מקורות תשיב לחקלאים מיליוני שקלים

פשרה בייצוגית נגד מקורות: חקלאים מראש פינה הגישו תביעה ייצוגית בטענה כי החברה גבתה שלא כדין סכומי כסף על צריכת מים מעל המכסה שהוקצבה להם. בהתערבותו של היועץ המשפטי לממשלה הגיעו הצדדים לפשרה שבה יקבלו החקלאים החזר כספי של מיליוני שקלים

תביעה ייצוגית שהוגשה נגד מקורות, על גביית כספים באופן לא חוקי בגין צריכת מים, הסתיימה בפשרה שבה תפצה החברה את חברי הקבוצה המיוצגת בתובענה. התביעה נגד מקורות הוגשה בשנת 2004 על ידי אחים יעקב ועוזנתן בלום, בעלי משק ושטחים חקלאיים באזור ראש פינה, והם ביקשו לנהל אותה כתובענה ייצוגית. באמצעות עוה"ד אמיר ויתקון וליטל ברששת, ממשרד שביט-בר-און גלאון צין ויתקון ושות', נטען כי מקורות גבתה שלא כחוק, חיוב בגין צריכה "מעל הזכויות" – שהוא תשלום על חריגה מהמכסה שנקצבה לצרכנים בהסכם האספקה עם מקורות.

האחים בלום לא הכחישו שמדובר בחיוב שמעוגן בהסכם האספקה שעליו חתמו, אך הדגישו שהוא אסור לפי חוק המים. מנגד טענה מקורות שהחיוב אינו בגדר תמורה עבור אספקת המים השוטפת, אלא מהווה החזר על השקעתה של מקורות בתשתיות הייצור וההובלה של המים. על כך השיבו החקלאים שהשימוש בתשתיות מתומחר וכבר כלול בדמי המים שגובה מקורות, ולכן היא אינה רשאית לגבות בנוסף גם תשלום "מעל הזכויות".

בשנת 2013 דחתה השופטת ענת ברון מבית המשפט המחוזי בתל אביב את התביעה וקבעה, כי במשך עשרות שנים נהגה מקורות לגבות מהצרכנים תשלומי זכויות ו"מעל הזכויות" תוך הסתמכות על כספים אלה למילוי תפקידיה. עוד ציינה השופטת, כי "העמימות המסוימת שבביטוי 'בקשר לאספקת המים'" מכריעה לטובת המדינה ומקורות.

פרסום

האחים הגישו ערעור שנדון בבית המשפט העליון. לאחרונה, לאחר שנה וחצי של משא ומתן בו לקחו חלק גם באי-כוח היועמ"ש ונציגי הממשלה, הגיעו הצדדים להסכם פשרה בתובענה הייצוגית. בהסכם נקבע, כי מקורות תמחל על מלוא החובות של הצרכנים חברי הקבוצה בגין צריכה "מעל הזכויות" ואף תחזיר לקבוצת התובעים המיוצגים, כספיים בסך 15%-30% מסך הסכומים ששילמו בגין חיובי "מעל הזכויות". בנוסף, מקורות אישרה, כי כבר ב-2011 חדלה מחיוב הצרכנים שלה בגין צריכה "מעל הזכויות".

Print Friendly, PDF & Email

תודה שאתם מבקרים בפורטל החקלאות המוביל אגרונט. אגרונט הוא פורטל חקלאות מקצועי וותיק שעוסק במגוון תחומי חקלאות של ירקות פירות וגידולי שדה גד"ש. בפורטל החקלאות חדשות לחקלאות, מאמרי חקלאות מובילים, זני ירקות ופירות חדשים, פורום חקלאות מקצועי עם מומחים לשאלות ותשובות שיענו על שאלות בתחום החקלאות. בנוסף מכרזים לחקלאות, לוח הודעות לחקלאות, חיפוש חברות לתחום החקלאות, חידושים של חברות חקלאיות, מחירי ירקות ופירות, הדרכה לגידולים חקלאיים, רשימת משווקים ועוד.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

כתבות נוספות

תמיכה בצעירים בענף החקלאות

7 ביולי 2024

מגדלי הירקות ממשיכים לסבול מנזקי משבר האקלים

7 ביולי 2024

תמיכה ישירה על סך של כ- 40 מיליון ₪ במגדלי עצי זית לשמן

7 ביולי 2024

ארגון מגדלי הפירות בישראל קיים סיור חירום במטעי צפון רמת הגולן ובחברת השיוו...

3 ביולי 2024

קנט, הקרן לביטוח נזקי טבע בחקלאות: שיא בהיקף נזקי החום הישירים לגידולים החק...

3 ביולי 2024

קרן "פועלים לתקומה" של בנק הפועלים תקים בית ספר חקלאי של רשת בתי הספר ״אדם ...

26 ביוני 2024

תמיכה בצעירים בענף החקלאות

7 ביולי 2024

מגדלי הירקות ממשיכים לסבול מנזקי משבר האקלים

7 ביולי 2024

תמיכה ישירה על סך של כ- 40 מיליון ₪ במגדלי עצי זית לשמן

7 ביולי 2024

ארגון מגדלי הפירות בישראל קיים סיור חירום במטעי צפון רמת הגולן ובחברת השיוו...

3 ביולי 2024

תמיד לדעת לפני כולם

השארו מעודכנים

השאירו פרטים לקבלת עידכונים למייל

בחירת תחום עניין

כדי להיות תמיד מעודכנים