מחקר חדש על מנגו במעבדה לקרור ואיסום פירות בקרית שמונה

לא רק לבני אדם – 'ג'קוזי' למנגו

 

המחקר עשוי לשנות את שוק המנגו בישראל בשיפור כדאיות הגידול לחקלאי

פרסום

וצמצום הפחת.

 

בשנים האחרונות הפך המנגו לפרי מבוקש מאוד בשוק הישראלי וחקלאים רבים הרחיבו את העיסוק בגידול זה, בעקבות המחקרים המאפשרים הכפלת ואף שילוש כמות היבול. במעבדה לקירור ואיסום פירות של החברה לפיתוח הגליל, המופעלת בשיתוף של בתי הקירור ובכללם קרור גליל עם מועצת הצמחים וארגון מגדלי הפירות, מתבצע בימים אלו מחקר חדש שתוצאותיו עשויות להאריך את חיי המדף של המנגו ולצמצם את הפחת.

 

במחקרה של ד"ר טלי גולדברג יחד עם ד"ר דני גמרסני וד"ר שאול נשיץ, נבחן שימוש ב'ג'קוזי'– אמבט אולטרסאונד מיוחד ובו גלי קול (בתדירות הגבוהה מ- 20,000 הרץ), המייצרים בועיות זעירות המתפוצצות על שטח הפנים של הפירות הטבולים באמבט. האנרגיה המשתחררת מהבועיות מגרדת את השכבות החיצוניות של הפרי ומאפשרת את ניקויו מגורמי מחלות ומשאריות חומרי הדברה הנישאים על גבי הפרי מהמטע. בכך ניתן להביא להגברת יעילות החיטוי ללא כימיקלים ולעכב את התפתחות הריקבון. השיטה כאמור הינה ללא כל חומרים כימיים ונחשבת לשיטת טיפול פיזיקאלית חדשנית בתוצרת חקלאית לאחר קטיף. יעילות הטיפול מושפעת מכמות הפירות במיכל, ממשך זמן שהייתם במיכל ומטמפרטורת המים.

 

בתום שנת המחקר הראשונה נמצא, כי כמות הפרי הראוי לשיווק עלתה משמעותית לאחר הטיפול באמבט האולטרסאונד ביחס לפרי שלא עבר טיפול זה. הניסוי נערך במימון שולחן מגדלי המנגו במועצת הצמחים.

בימים אלו החלו במעבדה לקרור ואיסום פירות, את שנת המחקר השנייה, במהלכה מעוניינים החוקרים, למצוא את התנאים האופטימליים ליישום טכנולוגיה זו ובכך להאריך את משך זמן חיי המדף של הפרי.

"אנחנו נכנסים לשנת מחקר שניה, הממצאים של השנה הראשונה היו טובים מאוד ובעלי משמעות רבה עבור המגדלים. כיום, חיי המדף של המנגו לאחר חודש איסום בקרור הינו כשבוע. במידה ונצליח להאריך את פרק הזמן הרי לחקלאים, לבתי האריזה ולרשתות השיווק יהיה יתרון כלכלי במכירת הפרי והצרכנים ייהנו מפרי איכותי לזמן ממושך" מציינת ד"ר גולדברג.

פרסום

 

"ענף המנגו נמצא בעליה בשל התפתחות המחקר בתחום שאפשרה הפיכתו לרווחי יותר" מציין יוסי פורטל מקיבוץ מירב, המגדל הגדול בארץ למנגו. השנה הרחיב פורטל את שטחי המנגו ב- 250 דונם ובשנה הבאה צפוי להגיע ל- 1,000 דונם מנגו. לדבריו,

 

 

Print Friendly, PDF & Email

תודה שאתם מבקרים בפורטל החקלאות המוביל אגרונט. אגרונט הוא פורטל חקלאות מקצועי וותיק שעוסק במגוון תחומי חקלאות של ירקות פירות וגידולי שדה גד"ש. בפורטל החקלאות חדשות לחקלאות, מאמרי חקלאות מובילים, זני ירקות ופירות חדשים, פורום חקלאות מקצועי עם מומחים לשאלות ותשובות שיענו על שאלות בתחום החקלאות. בנוסף מכרזים לחקלאות, לוח הודעות לחקלאות, חיפוש חברות לתחום החקלאות, חידושים של חברות חקלאיות, מחירי ירקות ופירות, הדרכה לגידולים חקלאיים, רשימת משווקים ועוד.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

כתבות נוספות

93.3% מהדגימות של דוח שאריות חומרי ההדברה עמדו בתקן הישראלי, שהוא מהמחמירים...

20 במאי 2024

פרופסור בני חפץ נכנס  הבוקר לתפקיד ראש מינהל המחקר החקלאי- מכון וולקני

19 במאי 2024

מחקרים חדשים פורצי דרך הוצגו בכנס מיגל ה-19 ע"ש יעקב ארזי ז"ל

15 במאי 2024

חתימה על הצהרת כוונות עם רומניה לאספקת חיטה לישראל בעת חירום

12 במאי 2024

בצל עליות המחירים במשק: ועדת הבריאות דנה ברפורמת המזון שמוביל משרד הבריאות

9 במאי 2024

היקף נזקי מזג האוויר לחקלאות בחורף האחרון - למעלה מ-150 מיליון ש"ח

7 במאי 2024

93.3% מהדגימות של דוח שאריות חומרי ההדברה עמדו בתקן הישראלי, שהוא מהמחמירים...

20 במאי 2024

פרופסור בני חפץ נכנס  הבוקר לתפקיד ראש מינהל המחקר החקלאי- מכון וולקני

19 במאי 2024

מחקרים חדשים פורצי דרך הוצגו בכנס מיגל ה-19 ע"ש יעקב ארזי ז"ל

15 במאי 2024

חתימה על הצהרת כוונות עם רומניה לאספקת חיטה לישראל בעת חירום

12 במאי 2024

תמיד לדעת לפני כולם

השארו מעודכנים

השאירו פרטים לקבלת עידכונים למייל

בחירת תחום עניין

כדי להיות תמיד מעודכנים