משבר ענף ההדרים בישראל מוביל לשיתוף פעולה ראשון מסוגו בין שני גופים חקלאיים מובילים

 במסגרת ההסכם, "הדרי ניצנים" תהיה אחראית על תחום האריזה, לרבות של מותגי השוק המקומי, וגרנות על כל פעילות השיווק בארץ ובחו"ל

כבר מספר שנים, שענף ההדרים בישראל, כמו הענף בעולם כולו, עובר משבר קשה שהולך ומחריף. המשבר מחייב חשיבה מחוץ לקופסא והיערכות מחודשת על מנת להתייעל, לחסוך בהוצאות ולהתמקצע בכל מרכיבי שרשרת הערך. צעד ייחודי ומשמעותי שכזה נרשם לאחרונה, כששני גופי חקלאות מובילים בתחומם בישראל, "חקלאי גרנות" ו"הדרי ניצנים", חתמו על הסכם שיתוף פעולה ראשון מסוגו ביניהם. על פי ההסכם, תהיה "הדרי ניצנים", האגודה השיתופית בבעלות קיבוץ ניצנים ומשקי הדרום (קואופרטיב חקלאי של קיבוצים בדרום הארץ), אחראית על כל תחום האריזה של כלל התוצרת של גרנות והדרי ניצנים, לרבות זני השוק המקומי ושל זני הייצוא כמו קלמנטינה אורי, אשכוליות אדומות ופומלית. גרנות מצידה, קאופרטיב החקלאות המצוי בבעלותם של 43 קיבוצים ומושבים, תהיה אחראית על כל פעילות השיווק בשוק המקומי ובשווקי היצוא עבור התוצרת החקלאית, של גרנות ושל הדרי ניצנים יחד. מדובר בכ-23 אלף טון פירות הדר, אשר יטופלו על ידי הגופים יחד מדי שנה. לדברי גורמים בענף החקלאות, המצב מחייב שיתופי פעולה. התחרות של ישראל עם שווקי מרוקו וספרד על המדף, שווקים אליהן הן מגיעות בעלויות נמוכות בפער עצום מול ישראל, מחייבת היערכות מחדש, שילוב כוחות והתייעלות.

גרנות הוא קואופרטיב החקלאות הגדול בישראל השייך ל-43 קיבוצים ומושבים, מקיבוץ נחשונים במרכז ועד קיבוץ החותרים בצפון. לארגון בית אריזה הגדול מסוגו לאבוקדו המטפל בכ-50,000 טון אבוקדו מדי שנה המגיע מכ- 35,000 דונם של מטעים. החברה נחשבת ליצואנית הגדולה בישראל של אבוקדו ופירות הדר ומייצאת כ-70% מהתוצרת לשווקים ברחבי העולם. במסגרת שיתוף הפעולה תפסיק גרנות את פעילותו של בית האריזה לפירות הדר שהפעילה בפרדס חנה (אפא"י) וכל פעילותו תועבר לבית האריזה בניצנים.

פרסום

"הדרי ניצנים" הנה מגדלת ההדרים מהותיקות בישראל. החברה, בבעלות קיבוץ ניצנים (70%) ואחזקות משקי הדרום (30%), משקי הדרום הינו ארגון כלכלי חדשני ומוביל בתחומי החקלאות, השייך ל- 59 קיבוצים ומושבים מבארות יצחק וגלגל בצפון ובמזרח ועד קיבוץ זיקים ובית גוברין בדרום. הדרי ניצנים פועלת מראשית הקמת המדינה ומגדלת בשטח של כ- 3,000 דונם -22 זנים שונים של פירות הדר המיועדים לשוק המקומי ולייצוא. עיקר התוצרת הוא למנדרינה מסוג אור, הנחשבת לפרי ההדר המבוקש ביותר כיום בעולם. בית האריזה של הדרי ניצנים הוא מהגדולים והמשוכללים בארץ. יציבות החברה ופעילותה הנרחבת מאפשרים להביא לשווקים בארץ ובחו"ל פרי באיכות גבוהה לכל אורך העונה, מאוגוסט ועד לסוף מאי. תוצרת הפרי של החברות תשווק ע"י גרנות בשוק הישראלי תחת המותג המוכר "הדרי ניצנים" וליצוא תחת מותג "גרנות פרש" לשווקים באירופה, אמריקה ומדינות המזרח. הדרי ניצנים מביאים ידע וניסיון רב בתחום הגידול  והאריזה של ההדרים, והתמחות בשיווק בזני השוק המקומי. גרנות מביאה את הניסיון והידע של חקלאי גרנות בשיווק פרי בשוק המקומי ושל גרנות פרש בתחום הייצוא והשילוח הבינלאומי בשווקי חו"ל.

