נזקים גדולים  לגידולי הפירות בשנת 2023:

 בשנה החולפת פיצתה קנט את מגדלי הפירות בכ-130 מיליון ₪, מתוכם כ-123 מיליון ₪ שולמו למבוטחים בביטוח המורחב

 

בשלוש השנים האחרונות שילמה קנט למגדלי הפירות כ-253 מיליון ₪

פרסום

 

השנה האחרונה הייתה שנה קשה במיוחד למגדלי הפירות. מנתוני קנט, הקרן לביטוח נזקי טבע בחקלאות, עולה כי בשנת 2023 פיצתה החברה את מגדלי הפירות בכ-130 מיליון ש"ח. מתוכם כ-123 מיליון ש"ח שלמו למבוטחים בביטוח המורחב. מהנתונים עולה עוד כי בשלוש השנים האחרונות שילמה קנט למגדלי הפירות כ-253 מיליון ש"ח. גם במקרה זה מרבית הפיצוי, כ-238 מיליון ש"ח, שולמו למגדלים שביטחו את גידוליהם בביטוח המורחב. עיקר הנזק בשנה האחרונה נגרם כתוצאה מאירועי ברד, חום ואירועים אקלימיים. לקראת סוף ינואר ובתחילת פברואר התחוללה סופה חורפית עזה שהביאה לפגיעה בגידולים השונים, בעיקר כתוצאה מהרוחות החזקות, הברד, הקרה וההצפות. בחודש אפריל, בחול המועד פסח, התרחש אירוע ברד חריג לתקופה שגרם לנזקים קשים לפריחה של הפירות המוקדמים ובכללם דובדבנים, אפרסק, משמש, תפוח, שזיף ונקטרינה. בהמשך השנה, חודש יולי היה החודש החם ביותר מאז שהחלו המדידות ובחודש אוגוסט התרחש גל חום קיצוני. גל החום גרם לפגיעה של נזקי חום בעיקר בגדולי תפוח ומנגו שהיו לקראת קטיף. בקנט מציינים כי בשנים האחרונות אנו עדים להתגברות אירועי הקיצון ולהתגברות עוצמתם. בכלל זה, שבירת שיאים חדשים מבחינת טמפרטורות, עוצמות הברד ומשך גלי החום. כל זאת, אומרים בקנט, הוא עדות נוספת לתהליכי ההתחממות הגלובלית. העתיד, לצערנו, לא צופה שינוי לטובה.

 

אל נזקי מזג האוויר יש להוסיף השנה גם את הנזקים הגדולים שנגרמו למגדלים כתוצאה מהמלחמה, נזקים המכוסים ע"י מס רכוש. למרות הקשיים, בקנט גאים על כך שגם, ובעיקר, בימים לא פשוטים אלה המגדלים בענף הפירות עושים ככל הניתן על מנת להמשיך ולספק לכולנו תוצרת חקלאית טריה, כחול-לבן. קנט מחזקת את תושבי הדרום וגבול הצפון ובהם אלפי לקוחותיה החקלאים, מאחלת החלמה מהירה לפצועים, מחבקת את משפחות החטופים והנעדרים ושולחת את תנחומיה למשפחות הנרצחים והחללים. בקנט מאמינים ומייחלים כי גם מתוך האסון הכבד נדע לצאת מחוזקים.

 

כמדי שנה, מועצת הצמחים  חידשה את ביטוח הפירות הבסיסי לעונת 2024. ביטוח זה אינו כולל שורה ארוכה של גידולים ובכללם: אגוז מלך, אגס, אוכמניות, אנונה, אפרסק, גויאבה, נקטרינה, משמש, רימון, שזיף (יפני ואירופי), שיזף, שסק, תאנה, תות עץ וגידולים נוספים. כמו כן, ביטוח המועצה אינו כולל ביטוח של מטעים שאינם מניבים. בכדי להבטיח כיסוי ביטוחי כנגד נזקי טבע ואסונות טבע בעונת 2024 מומלץ לרכוש ישירות בקנט ביטוח פירות מורחב. הביטוח המורחב מעניק למגדל הגנה מיטבית בעת נזק, וזאת בהשתתפות עצמית נמוכה וברמות יבול וסכומי פיצוי המתאימים לצרכיו של כל מגדל.

