מכינות קדם צבאיות יעזרו לחקלאים כדי לענות על המחסור בידיים עובדות

מכינות קדם צבאיות יעבדו בעבודה חקלאית לפרקי זמן ממושכים משרדי הממשלה השונים נרתמים לסיוע במשבר כוח האדם בחקלאות

 

אורן לביא, מנכ"ל משרד החקלאות: "אנו מברכים על שיתוף הפעולה עם המכינות הקדם צבאיות, מדובר בכוח אדם איכותי שיתנדב זמן ממושך ויסייע רבות לחקלאים בשטח. המחויבות המקצועית שלנו לחקלאים כמשרד היא לנהל ולפתור משברים, לרבות משבר כוח האדם, הגדול ביותר בהיסטוריה של ישראל, אנחנו יוזמים ומקדמים שיתופי פעולה בין-משרדיים לפתרון המשברים וגם כשיש תוצאות ביניים, אנחנו מסמנים את היעדים הבאים"

פרסום

 

לנוכח מלחמת "חרבות ברזל", החקלאות בישראל נכנסה למשבר כוח האדם הגדול ביותר שידעה מאז קום המדינה. זאת בשל עובדים רבים שגויסו לשירות מילואים או לא התייצבו לעבודה בשל החשש, עובדים זרים שביקשו לשוב למדינות מוצאם, וכן עובדים משטחי הרשות הפלשתינאית שעליהם מוטל סגר. כפתרון אד-הוק למחסור בידיים עובדות, משרד החקלאות ופיתוח הכפר, בשיתוף מועצת המכינות הקדם-צבאיות, משרד הכלכלה ומשרד ההתיישבות, מחברים בין מכינות קדם-צבאיות לבין חקלאים שזקוקים לסיוע. במסגרת זו, חניכי המכינות יסייעו לחקלאים בשטח לתקופת זמן ארוכה, וכך יוכלו להתמצא ולהתמקצע בעבודה הנדרשת. השבוע החל  פיילוט שבמסגרתו ארבע מכינות הגיעו לסייע לחקלאים ולאור ההצלחה הוא יורחב.

 

כזכור, בשבוע הראשון למלחמה, פרסם המשרד נוהל תמיכה לעמותות מתנדבים למימון עלויות לוגיסטיות הכרוכות בהבאת מתנדבים לעבודה חקלאית, ביניהן: הסעות, לינה ומזון למתנדבים, וזאת בכדי למלא את הוואקום בידיים עובדות שנוצר במשקים עד להבאת עובדים קבועים. ביום ראשון הרחיב המשרד את התמיכה הן לעמותות ללא ניסיון קודם בהתנדבות בחקלאות, לצד 15 עמותות שכבר מקבלות את התמיכה המדוברת. למרות ההיענות הרבה של אזרחי ישראל וההירתמות לסיוע, במשרד החקלאות מציינים כי יש צורך בפתרון קבוע, שכן המתנדבים המתחלפים לא יכולים לסייע בעבודות שטח שדורשות הכשרה ומיומנות. לפיכך, הקצאת המכינות תאפשר לחקלאים להכשיר את חניכי המכינה, כפתרון קבוע יותר וארוך טווח בשטח עד אשר יתמלא המחסור בעובדים.

 

במקביל לפתרונות אלו, המשרד פועל לקליטת מידית של עובדים קבועים בחקלאות. הממשלה אישרה בשבוע שעבר את הכניסה המידית של 5,000 עובדים זרים לחקלאות. לצד זאת, המשרד ממשיך לתת תמריצים של כ-2,000 ₪  על כל עובד חדש לחקלאים, שמעסיקים עד עשרה עובדים קבועים ישראליים וחדשים. המשרד אף מתמרץ כספית את העובדים הזרים שבוחרים להישאר ולעבוד בעוטף עזה, ומסייע בניודם של העובדים הזרים שמעוניינים להתרחק מקו האש תוך המשך עבודתם.

