דף הבית / חדשות בחקלאות / משרד החקלאות ממשיך בשורה של צעדים להורדת יוקר המחייה לצרכן:

משרד החקלאות ממשיך בשורה של צעדים להורדת יוקר המחייה לצרכן:

אינדקס חברות וספקים

כחלק מהפחתת עלויות הבירוקרטיה ושיפור הרגולציה, משרד החקלאות מקדם רפורמות חדשות בתחום יבוא מוצרים מן החי והצומח
שיחסכו למשק 560 מיליון ₪ בשנה בהוצאה על מזון
בין הרפורמות: קיצור תהליכי אישורים לייבוא מזון, איחוד תהליכי הפיקוח ביבוא, היעזרות במומחים בכדי לקצר זמני המתנה, הארכת תוקף הרישיונות ועוד
שר החקלאות, אורי אריאל: ״המהלך שהובלנו להפחתת הרגולציה יחסוך בשנה לפי התחזית מאות מיליוני שקלים מכספו של משלם המיסים. הרפורמות החדשות מאפשרות למפקחי משרד החקלאות להאיץ תהליכים של ייבוא ובקרה של בשר ושל תוצרת צמחית, בשיטות מקצועיות שלא יפגמו באיכות המוצרים המיובאים. כך נדרבן את הספקים לשירות אמין ומהיר יותר, ונמשוך אלינו ספקים נוספים. תחרות היא דבר בריא, והפחתת הרגולציה תאפשר מגוון מוצרים גדול, איכותי וכמובן זול יותר של המוצרים שנמצאים תחת פיקוח משרד החקלאות״

פרסום

משרד החקלאות ופיתוח הכפר מקדם במקביל מספר רפורמות שנועדו להפחית את הבירוקרטיה ולשפר את איכות הפיקוח הממשלתי בתחומי יבוא מוצרים מן החי ויבוא מוצרים מן הצומח. הרפורמות החדשות עוסקות בייבוא מוצרים מן הצומח, שוק המוערך בכ- 8 מיליארד ₪ בשנה, ובייבוא מוצרים מן החי, שוק המוערך בכ- 6 מיליארד ₪ בשנה. משרד החקלאות צופה כי קידום הרפורמות יחסוך למשק כ- 560 מיליון ₪ בשנה בהוצאה על מזון. הרפורמות צפויות להפחית עלויות בירוקרטיות ישירות ליבואנים ולחקלאים בהיקף של 140 מיליון ₪. המשרד החל בביצוע הרפורמות, שעיקרן יכנסו לתוקף עד תום שנת 2017. הרפורמות גובשו תוך עבודת מטה משותפת עם משרד ראש הממשלה, יחד עם הצוות הייעודי להפחתת רגולציה בראשות מנכ"ל משרד ראש הממשלה, אלי גרונר. הפחתת הנטל הרגולטורי בענף החקלאות מהווה חלק מתוכנית החומש הממשלתית להפחתת הנטל הרגולטורי והיא תובא לאישור ועדת שרים לרגולציה בראשות ראש הממשלה.