 

ביטוח נזקי הטבע המורחב נותן כיסוי ביטוחי כנגד פגעי מזג האוויר הגורמים לנזק כמותי ואיכותי בפרי. במסגרת זו ניתן לבטח כל חלקה ע"פ היבול הצפוי בה וכן לבחור בסכום הפיצוי בהתאם לרמות הביטוח המוצעות כך שישקף את יכולת הייצור של כל מגדל.

ביטוח אסונות טבע מורחב למטעים מניבים נותן כיסוי ביטוחי לנזקים אקלימיים שאינם מכוסים בביטוח נזקי טבע וכן נזקי מזיקים ומחלות לפרי, שפגיעתם הינה בהיקף אזורי, הגורמים לנזק כמותי ליבול. בביטוח אסונות הטבע המורחב ניתן לבטח את המטעים לפי יבול נורמטיבי או להגדיל את היבול המבוטח עפ"י ממוצע השיווק בארבע השנים (2019-2022). יצוין כי רכישת ביטוח אסונות טבע למטעים מניבים מותנית ברכישת ביטוח נזקי טבע. הביטוח מכסה גם אסונות טבע לעצים.

ביטוח אסונות טבע שנחתם עם המועצה כולל סיכון לנגעי הסגר, ומיועד למקרה בו השירותים להגנת הצומח במשרד החקלאות יוציאו צו לביעור נגע ההסגר, ובעקבות הפעולות לביעור הנגע יגרם נזק חלקי או מוחלט לעץ או נזק כמותי של אובדן יבול. דמי ביטוח בגין סיכון נגעי הסגר הוזלו השנה ויעמדו על כ-1.5 ש"ח לדונם. 

פרסום

בנוסף, וכאמור, ביטוח המועצה אינו כולל מטעים שאינם מניבים. מגדלי מטעים שאינם מניבים יכולים לרכוש ביטוח אסונות טבע ישירות בקנט.

 

במסגרת שיפור השירות, קנט עברה לדיוור ירוק והוא ישלח למגדלים בדואר אלקטרוני. במסגרת זו, ועל מנת למנוע ניירת מיותרת, קנט מבקשת מלקוחות שטרם עדכנו את פרטי הדוא"ל והטלפון הנייד שלהם בקנט, לעשות זאת בהקדם.

 

 

Print Friendly, PDF & Email

תודה שאתם מבקרים בפורטל החקלאות המוביל אגרונט. אגרונט הוא פורטל חקלאות מקצועי וותיק שעוסק במגוון תחומי חקלאות של ירקות פירות וגידולי שדה גד"ש. בפורטל החקלאות חדשות לחקלאות, מאמרי חקלאות מובילים, זני ירקות ופירות חדשים, פורום חקלאות מקצועי עם מומחים לשאלות ותשובות שיענו על שאלות בתחום החקלאות. בנוסף מכרזים לחקלאות, לוח הודעות לחקלאות, חיפוש חברות לתחום החקלאות, חידושים של חברות חקלאיות, מחירי ירקות ופירות, הדרכה לגידולים חקלאיים, רשימת משווקים ועוד.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

כתבות נוספות

יוצבו עוד כ-300 מיגוניות נוספות לביטחון החקלאים בצפון

22 ביולי 2024

מחלוקת על אספקת מים בערבה: חברת מקורות מאיימת בהפסקת אספקת מים לחקלאים עקב ...

21 ביולי 2024

יובל ליפקין מונה לראש מִנהל ביטחון המזון במשרד החקלאות

21 ביולי 2024

מלון שגדל על המים - ניסוי חקלאי מרגש: מלון על מים באוויר

18 ביולי 2024

דבוראים מצפון הארץ וקו העימות השתתפו בכנס מקצועי שדן בהתמודדות עם אתגרי המ...

15 ביולי 2024

מלגות הצטיינות ע"ש משפחת דין מפנסלבניה ארה"ב לטובת הקמת פרויקטים חקלאיים מ...

15 ביולי 2024

יוצבו עוד כ-300 מיגוניות נוספות לביטחון החקלאים בצפון

22 ביולי 2024

מחלוקת על אספקת מים בערבה: חברת מקורות מאיימת בהפסקת אספקת מים לחקלאים עקב ...

21 ביולי 2024

יובל ליפקין מונה לראש מִנהל ביטחון המזון במשרד החקלאות

21 ביולי 2024

מלון שגדל על המים - ניסוי חקלאי מרגש: מלון על מים באוויר

18 ביולי 2024

תמיד לדעת לפני כולם

השארו מעודכנים

השאירו פרטים לקבלת עידכונים למייל

בחירת תחום עניין

כדי להיות תמיד מעודכנים