סכסוך בגולן בין משרדי החקלאות והנגב והגליל .

סמכות הקצאת קרקעות הועברה ממשרד החקלאות למשרד נגב והגליל – וחלוקת הנחלות נעצרה. דור שני לחקלאים שמחכה לנחלה: "לקחנו הלוואות ואנחנו תקועים בגלל בירוקרטיה". וסרלאוף: "משרד החקלאות לא נאות לקיים חפיפה"

 


כאלף נחלות חקלאיות, מחציתן באיזור הגולן, ממתינות לחלוקה לדור חדש של חקלאים שמבקשים לעסוק במקצוע המאתגר. בשל שינויים בסמכויות הקצאת הקרקעות כחלק מההסכמים הקואליציוניים שדרשה מפלגת ״עוצמה יהודית״, נעצרו הקליטה והטיפול באדמות אלו. התוצאה: מאות משפחות שכבר ממתינות לקבל את הקרקעות ולהתחיל לעבד אותן ולבנות בהן את ביתן עלולות להתעכב עוד זמן רב, בשל מאבקים בירוקרטיים בין משרדי החקלאות ופיתוח הנגב והגליל, שמתקוטטים על השליטה בחלוקת הנחלות החקלאיות.


"יש למהלך הזה השפעות שלהתאוששות מהן יכול לקחת שנים ארוכות", הסביר הדר מטוס, מרכז המשק במושב רמות, שמודאג מאוד מהשינויים החדשים שהכניסה הממשלה בהסדרת החקלאות החדשה. מטוס מרכז כ-100 חקלאים שממתינים לקבל נחלות, שטחי קרקע לעבודת האדמה ברחבי הגולן וחלקת אדמה נוספת עליה יבנו את ביתם במושב.

לדבריו, "אנחנו ועוד מושבים אחרים עומדים מול חוסר ודאות מתי נקבל את הקרקעות ועוד כמה נחכה עד שבמשרד נגב גליל `ייכנסו` לאירוע ויבינו בו. יש לנו תוכניות מוכנות ל-50 נחלות להרחבת המושב רמות ואנחנו לא יודעים איפה הן עומדות כעת, ועשרות משפחות עומדות נבוכות ומבולבלות".


יצחק וסרלאוף. צילום: אסי אפרתי, לע״מ

רענן אמויאל, מנהל אגף בכיר ברשות לתכנון ופיתוח חקלאי והתיישבותי במשרד החקלאות, שסמכויותיה הועברו כעת למשרד נגב גליל, היה אמון עד לאחרונה גם על ועדת הקרקעות האחראית על איתור אדמות חקלאיות וחלוקתן: "לפני כשבועיים הוחלט במועצת מקרקעי ישראל על העברת כל סמכויות ועדת הקרקעות למשרד הנגב והגליל, על פי ההסכמים הקואליציוניים, ונוצר ואקום בשטח שמביא לפגיעה מאוד קשה בציבור", הסביר, ״אני מבין שזו החלטת המדינה ועלינו ליישם אותה, אבל ההחלטה הזאת הביאה לגדיעת השירות לאזרחים. אנשים העתיקו את ילדיהם ומרכז חייהם ולא יכולים להתקדם ולקבל את הקרקע שהם ממתינים לה".

בוועדת הקצאת הקרקעות לחקלאים שפעלה במשרד החקלאות היו חברים נציגי רשות מקרקעי ישראל (רמ"י), רשות הטבע והגנים, קק"ל, החטיבה להתיישבות, התנועה הקיבוצית ועוד. כעת הם לא חברים בה ויקבלו את האפשרות להגיב להחלטות הוועדה, לאחר שאלו יועברו לאישור רמ"י וללא תיאום מראש. בשבוע השני של חודש יולי אמורה הייתה להתכנס הוועדה ולשחרר מאות קרקעות לזוגות ומשפחות שממתינות שנים לקבלתן וצלחו את כל המסלול הבירוקרטי, וכינוס הועדה צפוי להידחות כעת.

"אנחנו מחזיקים הלוואות שלקחנו על חכירת האדמות ותקועים בגלל בירוקרטיה בין משרדים. זה תהליך שאמור לעבור חלק ועכשיו לך תדע מתי נקבל", אמר ידידיה באבד, דור שני לחקלאי ההדסים במושב נוב. "אני כבר יודע איפה המגרש שלנו יהיה ואיפה הנחלה החקלאית, אבל אלו תלויים באלו ובלי שיוך הנחלה בוועדת הקרקעות לא נוכל להשלים סוף סוף את התהליך".

