סוף סוף החוק לסימון ארץ המקור על תוצרת חקלאית בתפזורת נכנס לתוקף.

** תוצרת חקלאית שאינה ארוזה (נמכרת בתפזורת) תסומן על פי חוק בנקודות המכירה ברחבי הארץ החל מיום ראשון הקרוב, ה-24.12.2023. ** חודשיים לאחר מכן (24.2.2023) תיכנס לתוקפה גם חובת הסימון בפלטפורמות המכירה המקוונות ** המטרה: שקיפות מלאה לצרכנים בנוגע לארץ הייצור של תוצרת חקלאית טרייה ** השקיפות תאפשר לצרכן לקבל החלטה מושכלת בעת ביצוע רכישה, ותעודד רכישת תוצרת חקלאית מקומית

שר החקלאות ופיתוח הכפר, אבי דיכטר: "אנחנו מובילים היפוך מגמה – מייבוא לייצור, משרד החקלאות קידם את תיקון החוק מתוך דאגה עמוקה לחקלאות המקומית, לצרכנים ולחקלאים הישראליים. עכשיו יותר מתמיד, בזמן שבו החקלאות הישראלית נמצאת במשבר הגדול ביותר שידעה מאז קום המדינה, עולה חשיבותה של חובת הסימון. החוק מבטא את השילוב הנדרש בין שקיפות מלאה לציבור הצרכנים, לבין עידוד רכישת תוצרת מקומית. חובת סימון התוצרת החקלאית מהווה אמצעי משמעותי בחיזוק החקלאים והחקלאות הישראלית"

מנכ"ל משרד החקלאות, אורן לביא: "אנו מברכים על קידום החוק, נמשיך לחזק את החקלאות הישראלית, להתייחס אליה כמשאב לאומי ולעודד את הצרכנים הישראלים להעדיף תוצרת חקלאית מקומית"

פרסום

בחודש יולי האחרון עבר בכנסת תיקון לחוק הגנת הצרכן, במסגרתו ישראל  למדינות רבות בעולם ותחייב את העוסקים במכירה קמעונית לסמן בשילוט בולט ובצמוד למחיר את ארץ המקור של התוצרת החקלאית הטרייה הנמכרת בתפזורת. חובת הסימון תחול על פירות וירקות טריים, מוצרי חלב, בשר טרי (עופות, בשר בקר) ודגים, ותחייב גם בפלטפורמות המכירה המקוונות חודשיים (24.2.2023) לאחר יישומה בנקודות המכירה הקמעוניות הפיזיות. חובת הסימון תחול גם על תוצרת חקלאית הנארזת בנקודות השיווק. חובת הסימון בנקודות המכירה הקמעוניות תיאכף על ידי פקחי הרשות להגנת הצרכן, אשר בימים אלה עוברים הדרכה בנושא על ידי משרד החקלאות.

טרם אישור השינוי בחוק החוק, חובת הסימון חלה על התוצרת החקלאית הטרייה הארוזה בלבד. לצרכן הישראלי לא הייתה שום יכולת לדעת מהו מקור המוצרים הנמכרים בתפזורת, עובדה שפגעה ביכולתו לבצע רכישה מושכלת המתבססת על מידע מלא, שקוף ומהימן. חובת הסימון תטיב עם החקלאים והחקלאות המקומית, תציב את מגדל בחזית המכירה הסימון ותשמור גם על האינטרסים הצרכניים, תוך מתן שקיפות מלאה לצרכן.

בסקר צרכנים שערך המשרד בשנתיים האחרונות, נמצא כי 51% מציבור הצרכנים הגדיר את ארץ המקור של פירות וירקות טריים הנמכרים בתפזורת כמידע חשוב שהיה מעוניין לקבל בעת הרכישה. 59% מציבור הצרכנים הגדיר את ארץ המקור או הדיג של דגים טריים הנמכרים בתפזורת כמידע חשוב שהיה מעוניין לקבל בעת הרכישה; וכ-68% מציבור הצרכנים הגדיר את ארץ המקור של בשר ועופות טריים הנמכרים בתפזורת כמידע חשוב שהיה מעוניין לקבל בעת הרכישה. בנוסף, מסקר זה עלה כי צרכנים ישראלים מוכנים לשלם יותר עבור תוצרת חקלאית כחול-לבן.

מגמה זו התחזקה עד מאוד בעקבות המלחמה. במסגרת סקר שערך המשרד בימים האחרונים דרך מכון Ipsos באמצעות לפ"מ, עלה כי מעל ל-90% (!) מהצרכנים יעדיפו לרכוש פירות וירקות ישראלים על פני אלו המיובאים. כעת, עם כניסתו לתוקף של שינוי החקיקה, יוכלו הצרכנים להסתייע במידע ולבחור בתוצרת חקלאית כחול לבן.

Print Friendly, PDF & Email

תודה שאתם מבקרים בפורטל החקלאות המוביל אגרונט. אגרונט הוא פורטל חקלאות מקצועי וותיק שעוסק במגוון תחומי חקלאות של ירקות פירות וגידולי שדה גד"ש. בפורטל החקלאות חדשות לחקלאות, מאמרי חקלאות מובילים, זני ירקות ופירות חדשים, פורום חקלאות מקצועי עם מומחים לשאלות ותשובות שיענו על שאלות בתחום החקלאות. בנוסף מכרזים לחקלאות, לוח הודעות לחקלאות, חיפוש חברות לתחום החקלאות, חידושים של חברות חקלאיות, מחירי ירקות ופירות, הדרכה לגידולים חקלאיים, רשימת משווקים ועוד.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

כתבות נוספות

בהחלטת ועדת מנכ"לים: מכסת העובדים הזרים לחקלאות תעמוד בשנה הקרובה על 70,000

19 ביוני 2024

קול קורא לחקלאים שציודם החקלאי נפגע ב 7-באוקטובר

11 ביוני 2024

חוקרים, מגדלים ומדריכים מכל הארץ השתתפו בסיור השנתי למגדלי הדובדבן

10 ביוני 2024

התמונה "בהצדעה" נבחרה לתמונת הטבע וההתנדבות של ישראל לשנת 2024

9 ביוני 2024

משרד החקלאות יתמרץ חקלאים מגדלי עגבניות, שישווקו את תוצרתם במהלך החודשים ספ...

9 ביוני 2024

מפקחי יחידת הפיצו"ח במשרד החקלאות סיכלו, בסוף השבוע, הברחה של 10 טון מלונים...

2 ביוני 2024

בהחלטת ועדת מנכ"לים: מכסת העובדים הזרים לחקלאות תעמוד בשנה הקרובה על 70,000

19 ביוני 2024

קול קורא לחקלאים שציודם החקלאי נפגע ב 7-באוקטובר

11 ביוני 2024

חוקרים, מגדלים ומדריכים מכל הארץ השתתפו בסיור השנתי למגדלי הדובדבן

10 ביוני 2024

התמונה "בהצדעה" נבחרה לתמונת הטבע וההתנדבות של ישראל לשנת 2024

9 ביוני 2024

תמיד לדעת לפני כולם

השארו מעודכנים

השאירו פרטים לקבלת עידכונים למייל

בחירת תחום עניין

כדי להיות תמיד מעודכנים