סיכום קנט בשנת תשע"ו בחקלאות

מסכמים את שנת תשע"ו בחקלאות: זינוק של כ-40% בהיקף הנזקים לחקלאים בשנה החולפת

בשנה החולפת שילמה קנט למגדלים למעלה מ-286 מליון ₪ פיצויים בגין נזקי מזג האוויר # עיקר הנזק נגרם כתוצאה מקרה, סערה וברד

זינוק של כ-40% נרשם במספר דיווחי הנזק של חקלאים בשנה תשע"ו החולפת, לעומת השנה הקודמת. כך עולה מסיכום נתוני קנט, הקרן לביטוח נזקי טבע בחקלאות, לקראת  תחילת שנת תשע"ז. מהנתונים עולה כי במהלך השנה האחרונה התקבלו בחברה כ-13,800 דיווחים של חקלאים על נזקים שונים, לעומת כ-10,000 בלבד בשנה שלפניה. מהנתונים עולה כי בשנה האחרונה שילמה קנט למגדלים למעלה מ 286 מליון ₪ פיצויים בגין הנזקים.

פרסום

מנתוני קנט עולה כי עיקר הנזקים נגרם כתוצאה ממספר אירועי מזג אוויר חריגים ובכלל זה גשמים מוקדמים וחזקים וכן נזקי סערה חריגה בעוצמתה שכללה מטחי ברד גדול וכבד בכל הארץ באוקטובר האחרון, אירועי קרה בדצמבר ובינואר, ואירועי חום ושרב חריג במרץ, אפריל מאי ויוני. נזקים נוספים נגרמו בגין גשם מוקדם שירד לפני כחודש, בעיקר בצפון הארץ.

מהנתונים עולה כי עיקר הנזקים נגרמו לחקלאים בצפון (כ-5,000 דיווחי נזק) ולאחר מכן בדרום הארץ (כ-3,800 דיווחים) ובמרכז (כ-3,500).

מבחינת גידולים, עיקר הנזק נגרם למגדלי הירקות ובכלל זה המלפפונים,  העגבניות, הפלפלים, תפוחי האדמה ועוד. גידולים אלו נרשמו כ-2,500 דיווחים על נזקים, בעיקר כתוצאה מאירועי קרה, חום וסערה.

כ-1,800 דיווחים נתקבלו בקנט על נזקים לפירות השונים כשעיקר הנזק נובע מברד שפגע בגידולים ובמקרים רבים הפך אותם לבלתי ראויים לשיווק. בנוסף נגרמו נזקים משמעותיים לפירות כתוצאה מצריבות הנובעות מגלי החום. 900 הודעות נזק התקבלו בענף ההדרים, מרביתם כתוצאה מסערות ורוחות עזות שגרמו לנשר פרי מהעצים. נזקים משמעותיים נגרמו גם למגדלי הפלחה. מחצית מהנזק נגרם לשחתות שנקטפו והושארו לייבוש בשדות אולם הגשמים שירדו באותה עת, חלקם גשמים מוקדמים, פגעו בהן. ענפים מרכזיים נוספים שנפגעו במהלך השנה האחרונה היו ענפי הכותנה, בננות וצמחי הנוי. ענפים אלו נפגעו בעיקר מנזקי קרה, סערה וחום.

אולם, לא רק מזג האוויר הינו גורם סיכון למגדלים. גם וירוסים ומחלות שונות גרמו לנזקים משמעותיים ולנטל כלכלי כבד בעיקר למגדלי הירקות. לאור זאת גיבשנו בקנט, בשיתוף עם גורמי ההדרכה, נוהלי עבודה אשר עשויים לסייע במניעה ובצמצום של נזקי וירוסים ומחלות בירקות.

בתחום גידולי בעלי החיים החקלאיים, נזקים משמעותיים נגרמו למגדלי העופות ולמגדלי הדגים. למעלה מ- 530 הודעות נזק התקבלו בענף הלול, בעיקר עקב מחלות ובכללן ניוקסל וכן בשל פחיתה בהטלה. בענף המדגה התקבלו כ-380 הודעות נזק, בעיקר בשל מחלות.

פרסום

ומה היה גורם הנזק המרכזי בשנה החולפת?

