סתימות במערכת הטפטפות – טיפול ופתרונות

השקיה בטפטוף היא שיטה פופולרית להשקיית צמחים, שכן היא מספקת מים ישירות לשורשי הצמחים ויכולה להיות יעילה יותר משיטות השקיה אחרות. עם זאת, כמו כל מערכת השקיה, גם השקיה בטפטוף יכולה לחוות סתימות, שעלולות לגרום לבעיות לצמחים ולמערכת עצמה.

חסימות במערכת השקיה בטפטוף יכולות להתרחש מכמה סיבות. סיבה נפוצה אחת היא פסולת או משקעים באספקת המים. אם המים המשמשים במערכת אינם מסוננים כראוי, עלולים להצטבר משקעים במערכת ולגרום לסתימות. סיבה נוספת לחסימות היא הצטברות של אצות או חומרים אורגניים אחרים במערכת, שיכולה להתרחש אם המערכת לא מתוחזקת כראוי. לבסוף, סוגים מסוימים של מערכות השקיה בטפטוף מועדות יותר לחסימות מאחרות, כגון אלו עם פתחי פולט קטנים מאוד.

כאשר מתרחשת סתימה במערכת השקיה בטפטוף, הצמחים שאינם מקבלים מים יכולים לסבול מלחץ או אפילו למות אם החסימה לא מטופלת. בנוסף, המערכת עצמה עלולה לסבול מיעילות מופחתת, שכן זרימת המים מופחתת על ידי החסימה. הדבר עלול לגרום להשקיה לא אחידה ולהשקיית יתר באזורים מסוימים של המערכת, מה שיוביל לבזבוז מים ולנזק אפשרי לצמחים.

פרסום

למרבה המזל, ישנם מספר פתרונות לטיפול בסתימות במערכת השקיה בטפטוף. פתרון אחד הוא התקנת מסנן במקור המים, שיסיר משקעים ופסולת לפני שהמים נכנסים למערכת. ניתן להתקין מסננים בנקודות שונות במערכת, לרבות במקור המים, בתחילת הקו הראשי או בכל פולט טפטוף בודד. ניקוי ותחזוקה שוטפת של המסנן חשובה על מנת להבטיח את יעילותו.

טיפול בחומצה: טיפול בחומצה הוא תהליך בו מוסיפים למי ההשקיה ריכוז נמוך של חומצה על מנת להמיס ולהסיר הצטברות מינרלים במערכת. שיטה זו יעילה לטיפול במשקעי מינרלים, כמו סידן ומגנזיום, העלולים לגרום לחסימות. עם זאת, חשוב להשתמש בריכוז הנכון של חומצה ולמלא אחר אמצעי הזהירות בעת הטיפול בחומצות.

שסתומי שחרור אוויר: שסתומי שחרור אוויר מותקנים בנקודות גבוהות במערכת כדי לשחרר אוויר ולמנוע היווצרות כיסי אוויר. כיסי אוויר עלולים לגרום לחסימות על ידי מניעת זרימת מים תקינה. שסתומי שחרור אוויר יכולים לעזור לשמור על זרימת מים תקינה ולהפחית את הסיכון לחסימות.

כלי ניקוי פולטים: קיימים בשוק מספר כלי ניקוי פולטים שנועדו להסיר חסימות מפולטות טפטוף. כלים אלה פועלים בדרך כלל על ידי החדרת בדיקה קטנה לתוך הפולט והוצאת החסימה ממקומה. כלי ניקוי פולטים יכולים להיות שימושיים בהסרת סתימות שקשה לשטוף או להסיר בשיטות אחרות.

ניקוי אולטראסוני: ניקוי אולטראסוני כולל שימוש בגלי קול בתדר גבוה כדי לשבור ולהסיר חסימות ממערכות ההשקיה בטפטוף. שיטה זו יעילה בסילוק חומרים אורגניים והצטברות משקעים במערכת. עם זאת, ניקוי קולי עשוי להיות יקר וייתכן שלא יהיה הכרחי עבור כל המערכות.

טיפול בכלור הוא שיטה נוספת שניתן להשתמש בה לטיפול בסתימות במערכות השקיה בטפטוף. כלור הוא חומר מחמצן רב עוצמה שיכול לפרק חומרים אורגניים ולחטא את המערכת. על ידי הוספת כמות קטנה של כלור למי ההשקיה, תוכל לסייע במניעת הצטברות של אצות, חיידקים ומיקרואורגניזמים אחרים שעלולים לגרום לחסימות.