לדברי גיורא מרום, מנכ"ל חקלאי גרנות, "מדובר בחיבור בין שני גופים קיבוציים בעלי אותו DNA שמתחברים לטווח ארוך, כאשר טובת המגדל היא אשר מובילה את ההתקשרות. המפתח הוא יצירת חיבורים בתקופת משבר עמוק בענף, במסגרתם כל צד עושה את תחום התמחותו ומוביל לכך שאחד ועוד אחד שווה 3. החיבור הופך את הגוף המשותף לאחד מהגדולים והמובילים בתחום בארץ ויאפשר חיזוק המותג של הדרי ניצנים, הנחשב למוכר וחזק בתחומו בשוק המקומי ומותג ההדרים של גרנות בשווקי היצוא", דברי מרום.

לדברי צביקה שפירר, מנכ"ל הדרי ניצנים, "אחרי שנתיים קשות בענף ההדרים, מטרתנו היא, כי פעילות הדרי ניצנים, בית האריזה והמגדלים, תשרוד ואף תשגשג. לכל אורך השנים ביצענו התאמות והשקעות נדרשות, וכיום אנו רואים בחיבור עם גרנות יתרון של גודל ומקצועיות, באופן שיאפשר לנו להתייעל, להשתפר ולהיות יחד שחקן מוביל בתחום ההדרים".

פרסום

 

לפרטים נוספים: מירב בורמד  050-6656256    E-mail: [email protected]

Print Friendly, PDF & Email

תודה שאתם מבקרים בפורטל החקלאות המוביל אגרונט. אגרונט הוא פורטל חקלאות מקצועי וותיק שעוסק במגוון תחומי חקלאות של ירקות פירות וגידולי שדה גד"ש. בפורטל החקלאות חדשות לחקלאות, מאמרי חקלאות מובילים, זני ירקות ופירות חדשים, פורום חקלאות מקצועי עם מומחים לשאלות ותשובות שיענו על שאלות בתחום החקלאות. בנוסף מכרזים לחקלאות, לוח הודעות לחקלאות, חיפוש חברות לתחום החקלאות, חידושים של חברות חקלאיות, מחירי ירקות ופירות, הדרכה לגידולים חקלאיים, רשימת משווקים ועוד.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

כתבות נוספות

קול קורא לחקלאים שציודם החקלאי נפגע ב 7-באוקטובר

11 ביוני 2024

חוקרים, מגדלים ומדריכים מכל הארץ השתתפו בסיור השנתי למגדלי הדובדבן

10 ביוני 2024

התמונה "בהצדעה" נבחרה לתמונת הטבע וההתנדבות של ישראל לשנת 2024

9 ביוני 2024

משרד החקלאות יתמרץ חקלאים מגדלי עגבניות, שישווקו את תוצרתם במהלך החודשים ספ...

9 ביוני 2024

מפקחי יחידת הפיצו"ח במשרד החקלאות סיכלו, בסוף השבוע, הברחה של 10 טון מלונים...

2 ביוני 2024

איזה סוגי פירות נאכל השנה הרבה

28 במאי 2024

קול קורא לחקלאים שציודם החקלאי נפגע ב 7-באוקטובר

11 ביוני 2024

חוקרים, מגדלים ומדריכים מכל הארץ השתתפו בסיור השנתי למגדלי הדובדבן

10 ביוני 2024

התמונה "בהצדעה" נבחרה לתמונת הטבע וההתנדבות של ישראל לשנת 2024

9 ביוני 2024

משרד החקלאות יתמרץ חקלאים מגדלי עגבניות, שישווקו את תוצרתם במהלך החודשים ספ...

9 ביוני 2024

תמיד לדעת לפני כולם

השארו מעודכנים

השאירו פרטים לקבלת עידכונים למייל

בחירת תחום עניין

כדי להיות תמיד מעודכנים