מנתוני קנט עולה כי בשנה החולפת גורם הנזק המרכזי היה הקרה שפגעה ביבולים ובגילוים בכל רחבי הארץ. בגין נזקי קרה בלבד שילמה קנט למגדלים למעלה מ 83 מליון ₪. יצוין כי כמעט ולא ניתן להתגונן מפני קרה הפוגעת בגידולים בשדות ובמטעים הפתוחים וגורמת לנזקים שאותן ניתן לראות, לעיתים, רק חודשים לאחר שהתרחשו. נזקים מרכזיים נוספים, כ-28 מליון ₪ כל אחד, גרמו הברד שפגע בפירות ובגידולים וכן הסערות והרוחות שהביאו לנשר פרי ולקריסת חממות ובתי גידול. הגשם אמנם נחשב לדבר מבורך בחקלאות, אבל כשהוא מגיע בעוצמות גדולות או שלא בעיתו מהווה מקור לנזקים. בשנה החולפת גרמו גשמים אלו לנזקים של למעלה מ-27 מליון ₪. אירועי חום היו אחראיים בשנה האחרונה לנזקים של כ-19 מליון ₪.

לדברי דודי גינזבורג, מנכ"ל קנט, בעוד שלרובנו מזג האוויר הוא בדרך כלל קוריוז המגיע בסוף מהדורת החדשות, עבור החקלאים מדובר בנושא קיומי. "בשנה האחרונה שוב הוכח הצורך הקריטי בביטוח הממשלתי המתקדם כנגד נזקי הטבע כגב הכלכלי של החקלאים. החקלאים בארץ עושים עבודת קודש ועבורם ציונות היא עשייה יומיומית. אין אף ענף בארץ שנאלץ להתמודד עם היקף נזקים שכזה ומסוגל להמשיך ולשרוד ללא ביטוח ראוי" אומר גינזבורג.

Print Friendly, PDF & Email

תודה שאתם מבקרים בפורטל החקלאות המוביל אגרונט. אגרונט הוא פורטל חקלאות מקצועי וותיק שעוסק במגוון תחומי חקלאות של ירקות פירות וגידולי שדה גד"ש. בפורטל החקלאות חדשות לחקלאות, מאמרי חקלאות מובילים, זני ירקות ופירות חדשים, פורום חקלאות מקצועי עם מומחים לשאלות ותשובות שיענו על שאלות בתחום החקלאות. בנוסף מכרזים לחקלאות, לוח הודעות לחקלאות, חיפוש חברות לתחום החקלאות, חידושים של חברות חקלאיות, מחירי ירקות ופירות, הדרכה לגידולים חקלאיים, רשימת משווקים ועוד.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

כתבות נוספות

תמיכה בצעירים בענף החקלאות

7 ביולי 2024

מגדלי הירקות ממשיכים לסבול מנזקי משבר האקלים

7 ביולי 2024

תמיכה ישירה על סך של כ- 40 מיליון ₪ במגדלי עצי זית לשמן

7 ביולי 2024

ארגון מגדלי הפירות בישראל קיים סיור חירום במטעי צפון רמת הגולן ובחברת השיוו...

3 ביולי 2024

קנט, הקרן לביטוח נזקי טבע בחקלאות: שיא בהיקף נזקי החום הישירים לגידולים החק...

3 ביולי 2024

קרן "פועלים לתקומה" של בנק הפועלים תקים בית ספר חקלאי של רשת בתי הספר ״אדם ...

26 ביוני 2024

תמיכה בצעירים בענף החקלאות

7 ביולי 2024

מגדלי הירקות ממשיכים לסבול מנזקי משבר האקלים

7 ביולי 2024

תמיכה ישירה על סך של כ- 40 מיליון ₪ במגדלי עצי זית לשמן

7 ביולי 2024

ארגון מגדלי הפירות בישראל קיים סיור חירום במטעי צפון רמת הגולן ובחברת השיוו...

3 ביולי 2024

תמיד לדעת לפני כולם

השארו מעודכנים

השאירו פרטים לקבלת עידכונים למייל

בחירת תחום עניין

כדי להיות תמיד מעודכנים