עם זאת, חשוב להשתמש בריכוז הנכון של כלור ולמלא אחר אמצעי זהירות בעת הטיפול בכלור. שימוש יתר בכלור עלול להזיק לצמחים ועלול גם לשתות את רכיבי המערכת. חשוב גם לשטוף את המערכת ביסודיות לאחר טיפול בכלור כדי להסיר שאריות כלור ולמנוע נזק לצמחים.

פתרון נוסף לטיפול בחסימות הוא שטיפת המערכת מעת לעת. שטיפה כרוכה בזרימת מים דרך המערכת בנפח ובלחץ גבוהים, העלולים לעקור ולהסיר חסימות. השטיפה יכולה להתבצע באופן ידני או אוטומטי, בהתאם למערכת ולסוג הסתימה. לחלק מהמערכות יש שסתומי שטיפה אוטומטיים הנפתחים מעת לעת כדי לשטוף את המערכת.

פרסום

חשוב לציין שמניעה היא המפתח בכל הנוגע לסתימות במערכות השקיה בטפטוף. תחזוקה שוטפת, לרבות שטיפת המערכת וניקוי מסננים, יכולה לסייע במניעת התרחשות סתימות מלכתחילה. בנוסף, ניטור איכות המים והבטחה שהמערכת מתוכננת ומותקנת כהלכה יכולים לסייע בהפחתת הסיכון לסתימות.

לסיכום, סתימות במערכת השקיה בטפטוף עלולות לגרום לבעיות לצמחים ולמערכת עצמה, אך קיימים מספר פתרונות לטיפול בהן. על ידי התקנת מסננים, שטיפה תקופתית של המערכת ובחירת סוג המערכת המתאים, תוכלו להפחית את הסיכון לסתימות ולהבטיח שהצמחים שלכם יקבלו את המים הדרושים להם.

 

 

Print Friendly, PDF & Email

תודה שאתם מבקרים בפורטל החקלאות המוביל אגרונט. אגרונט הוא פורטל חקלאות מקצועי וותיק שעוסק במגוון תחומי חקלאות של ירקות פירות וגידולי שדה גד"ש. בפורטל החקלאות חדשות לחקלאות, מאמרי חקלאות מובילים, זני ירקות ופירות חדשים, פורום חקלאות מקצועי עם מומחים לשאלות ותשובות שיענו על שאלות בתחום החקלאות. בנוסף מכרזים לחקלאות, לוח הודעות לחקלאות, חיפוש חברות לתחום החקלאות, חידושים של חברות חקלאיות, מחירי ירקות ופירות, הדרכה לגידולים חקלאיים, רשימת משווקים ועוד.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

כתבות נוספות

המגוון הביולוגי בישראל – תמונת מצב ארצית לשנת 23

19 במאי 2024

פריחת הדובדבן ביפן: מסע מטוקיו דרך קיוטו עד אוסקה

11 באפריל 2024

מומחים קוראים לבצע את תהליך השיקום הארוך והמשמעותי של החקלאות בעוטף באופן ס...

15 בפברואר 2024

לאן נעלם כל הדבש בארה"ב?

31 בינואר 2024

מדוע חשוב המיתוג של מיכלי איסוף לפירות וירקות

22 בינואר 2024

הבעיות, הפתרונות והמגמות העתידיות בתחום הבצל- אלי מרגלית, ממ"ר בצל

17 בינואר 2024

המגוון הביולוגי בישראל – תמונת מצב ארצית לשנת 23

19 במאי 2024

פריחת הדובדבן ביפן: מסע מטוקיו דרך קיוטו עד אוסקה

11 באפריל 2024

מומחים קוראים לבצע את תהליך השיקום הארוך והמשמעותי של החקלאות בעוטף באופן ס...

15 בפברואר 2024

לאן נעלם כל הדבש בארה"ב?

31 בינואר 2024

תמיד לדעת לפני כולם

השארו מעודכנים

השאירו פרטים לקבלת עידכונים למייל

בחירת תחום עניין

כדי להיות תמיד מעודכנים