עובדים תאילנדים עולים על טיסות חילוץ חינמיות מטעם ממשלת תאילנד, והמחסור בעובדי חקלאות מתרחב

עובדים תאילנדים עוזבים את ישראל בעזרת "כרטיס טיסה מהמלך", והמחסור בעובדי חקלאות מתרחב

מנתוני רשות האוכלוסין שהועברו להתאחדות חקלאי ישראלי, עולה ההערכה כי מדובר בכ-1,500 תאילנדים, מתוך כ-30 אלף, שעזבו בימים האחרונים את ישראל, כאמור בטיסות שמממנת תאילנד עצמה.

מדובר בעובדי חקלאות מכל רחבי הארץ, כולל מקומות בטוחים כמו הערבה. במשרד החוץ מאשרים כי אכן מתקיימות טיסות, אם כי מעטות, שמוציאה ממשלת תאילנד מישראל, עבור אזרחיה.

אורי דורמן, מזכ"ל התאחדות חקלאי ישראל, מכיר את התופעה ומניח כי מדובר בגל ראשון שאחריו יגיעו עוד כמה מאות עובדים, ואז זה יסתיים. לדבריו, רוב העובדים רוצים להישאר פה, ורק נדרש חיזוק של תחושת הביטחון. אתמול נפגשו אנשי רשות ההגירה עם אנשי שגרירות תאילנד, במטרה להרגיע את הרוחות ולבדוק כיצד ניתן לעזור לעובדים התאילנדים.

פרסום

לדברי דורמן, בשיחות עם רשות ההגירה עולות לא מעט הצעות, ביניהן הארכת הוויזה שלהם מ-63 חודשים – שאחריהם העובדים צריכים לצאת מישראל – לפרק זמן ארוך יותר, ואף הענקת מענק מטעם ישראל למי שיישאר.

"יציאת התאילנדים יוצרת לחץ גדול אצל החקלאים, שממילא חסרים ידיים עובדות", הוא מוסיף. "יחד עם 9,000 הפלסטינים שלא יכולים להגיע בשל המעברים הסגורים, חסרים היום בישראל 30-25 אלף עובדי חקלאות. אנחנו מנסים לסגור את הפערים על ידי מתנדבים בשלב הראשון. עם זאת, כדי לסגור את הפער באופן יותר משמעותי, יש לשנות חוקים – ומהר ככל האפשר

בעקבות הנטישה המשמעותית של עובדים זרים מאזורי חקלאות, פנה היום (חמישי) השר גדעון סער במכתב לשר האוצר בצלאל סמוטריץ' ולשר החקלאות אבי דיכטר. במכתבו הציע סער לשלול פיצויים מעובדים זרים המתפטרים או עוזבים בשעת מלחמה; לתת פיצוי לעובדים המוכנים להישאר ולהמשיך לעבוד במקביל לטיפול מינהלת וליווי לאלו הבוחרים להישאר; לבחון את ההיתכנות של הבאת עובדי חקלאות זרים ממדינות אחרות; וכן לרתום תנועות נוער וארגוני מתנדבים לסיוע מיידי לחקלאים.

 

Print Friendly, PDF & Email

תודה שאתם מבקרים בפורטל החקלאות המוביל אגרונט. אגרונט הוא פורטל חקלאות מקצועי וותיק שעוסק במגוון תחומי חקלאות של ירקות פירות וגידולי שדה גד"ש. בפורטל החקלאות חדשות לחקלאות, מאמרי חקלאות מובילים, זני ירקות ופירות חדשים, פורום חקלאות מקצועי עם מומחים לשאלות ותשובות שיענו על שאלות בתחום החקלאות. בנוסף מכרזים לחקלאות, לוח הודעות לחקלאות, חיפוש חברות לתחום החקלאות, חידושים של חברות חקלאיות, מחירי ירקות ופירות, הדרכה לגידולים חקלאיים, רשימת משווקים ועוד.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

כתבות נוספות

משרד החקלאות וביטחון המזון מפרסם ארבעה מסלולים שונים להגדלת עובדים זרים בחק...

8 ביולי 2024

התנועה הקיבוצית פתחה קמפיין גיוס המונים עבור ציוד כיבוי ראוי לצפון. מוזמנים...

26 ביוני 2024

משרד החקלאות פועל למיצוי זכויות חקלאי הצפון

17 ביוני 2024

קול קורא לחקלאים שציודם החקלאי נפגע ב 7-באוקטובר

11 ביוני 2024

עשרות אלפי דונם של שטחי מרעה נשרפו בגולן ובגליל כתוצאה מהשריפות שנוצרו מיר...

4 ביוני 2024

הודעת המדינה שאומרת למספר קיבוצים מהנגב המערבי כי עליהם לחזור הביתה מהמקום ...

1 ביוני 2024

משרד החקלאות וביטחון המזון מפרסם ארבעה מסלולים שונים להגדלת עובדים זרים בחק...

8 ביולי 2024

התנועה הקיבוצית פתחה קמפיין גיוס המונים עבור ציוד כיבוי ראוי לצפון. מוזמנים...

26 ביוני 2024

משרד החקלאות פועל למיצוי זכויות חקלאי הצפון

17 ביוני 2024

קול קורא לחקלאים שציודם החקלאי נפגע ב 7-באוקטובר

11 ביוני 2024

תמיד לדעת לפני כולם

השארו מעודכנים

השאירו פרטים לקבלת עידכונים למייל

בחירת תחום עניין

כדי להיות תמיד מעודכנים