נזקי המלחמה בענף הפירות בגבול הצפון

סמנכ"ל הערכה ותביעות בקנט: "עד כה תיעדנו נזקים בכ-22 אלף דונם מטעי פרי

בקו העימות בצפון, מתוכם 40% הוכרזו כשטח במניעת קטיף"

ב'כנס לפירות נשירים בהר' של מו"פ צפון ושה"מ

פרסום

הצלחה ל'כנס לפירות נשירים בהר', ביוזמת מו"פ צפון במכון המחקר מיגל ושירות ההדרכה והמקצוע (שה"מ) במשרד החקלאות, שהתקיים בעמק הירדן בהשתתפות חקלאים, ראשי ארגונים חקלאיים, בעלי בתי קירור, חברות, חוקרים ומדריכים.

את הכנס פתח אורי דורמן, מזכ"ל התאחדות חקלאי ישראל: "השנה האחרונה, בה פרצה מלחמת 'חרבות ברזל', בזמן שעוד התמודדנו עם נזקי הרפורמה החקלאית שהובילה הממשלה הקודמת, מעמידה בפנינו אתגרים רבים ומורכבים. על מנת לשמור על המשך קיומה וחוסנה של החקלאות הישראלית, בהתאחדות חקלאי ישראל התאמנו במהירות את פעילותנו לצרכים המשתנים של החקלאים. פעילות זו כוללת יוזמה להכנת תכנית אסטרטגית לאומית להגדלת התוצר, התפוקה והפריון של חקלאות ישראל, והגברת כושר התחרות של החקלאים, באמצעות עידוד השקעות הון והגדלת ההשקעה במחקר ופיתוח וחדשנות, בעיקר בטכנולוגיות חוסכות כוח אדום" אמר דורמן והוסיף "פעלנו ביחד עם ועדת הנגב ו'מים לישראל״ למניעת ייקור המים לחקלאות והוזלת מחיר מי השפד"ן (מכון טיהור שפכי גוש דן) ב-0.23 ₪ למ"ק. גיבוש מדיניות מחירי מים לחקלאות על ידי המגזר החקלאי שכוללת העמדת תעריף השפד"ן על 1 ₪ למ"ק המשקף את המחיר שהחקלאי צריך לשלם בגין הולכת ואספקת המים ,השוואת תעריף המים באזורים נעדרי חלופה (מעלה כנרת, רמת הגולן, עמק הירדן, עמק המעיינות, מעלה יוסף, בקעת הירדן, רמת הנגב) למחיר מי קולחים והעמדתו על סכום של 1.3 ₪ למ"ק, וכן הקפאת תעריפי המים לחקלאות על כל סוגיהם בינואר 2024 ועד סוף שנת 2024".

אסף שמיר, סמנכ"ל הערכה ותביעות בקנט עדכן בכנס, כי הקרן לביטוח נזקי טבע בחקלאות, פועלת לתיעוד הנזקים העקיפים בחקלאות ביישובי הספר (0-9 ק"מ בצפון ו-0-20 ק"מ בדרום), לאחר שהוסכם על מסלול נורמטיבי (ורוד) לא מחייב, לקיצור הליך קבלת הפיצויים, בו קביעות קנט המקצועיות ישמשו את מס רכוש לצורך קביעת הנזק לחקלאים, על פי מפתח פיצוי לדונם שיוגדר מראש. "בגזרה הצפונית, נרשמו עד כה כ-300 מגדלים שבחרו לבצע תיעוד במסלול הוורוד, בחלקות חקלאיות בהיקף של כ-30 אלף דונם, מתוכן כ-22 אלף דונם מטעים ש-40% מהם הוכרזו כשטח במניעת קטיף" ציין שמיר ופירט: "בגידולי הפירות, בעיקר תפוח וקיווי, כ-26% מהשטחים שתיעדנו הוכרזו כשטח במניעת קטיף (3,757 מתוך 14,230 דונם), והמצב חמור אף יותר בקרב גידולי האבוקדו, עם כ-58% שטח במניעת קטיף (3,560 מתוך 6,110 דונם) ובגידולי הבננות עם כ-78% שטח במניעת קטיף (1,635 מתוך 2,089 דונם)".

כמו כן, הוצגו בכנס מחקריהם של ד"ר עומר קראין ממו"פ צפון-מיגל שסיכם תובנות מ-10 שנות מחקר בנושא שיטות דילול בתפוח ועיצוב מטעים ב'קיר פירותי', ד"ר דני גמרסני מהיחידה לחדשנות בפוסט-הארבסט במכון המחקר מיגל, על שיטות חדשניות להארכת עונת השיווק של קיווי, ד"ר מיכל אקרמן-לברט ממו"פ צפון-מיגל על שיטות עיצוב במטעי דובדבן, וד"ר דדי עזרא ממכון וולקני על תופעת התנוונות ותמותה בעצי תפוח.

