דף הבית / חדשות בחקלאות / מנכ"ל משרד החקלאות לשעבר רמי כהן הסתיר עסקים

מנכ"ל משרד החקלאות לשעבר רמי כהן הסתיר עסקים

אינדקס חברות וספקים

המנכ"ל הקודם רמי כהן עשה עסקים פרטיים ■ המבקר מעיר לסמנכ"לית על סחבת בהסדרת ניגודי העניינים של בכירים, בעיקר ביחידת האכיפה ■ כך נתפר תפקיד חדש לבכיר שהסתיר עבירת משמעת

מנכ"ל משרד החקלאות לשעבר, רמי כהן, לא נתן גילוי מלא על עסקיו הפרטיים בעת שהוכן הסכםניגוד עניינים איתו באפריל 2013 – קובע (יום ג', 24.5.16) מבקר המדינהיוסף שפירא. הוא הורה למשרד לבחון את הנושא, אך שנציבות שירות המדינה תוכל להחליט האם לנקוט בהליכים נגד כהן. 

כהן לא דיווח על חברה פרטית פעילה (חברה א') שהחזיק ב-50% ממניותיה ושימש כמנהלה. בינואר 2016 שלח כהן למשרד מבקר המדינה עותק של הודעה לרשם החברות מיום 28.5.13 על העברת מניותיו בחברה א' לאדם אחר. אולם על-פי נתוני רשם החברות, רק שנתיים וחצי מאוחר יותר – בסוף דצמבר 2015 – הפסיק כהן להחזיק במניות חברה א'

פרסום

זה שנים מתריע המבקר על כך שאין במשרד החקלאות הסדרים ראויים לטיפול בניגודי עניינים, בעיקר של בכירים שמנהלים עסקים חקלאיים פרטיים, לעתים בהיקף גדול. דגש מיוחד ניתן על ידי המבקר לניגודי עניינים ועבודות פרטיות של בכירים ביחידת הפיקוח על החי והצומח (פיצו"ח), משום שהם בעלי סמכויות פיקוח ואכיפה, כולל החרמת סחורה, מעצר וסגירת עסקים.

הסמנכ"לית פנצר הייתה אמורה להכין נוהל מפורט קבוע למניעת ניגוד עניינים, אבל בדוח נאמר: "משרד מבקר המדינה רואה בחומרה את הסחבת במשרד החקלאות בהוצאת נוהל ניגוד עניינים, זאת למרות התראות חוזרות ונשנות של משרד מבקר המדינה".

הנה כמה מהדוגמאות הבולטות מתוך הדוח בתחום ניגוד עניינים של בכירים במשרד החקלאות, תוך עיסוקם באינטרסים פרטיים:

ממנהל יחידת שירות ההדרכה והמקצוע במשרד החקלאות, חנן בזק, החזיק במועד חתימתו על שאלון ניגוד עניינים ב-50% ממניות חברה פרטית ואף שימש כמנהלה, וזאת בניגוד להצהרתו בשאלון.

אמרכל מחוז הנגב של המשרד, סעיד אבוסיאם, לא פירט בשאלון ראשון, שעליו חתם במרץ 2007, את החזקותיו במניות תאגידים, כנדרש בשאלון. פרט לחברות שעליהן הצהיר האמרכל בשאלון שני שמילא, קיימת חברה עסקית נוספת, שעליה לא הצהיר בשאלונים הראשון והשני, ובה הוא רשום כמנהל ומחזיק ב-45% מניות הנהלה וכן ב-45% מניות רגילות.

פרסום

סגן מנהל יחידת הפיקוח על הצומח והחי, אברהם בן-שושן, לא ענה ליועץ המשפטי של המשרד והדבר פגע בהכנת הסדר ניגוד עניינים עבורו. בן-שושן היה מודע למשמעויות של פעולותיו אלה, מאחר שכבר נחקר פעמיים בנוגע לעבודה פרטית. כמו-כן, מסר בן-שושן מידע חלקי בלבד בשאלון, בעת שלכאורה היה קיים נגדו חשש להתנהלות תוך כדי ניגוד עניינים. אגף המשמעת המליץ לנזוף בבן-שושן או להתרות בו – אך הסמנכ"לית הסתפקה ברישום הערה. שפירא סבור, כי התנהגותו של בן-שושן עלולה להגיע עד פגיעה בטוהר המידות.

שפירא מציין, כי הליקויים במשרד החקלאות בנושא ניגוד העניינים כבר הועלו בדוחות קודמים של משרדו. עוד הוא עומד על כך, שלמעלה מ-100 מבין 1,000 עובדי המשרד טרם ענו על שאלון בתחום ניגוד העניינים, ו-260 שאלונים נוספים נמצאים בבדיקה זמן רב.

Print Friendly, PDF & Email
מצטרפים לדף הפייסבוק של אגרונט ונשארים מעודכנים כל הזמן‎

אודות מערכת פורטל אגרונט

אנו שמחים להביא בעמוד זה מידע לתועלת הציבור. יחד עם זאת התכנים אינם מהווים עצה, המלצה או את עמדת האתר , ועל כל משתמש לבחון את המידע ולשקול איזה שימוש ראוי לעשות בו, רשימה זו אינה ממצה ואינה תחליף לייעוץ משפטי. אין באמור לגרוע מהאמור בתקנון האתר, לרבות בנוגע להגבלת אחריות. מערכת פורטל אגרונט עושה כמיטב יכולתה להביא בפניכם חדשות , כתבות ,מחקרים וידיעות מהארץ ומהעולם בפורטל המון אינפורמציה בתחום החקלאות בכל הצעה בקשה רעיון נשמח באם תיצרו קשר/ כמו כן אנו מכבדים זכויות יוצרים ועושים מאמץ לאתר את בעלי הזכויות בצילומים המגיעים לידינו. אם זיהיתים בפרסומינו צילום שיש לכם זכויות בו, אתם רשאים לפנות אלינו ולבקש לחדול מהשימוש באמצעות כתובת המייל:[email protected]

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

הרשמו לניוזלטר