מוצרים מן הצומח:
במסגרת ההתייעלות המשרדית, משרד החקלאות יפעל במטרה לצמצם את שיעור דגימות המשלוחים של תוצרת צמחית טרייה מ- 100% ל- 75% בכלל המשלוחים, ויתבסס על מודל ניהול סיכונים אשר יתחשב בסוג הטובין, ארץ המוצא, זהות היבואן, ההסתברות להימצאות נגע או מזיק על בסיס ההיסטוריה של נתוני תפיסות ורמת החופשיות מנגעים של משלוחים לפי פרמטרים שונים. כמו כן, משלוחים בעלי מאפיינים דומים (אותו מוצר, אותה מדינה ואותו ספק) יאוחדו לצורך הבדיקה בנמל. כתוצאה מכך, יופחת מספר המשלוחים הנבדקים. כך למעשה, משלוחים בעלי סיכון גבוה ייבדקו בהיקף גבוה, ואילו משלוחים בעלי סיכון נמוך או ללא סיכון ייבדקו בהיקף נמוך. ניהול הסיכונים ישפר את איכות הפיקוח על משלוחים מסוכנים ויקל על הציבור בשל צמצום היקף הבדיקות של משלוחים בטוחים. מלבד החיסכון בזמן, תצומצם הפגיעה באיכות הסחורה, באורך חיי המדף שלה ויופחת הפחת הנובע כתוצאה מהבדיקות בנמלים.
בנוסף, המשרד יפעל לייעול התהליך ולצמצום החובות הבירוקרטיות. כך למשל, תוקף רישיונות היבוא יוארך: רישיון בעל תוקף של פחות משנתיים, יוארך לשנתיים, ורישיון שתוקפו הוא שנתיים ומעלה, יוארך לעשר שנים. בהתאם גם נטל האגרות המושת על יבואנים יצומצם.
כחלק ממדיניות הייבוא, כיום, חלק ניכר מבדיקות המעבדה למשלוחים הן מתוקף מנדטורי שחובה לבצע ללא כל שיקול דעת. כתוצאה מכך, ישנן דגימות הנשלחות לבדיקה ללא חשד קונקרטי להימצאות נגע או מזיק במשלוח. במסגרת עדכון התקנות, יוסרו מהרשימה נגעים שאינם רלוונטיים עוד, כגון אלו שלא נמצאו בשנים האחרונות באף אחד מן המשלוחים. ובמקביל, המשרד יבטל את דרישת הרישיון עבור שורה של עשרות מוצרים מרכזיים.
המשרד גם פועל לקיצור תהליך אישור יבוא של מוצרים חדשים לישראל. תהליך הבדיקה יואץ באמצעות כוח עזר לאיסוף המידע המקצועי הרלוונטי, כחלק מן התהליך הסדור של בחינת מוצרים חדשים. בנוסף, הרגולטור יקצר את תהליך הבדיקה של שאר המוצרים, בעזרת כוח עזר אשר יאסוף את המידע המקצועי הרלוונטי, כחלק מן התהליך הסדיר של ייבוא מוצרים חדשים לארץ. בנוסף, על מנת לייעל את הקצאת המשאבים, בדיקה של מוצר חדש, תערך ביחס לאפשרות ליבא אותו ממספר מדינות, במסגרת אותו תהליך. במקביל, הרגולטור יידע את היבואן על סטטוס התהליך, תוך הגדרת מסגרות זמנים להשלמת הטיפול. במשרד צופים כי מהלך זה יאפשר ייבוא של מוצרים שאינם מיובאים לישראל ולהוזלה של מוצרים שכיום מיובאים ממספר מצומצם של מדינות.
באמצעות הפחתת הדרישות הבירוקרטיות וייעול תהליכי העבודה, צפויה הגברה של התחרות במקטע היבוא ועידוד של עסקים חדשים לפעול בשוק המזון. התועלות לשוק המזון צפויות להסתכם בכ- 220 מיליון ₪ בשנה.

Print Friendly, PDF & Email
מצטרפים לדף הפייסבוק של אגרונט ונשארים מעודכנים כל הזמן‎

אודות מערכת פורטל אגרונט

אנו שמחים להביא בעמוד זה מידע לתועלת הציבור. יחד עם זאת התכנים אינם מהווים עצה, המלצה או את עמדת האתר , ועל כל משתמש לבחון את המידע ולשקול איזה שימוש ראוי לעשות בו, רשימה זו אינה ממצה ואינה תחליף לייעוץ משפטי. אין באמור לגרוע מהאמור בתקנון האתר, לרבות בנוגע להגבלת אחריות. מערכת פורטל אגרונט עושה כמיטב יכולתה להביא בפניכם חדשות , כתבות ,מחקרים וידיעות מהארץ ומהעולם בפורטל המון אינפורמציה בתחום החקלאות בכל הצעה בקשה רעיון נשמח באם תיצרו קשר/ כמו כן אנו מכבדים זכויות יוצרים ועושים מאמץ לאתר את בעלי הזכויות בצילומים המגיעים לידינו. אם זיהיתים בפרסומינו צילום שיש לכם זכויות בו, אתם רשאים לפנות אלינו ולבקש לחדול מהשימוש באמצעות כתובת המייל:[email protected]

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

הרשמו לניוזלטר