הכנס נחתם בפאנל מקצועי להתמודדות עם מחסור בצבירת 'שעות קור' במטעי הצפון, הנדרשת להתעוררות תקינה של עצי פרי נשירים מתרדמת החורף, בהשתתפות חוקרים, מדריכי שה"מ, מדריכי גידול ונציגי בתי האריזה בצפון, שדנו בהשלכות משבר האקלים, על ענף מטעי הפרי, וכן העניקו המלצות לטיפולי התעוררות במטעי הנשירים (תפוח, אגס, דובדבן, שזיף, נקטרינה ועוד) מתרדמת חורף כמענה לתופעה האקלימית. בפאנל עלה כי שנת 2024 נפתחה עם ערכי טמפ' גבוהים מהממוצע ומסתמנת כשנה החמה ביותר זה שני עשורים, וכי במדידות התחנות המטאורולוגיות של מו"פ צפון, מיגל ומשרד החקלאות, נכון לתאריך 20.1.23, נצברו בתחנת המחקר של מו"פ צפון בגולן (חוות פיכמן) כ-550 שעות קור המהוות רק כ-59% מהממוצע הרב-שנתי לתאריך זה וראש פינה ויסוד המעלה, המצב חמור עוד יותר, כאשר צבירת שעות הקור הגיעה לשיעורים של כ-20-22 שעות קור המהוות כ-11-12% בלבד מהממוצע הרב-שנתי לנקודת זמן זו.

פרסום

'כנס לפירות נשירים בהר' נמנה בסדרת כנסי החורף המקצועיים בחקלאות של מו"פ צפון במכון המחקר מיגל של החברה לפיתוח הגליל, ושירות ההדרכה והמקצוע (שה"מ) במשרד החקלאות, בשיתוף מועצת הצמחים וקק"ל, המתקיימים השנה, עקב הלחימה, בבית גבריאל שבעמק הירדן, ופתוחים בפני הקהל הרחב ללא עלות, בהרשמה מראש. בחודש הקרוב יתקיימו שני כנסים נוספים שיחתמו את העונה, 'כנס הדרים' (13.2) ו'כנס אבוקדו' (20.2).

 

 

Print Friendly, PDF & Email

תודה שאתם מבקרים בפורטל החקלאות המוביל אגרונט. אגרונט הוא פורטל חקלאות מקצועי וותיק שעוסק במגוון תחומי חקלאות של ירקות פירות וגידולי שדה גד"ש. בפורטל החקלאות חדשות לחקלאות, מאמרי חקלאות מובילים, זני ירקות ופירות חדשים, פורום חקלאות מקצועי עם מומחים לשאלות ותשובות שיענו על שאלות בתחום החקלאות. בנוסף מכרזים לחקלאות, לוח הודעות לחקלאות, חיפוש חברות לתחום החקלאות, חידושים של חברות חקלאיות, מחירי ירקות ופירות, הדרכה לגידולים חקלאיים, רשימת משווקים ועוד.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

כתבות נוספות

תמיכה בצעירים בענף החקלאות

7 ביולי 2024

מגדלי הירקות ממשיכים לסבול מנזקי משבר האקלים

7 ביולי 2024

תמיכה ישירה על סך של כ- 40 מיליון ₪ במגדלי עצי זית לשמן

7 ביולי 2024

ארגון מגדלי הפירות בישראל קיים סיור חירום במטעי צפון רמת הגולן ובחברת השיוו...

3 ביולי 2024

קנט, הקרן לביטוח נזקי טבע בחקלאות: שיא בהיקף נזקי החום הישירים לגידולים החק...

3 ביולי 2024

קרן "פועלים לתקומה" של בנק הפועלים תקים בית ספר חקלאי של רשת בתי הספר ״אדם ...

26 ביוני 2024

תמיכה בצעירים בענף החקלאות

7 ביולי 2024

מגדלי הירקות ממשיכים לסבול מנזקי משבר האקלים

7 ביולי 2024

תמיכה ישירה על סך של כ- 40 מיליון ₪ במגדלי עצי זית לשמן

7 ביולי 2024

ארגון מגדלי הפירות בישראל קיים סיור חירום במטעי צפון רמת הגולן ובחברת השיוו...

3 ביולי 2024

תמיד לדעת לפני כולם

השארו מעודכנים

השאירו פרטים לקבלת עידכונים למייל

בחירת תחום עניין

כדי להיות תמיד מעודכנים