הגידולים החקלאיים נעשית על ידי הדבורים.

 

פרופ' דן (דיני) איזיקוביץ מאוניברסיטת תל אביב, בוטנאי מזה 50 שנה ומגדולי המומחים לבוטניקה בישראלאמר בכנס הדבוראים, כי עץ האקליפטוס מוגדר על ידי רט"ג כזן פולש, אך האקליפטוסים נמצאים במדינת ישראל מעל 100 שנים והפכו לחלק מהתרבות והציונות בארץ ישראל. פרופ' איזיקוביץ תהה מדוע מתרכזים אנשי רט"ג דווקא באקליפטוסים החיוניים לקיום ענף הדבורים וקיומה של חקלאות בישראל, כאשר קיימים זנים פולשים אחרים בישראל שאינם כה נחוצים לקיום ענף חשוב כמו ענף הדבורים. הוא הוסיף לדוגמה את עלי עץ האלון, שהינו זן מקומי, העלים הנושרים מתחרים בגידול מיני עשבוניים בקרקע, כמו גם עצים אחרים. פרופ' איזיקוביץ  אמר עוד, כי גם עץ האזדרכת הינו מין פולש הנובט בכל מקום, העלים והפירות שלו רעילים והוא מתפשט בשמורות הטבע. "הפתרון שלי לגורמים האחראיים, שלא לטעת עוד עצי אקליפטוס חדשים בסמוך למקורות מים, נחלים ולכינרת, אך אסור לפגוע בעצים קיימים, אלא לתכנן תכנית עתידית במקום להרוס את הקיים.

במידה ותתמיד כריתת עצי אקליפטוס, תגרם פגיעה אנושה למקורות הצוף של הדבורים וכתוצאה מכך גם בגידולי החקלאות בישראל" אמר פרופ' איזיקוביץ.

 

את דבריו חיזק ישראל גלאון, פקיד היערות במשרד החקלאות שאמר, כי רט"ג לא אמורה לכרות עצים ללא אישור ממשרד החקלאות וכי במידה ולא היה מתערב בתכנית הכוללת של רט"ג הכריתה היתה מאסיבית הרבה יותר. הוא הוסיף, כי בשלב זה עצר משרד החקלאות את אישורי הכריתה עד לניהול דיון מקצועי שיכלול אקולוגים ובוטנאים לגבי תכנית עתידית ואין ספק, כי נדרשת בנושא זה בקרה לגבי כריתת עצים בישראל.

ד"ר ארנון דג, מנהל המחקר החקלאי במשרד החקלאות אמר בכנס, כי היצוא החקלאי התלוי בהאבקת הדבורים, מסתכם ב- 2.5 מיליארד שקלים בשנה, ערך הגבוה פי 34 מהערך השנתי של ייצור הדבש. כלומר, פעילות ההאבקה בעלת חשיבות גבוהה ביותר מעבר למוצר המשני של הדבורים- ייצור הדבש.

פרסום

 

הרצל אבידור, מנכ"ל מועצת הדבשאמר בכנס, כי בחודשים האחרונים ביצעה רט"ג כריתות יזומות של כאלפיים עצי אקליפטוס בוגרים, רמי קומה, באזור נחל אלכסנדר ובדרום רמת הגולן באזור המג'רסה. כתוצאה מהכריתות המאסיביות נגרם נזק בלתי הפיך לענף הדבש והאבקה וכתוצאה מכך צפויה בעתיד התייקרות במחירי הפירות והירקות.

אבידור מציין, כי בעקבות כריתת העצים נפגעו מעל ל- 2,000 כוורות דבורים המוזנות מצוף פריחת עצי האקליפטוסים, כאשר עץ אחד של אקליפטוס הינו מקור צוף המספק מזון לכוורת שלמה אחת שתפוקתה מגיעה לכמות דבש שבין 30-50 ק"ג! ההפסד כתוצאה מחוסר תפוקת דבש באזורים אלה מוערך בכ- מיליון שקלים, וכי המשך הכריתה והשלמת התוכנית של רט"ג כמתוכנן (הערכה לכריתה ארצית של מעל 30,000 עצי אקליפטוס בוגרים) תחריף את הנזק הכלכלי לענף ותביא להפסד מוערך של כ- 25 מיליון שקלים בשנה. אבידור ציין, כי הוא מקווה שמשרד החקלאות יעשה ככל שביכולתו לעצירת תכנית כריתת עצי האקליפטוס של רט"ג

 

בין המרצים הנוספים בכנס: יוסי סלבצקי, מדריך ראשי לדבורים במשרד החקלאות, מר שי חן, משרד הבריאות,פרופ' נור צ'חנובסקי, מנהל המחקר החקלאי,ד"ר גדעון טופורוב, שה"מ, מר רון קורקידי, מנהל המחקר החקלאי,גב' טל ארז, הפקולטה לחקלאות, רחובות ועוד.

 

Print Friendly, PDF & Email

תודה שאתם מבקרים בפורטל החקלאות המוביל אגרונט. אגרונט הוא פורטל חקלאות מקצועי וותיק שעוסק במגוון תחומי חקלאות של ירקות פירות וגידולי שדה גד"ש. בפורטל החקלאות חדשות לחקלאות, מאמרי חקלאות מובילים, זני ירקות ופירות חדשים, פורום חקלאות מקצועי עם מומחים לשאלות ותשובות שיענו על שאלות בתחום החקלאות. בנוסף מכרזים לחקלאות, לוח הודעות לחקלאות, חיפוש חברות לתחום החקלאות, חידושים של חברות חקלאיות, מחירי ירקות ופירות, הדרכה לגידולים חקלאיים, רשימת משווקים ועוד.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

כתבות נוספות

"החקלאות וביטחון המזון": השם החדש למשרד של דיכטר

1 ביולי 2024

מהם סוגי הפירות מיוחדים שניתן למצוא בתאילנד

28 ביוני 2024

השיטות החקלאיות השונות לגידול זיתים

26 ביוני 2024

הנתונים המעודדים בחקלאות של שנת 2023 למרות המלחמה

29 במאי 2024

פוג'יטסו לוקח את החקלאות לרמות חדשות

28 במאי 2024

האם הפחתת המכסים על יבוא פירות וירקות הובילה לירידה במחירי התוצרת הטרייה?

23 במאי 2024

"החקלאות וביטחון המזון": השם החדש למשרד של דיכטר

1 ביולי 2024

מהם סוגי הפירות מיוחדים שניתן למצוא בתאילנד

28 ביוני 2024

השיטות החקלאיות השונות לגידול זיתים

26 ביוני 2024

הנתונים המעודדים בחקלאות של שנת 2023 למרות המלחמה

29 במאי 2024

תמיד לדעת לפני כולם

השארו מעודכנים

השאירו פרטים לקבלת עידכונים למייל

בחירת תחום עניין

כדי להיות תמיד מעודכנים