דף הבית / חדשות בחקלאות / סוף סוף החוק לסימון ארץ המקור על תוצרת חקלאית בתפזורת נכנס לתוקף.

סוף סוף החוק לסימון ארץ המקור על תוצרת חקלאית בתפזורת נכנס לתוקף.

אינדקס חברות וספקים

** תוצרת חקלאית שאינה ארוזה (נמכרת בתפזורת) תסומן על פי חוק בנקודות המכירה ברחבי הארץ החל מיום ראשון הקרוב, ה-24.12.2023. ** חודשיים לאחר מכן (24.2.2023) תיכנס לתוקפה גם חובת הסימון בפלטפורמות המכירה המקוונות ** המטרה: שקיפות מלאה לצרכנים בנוגע לארץ הייצור של תוצרת חקלאית טרייה ** השקיפות תאפשר לצרכן לקבל החלטה מושכלת בעת ביצוע רכישה, ותעודד רכישת תוצרת חקלאית מקומית

פרסום

שר החקלאות ופיתוח הכפר, אבי דיכטר: "אנחנו מובילים היפוך מגמה – מייבוא לייצור, משרד החקלאות קידם את תיקון החוק מתוך דאגה עמוקה לחקלאות המקומית, לצרכנים ולחקלאים הישראליים. עכשיו יותר מתמיד, בזמן שבו החקלאות הישראלית נמצאת במשבר הגדול ביותר שידעה מאז קום המדינה, עולה חשיבותה של חובת הסימון. החוק מבטא את השילוב הנדרש בין שקיפות מלאה לציבור הצרכנים, לבין עידוד רכישת תוצרת מקומית. חובת סימון התוצרת החקלאית מהווה אמצעי משמעותי בחיזוק החקלאים והחקלאות הישראלית"

מנכ"ל משרד החקלאות, אורן לביא: "אנו מברכים על קידום החוק, נמשיך לחזק את החקלאות הישראלית, להתייחס אליה כמשאב לאומי ולעודד את הצרכנים הישראלים להעדיף תוצרת חקלאית מקומית"

בחודש יולי האחרון עבר בכנסת תיקון לחוק הגנת הצרכן, במסגרתו ישראל  למדינות רבות בעולם ותחייב את העוסקים במכירה קמעונית לסמן בשילוט בולט ובצמוד למחיר את ארץ המקור של התוצרת החקלאית הטרייה הנמכרת בתפזורת. חובת הסימון תחול על פירות וירקות טריים, מוצרי חלב, בשר טרי (עופות, בשר בקר) ודגים, ותחייב גם בפלטפורמות המכירה המקוונות חודשיים (24.2.2023) לאחר יישומה בנקודות המכירה הקמעוניות הפיזיות. חובת הסימון תחול גם על תוצרת חקלאית הנארזת בנקודות השיווק. חובת הסימון בנקודות המכירה הקמעוניות תיאכף על ידי פקחי הרשות להגנת הצרכן, אשר בימים אלה עוברים הדרכה בנושא על ידי משרד החקלאות.

טרם אישור השינוי בחוק החוק, חובת הסימון חלה על התוצרת החקלאית הטרייה הארוזה בלבד. לצרכן הישראלי לא הייתה שום יכולת לדעת מהו מקור המוצרים הנמכרים בתפזורת, עובדה שפגעה ביכולתו לבצע רכישה מושכלת המתבססת על מידע מלא, שקוף ומהימן. חובת הסימון תטיב עם החקלאים והחקלאות המקומית, תציב את מגדל בחזית המכירה הסימון ותשמור גם על האינטרסים הצרכניים, תוך מתן שקיפות מלאה לצרכן.

פרסום

בסקר צרכנים שערך המשרד בשנתיים האחרונות, נמצא כי 51% מציבור הצרכנים הגדיר את ארץ המקור של פירות וירקות טריים הנמכרים בתפזורת כמידע חשוב שהיה מעוניין לקבל בעת הרכישה. 59% מציבור הצרכנים הגדיר את ארץ המקור או הדיג של דגים טריים הנמכרים בתפזורת כמידע חשוב שהיה מעוניין לקבל בעת הרכישה; וכ-68% מציבור הצרכנים הגדיר את ארץ המקור של בשר ועופות טריים הנמכרים בתפזורת כמידע חשוב שהיה מעוניין לקבל בעת הרכישה. בנוסף, מסקר זה עלה כי צרכנים ישראלים מוכנים לשלם יותר עבור תוצרת חקלאית כחול-לבן.

מגמה זו התחזקה עד מאוד בעקבות המלחמה. במסגרת סקר שערך המשרד בימים האחרונים דרך מכון Ipsos באמצעות לפ"מ, עלה כי מעל ל-90% (!) מהצרכנים יעדיפו לרכוש פירות וירקות ישראלים על פני אלו המיובאים. כעת, עם כניסתו לתוקף של שינוי החקיקה, יוכלו הצרכנים להסתייע במידע ולבחור בתוצרת חקלאית כחול לבן.

Print Friendly, PDF & Email
מצטרפים לדף הפייסבוק של אגרונט ונשארים מעודכנים כל הזמן‎

אודות מערכת פורטל אגרונט

אנו שמחים להביא בעמוד זה מידע לתועלת הציבור. יחד עם זאת התכנים אינם מהווים עצה, המלצה או את עמדת האתר , ועל כל משתמש לבחון את המידע ולשקול איזה שימוש ראוי לעשות בו, רשימה זו אינה ממצה ואינה תחליף לייעוץ משפטי. אין באמור לגרוע מהאמור בתקנון האתר, לרבות בנוגע להגבלת אחריות. מערכת פורטל אגרונט עושה כמיטב יכולתה להביא בפניכם חדשות , כתבות ,מחקרים וידיעות מהארץ ומהעולם בפורטל המון אינפורמציה בתחום החקלאות בכל הצעה בקשה רעיון נשמח באם תיצרו קשר/ כמו כן אנו מכבדים זכויות יוצרים ועושים מאמץ לאתר את בעלי הזכויות בצילומים המגיעים לידינו. אם זיהיתים בפרסומינו צילום שיש לכם זכויות בו, אתם רשאים לפנות אלינו ולבקש לחדול מהשימוש באמצעות כתובת המייל:[email protected]

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

הרשמו לניוזלטר