 

פרסום

לפי נתוני המשרד, טרום מלחמת "חרבות ברזל" עבדו 29,900 עובדים זרים בחקלאות שרובם מתאילנד. מתחילת הלחימה עזבו כ-8,500 עובדים חזרה לארץ המקור, וזאת לצד כ-9,000 עובדים משטחי הרשות הפלשתינאית, עליהם מוטל סגר ואינם יכולים להגיע לעבודתם. כלומר, החקלאות הישראלית נמצאת כעת במחסור של כ-20,000 עובדים. על פי נתוני מועצת המכינות, בישראל נכון לשנת 2023 ישנן כ-60 מכינות קדם צבאיות, בהן כ-4,500 צעירים לקראת גיוס. מכאן, הירתמותן של המכינות הקדם צבאיות תספק תגבור חשוב מאין כמותו לענפי החקלאות השונים.

 

משרד החקלאות נרתם לסיוע לחקלאים, והקים חדר מצב "חרבות ברזל" הפעיל 24/7 על מנת לתת מענה אישי לחקלאים. במקביל, מוקד המשרד זמין 24/7 לכל צורך בטלפון 6016*. בנוסף לכך, המשרד פונה באופן יזום לחקלאים ופותר אתגרים וקשיים באופן מידי. החקלאים יכולים להתעדכן בפעילות המשרד המעודכנת באתר המשרד וברשתות החברתיות של המשרד.

 

Print Friendly, PDF & Email

תודה שאתם מבקרים בפורטל החקלאות המוביל אגרונט. אגרונט הוא פורטל חקלאות מקצועי וותיק שעוסק במגוון תחומי חקלאות של ירקות פירות וגידולי שדה גד"ש. בפורטל החקלאות חדשות לחקלאות, מאמרי חקלאות מובילים, זני ירקות ופירות חדשים, פורום חקלאות מקצועי עם מומחים לשאלות ותשובות שיענו על שאלות בתחום החקלאות. בנוסף מכרזים לחקלאות, לוח הודעות לחקלאות, חיפוש חברות לתחום החקלאות, חידושים של חברות חקלאיות, מחירי ירקות ופירות, הדרכה לגידולים חקלאיים, רשימת משווקים ועוד.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

כתבות נוספות

משרד החקלאות וביטחון המזון ישקיע 10 מיליון ש"ח לחיזוק החקלאות והתשתיות החקל...

14 ביולי 2024

משרד החקלאות וביטחון המזון מפרסם ארבעה מסלולים שונים להגדלת עובדים זרים בחק...

8 ביולי 2024

התנועה הקיבוצית פתחה קמפיין גיוס המונים עבור ציוד כיבוי ראוי לצפון. מוזמנים...

26 ביוני 2024

משרד החקלאות פועל למיצוי זכויות חקלאי הצפון

17 ביוני 2024

קול קורא לחקלאים שציודם החקלאי נפגע ב 7-באוקטובר

11 ביוני 2024

עשרות אלפי דונם של שטחי מרעה נשרפו בגולן ובגליל כתוצאה מהשריפות שנוצרו מיר...

4 ביוני 2024

משרד החקלאות וביטחון המזון ישקיע 10 מיליון ש"ח לחיזוק החקלאות והתשתיות החקל...

14 ביולי 2024

משרד החקלאות וביטחון המזון מפרסם ארבעה מסלולים שונים להגדלת עובדים זרים בחק...

8 ביולי 2024

התנועה הקיבוצית פתחה קמפיין גיוס המונים עבור ציוד כיבוי ראוי לצפון. מוזמנים...

26 ביוני 2024

משרד החקלאות פועל למיצוי זכויות חקלאי הצפון

17 ביוני 2024

תמיד לדעת לפני כולם

השארו מעודכנים

השאירו פרטים לקבלת עידכונים למייל

בחירת תחום עניין

כדי להיות תמיד מעודכנים