בוועדה החדשה שמקימים במשרד הנגב והגליל מתחייבים כי הנהלים החדשים יהיו תואמים "כמעט אחד לאחד" למה שהיה. "משרד הנגב, הגליל והחוסן הלאומי פעל בהתאם לסיכום וביקש ממשרד החקלאות לקיים חפיפה טובה ומקצועית בנושא, אך לצערנו משרד החקלאות לא נאות לקיים חפיפה ולהעביר חומרים בכל הנושאים של ועדת פרוגרמות וועדת קרקעות", מסרו גורמים בלשכת שר הנגב, הגליל והחוסן הלאומי, יצחק וסרלאוף.

במשרד הנגב והגליל מאשימים את משרד החקלאות שפעל להכשיל את המהלך עליו החליטה הממשלה ורק כעת הושלם, ואומרים כי ייעשו מאמצים גדולים כדי למנוע את הפגיעה בחקלאים. "על אף הפערים בהעברת המידע ממשרד החקלאות, משרד נגב גליל עוסק בימים אלו בכינוס ועדת קרקעות וגיבוש נהלי העבודה שלה, ובמקביל, המשרד פועל בפנייה לחקלאים על מנת שאלו יעבירו את החומרים שהוגשו למשרד החקלאות".

בלשכתו של וסרלאוף מבטיחים כי "המשרד רואה חשיבות רבה בתחום האחריות שהועבר אליו ויטפל בו במקצועיות רבה מתוך ראיה רחבה לשמירה על החקלאות והמרחב האזורי. צר לנו כי משרד החקלאות לא שיתף פעולה עם המשרד וגרם למציאות בה חלילה חקלאים יפגעו, ואף יותר מכך, העביר מידע כוזב ושקרי לתקשורת על התנהלות משרד הנגב והגליל".
Print Friendly, PDF & Email

תודה שאתם מבקרים בפורטל החקלאות המוביל אגרונט. אגרונט הוא פורטל חקלאות מקצועי וותיק שעוסק במגוון תחומי חקלאות של ירקות פירות וגידולי שדה גד"ש. בפורטל החקלאות חדשות לחקלאות, מאמרי חקלאות מובילים, זני ירקות ופירות חדשים, פורום חקלאות מקצועי עם מומחים לשאלות ותשובות שיענו על שאלות בתחום החקלאות. בנוסף מכרזים לחקלאות, לוח הודעות לחקלאות, חיפוש חברות לתחום החקלאות, חידושים של חברות חקלאיות, מחירי ירקות ופירות, הדרכה לגידולים חקלאיים, רשימת משווקים ועוד.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

כתבות נוספות

תמיכה בצעירים בענף החקלאות

7 ביולי 2024

מגדלי הירקות ממשיכים לסבול מנזקי משבר האקלים

7 ביולי 2024

תמיכה ישירה על סך של כ- 40 מיליון ₪ במגדלי עצי זית לשמן

7 ביולי 2024

ארגון מגדלי הפירות בישראל קיים סיור חירום במטעי צפון רמת הגולן ובחברת השיוו...

3 ביולי 2024

קנט, הקרן לביטוח נזקי טבע בחקלאות: שיא בהיקף נזקי החום הישירים לגידולים החק...

3 ביולי 2024

קרן "פועלים לתקומה" של בנק הפועלים תקים בית ספר חקלאי של רשת בתי הספר ״אדם ...

26 ביוני 2024

תמיכה בצעירים בענף החקלאות

7 ביולי 2024

מגדלי הירקות ממשיכים לסבול מנזקי משבר האקלים

7 ביולי 2024

תמיכה ישירה על סך של כ- 40 מיליון ₪ במגדלי עצי זית לשמן

7 ביולי 2024

ארגון מגדלי הפירות בישראל קיים סיור חירום במטעי צפון רמת הגולן ובחברת השיוו...

3 ביולי 2024

תמיד לדעת לפני כולם

השארו מעודכנים

השאירו פרטים לקבלת עידכונים למייל

בחירת תחום עניין

כדי להיות תמיד מעודכנים