מחקרים חדשים לשיפור איכות ואורך חיי הפרי

 החברה לפיתוח הגליל:

מחקרים חדשים לשיפור איכות

ואורך חיי הפרי הוצגו בכנס מיוחד

פרסום

הכנס התקיים בשיתוף המעבדה לאחסון פירות בק"ש, המחלקה לאחסון

במכון וולקני, מו"פ צפון ומכון המחקר מיגל

 ביום חמישי האחרון התכנסו כ- 150 חוקרים, חקלאים ומנהלי בתי אריזה וקירור, לכנס מיוחד בנושא 'שמירת איכות תוצרת חקלאית טרייה'. הכנס שאורגן על ידי סמנכ"ל חקלאות בחברה לפיתוח הגליל עמוס לוין, הפגיש חוקרים מובילים בתחום ממכון וולקני, מועצת הצמחים, ארגון מגדלי פירות וגופי החברה לפיתוח הגליל, המעבדה לאחסון פירות בקרית שמונה, מו"פ (מחקר ופיתוח) צפון ומכון המחקר מיגל.

 

בכנס הוצג מחקר בנושא מניעת הכתם השחור באפרסמון, הנגרם על ידי פטריה בשם, אלטרנריה, הנחשב לפגע עיקרי ממנו סובל ענף האפרסמון, הגורם לחקלאים להפסד כלכלי בגידול זה.

את מחקר זה הוביל פרופסור דב פרוסקי ממכון וולקני, במחלקה ל'חקר תוצרת חקלאית לאחר הקטיף' יחד עם הסטודנטית אסתי ביטון ובחנו הדרכים למניעת האלטרנריה, המרוכזת לרוב באזור העוקץ, מתחת לעלי הגביע של האפרסמון. בין הבדיקות שבוצעו במחקר, נבחנה השפעת כמות הסדקים באפרסמון. נמצא כי ככל שקיימים יותר סדקים כך הכתם השחור גדול יותר. פרופסור פרוסקי אומר: "לכל פרי קיימת רגישות באזור העוקץ. בחנו את מצב פרי האפרסמון מהחנטה ובמהלך הצמיחה, תוך השוואה בין חלקו העליון- מתחת לעלי הגביע לבין חלקו התחתון".

במחקר נמצא, כי השימוש בחומר סופרלון, הורמון צמחי, מפחית באופן משמעותי את  כמות הסדקים בפרי ואת היווצרות הכתם השחור. השימוש נבחן השנה בכמויות פרי גדולות– כ-4 טון אפרסמון ונמצא, כי טיפול זה הגדיל ב-11 אחוזים את כמות הפרי הראוי לשיווק, דבר המשפר את כדאיות הגידול ומגדיל את התמורה לחקלאים בכ- 1,000 שקלים לדונם.

 

כמו כן, בכנס הציגה ד"ר טלי גולדברג מהמעבדה לאחסון פירות בקרית שמונה, מחקר בנושא הטיפול במנגו באמצעות טכנולוגיה גלי אולטרסוניים למניעת רקבונות, ד"ר דודי קנינסבוך ממכון וולקני הציג מחקר שעסק בשיפור כושר השתמרותם של זני כרוב שונים, המאריך את תקופת האחסון ומאפשר לשווק כרוב טרי יותר, תוך שמירה על הערכים התזונתיים, פרופסור אלעזר פליק ממכון וולקני, המשמש גם כמנהל המו"פים האזוריים במשרד החקלאות, הציג תוצאות מחקר בנושא השפעת איכות המים וכמויות משתנות של מים על הפלפל, ד"ר דני גמרסני מהמעבדה לאחסון פירות בקרית שמונה, הציג תוצאות מחקר בנושא התאמת תנאי האחסון לשיפור איכות תפוחים מהזן גרניסמיט שטופלו בתכשיר מעכב הבשלה (1-MCP) תוך חסכון משמעותי באנרגיה וד"ר רון פורת ממכון וולקני, הציג מידע על כושר אחסון פירות לא קלימקטריים אשר טופלו בתכשיר 1-MCP והשתמרותם השתפרה במיוחד ברימונים ובפרי הצבר.

 

מארגן הכנס, סמנכ"ל החקלאות בחברה לפיתוח הגליל עמוס לוין ציין: "מחמם את הלב לראות את השת"פ בין חוקרינו במו"פ צפון, המעבדה לאחסון בקירור בקרית שמונה ומיג"ל, לחוקרים ממכון וולקני. בכנס הוצגו מחקרים לשיפור אורך חיי הפירות והירקות ושמירה על רמת איכותם. מדובר באירוע מקצועי חשוב ומרכזי עבור החוקרים, המדריכים החקלאים, המשווקים וכמובן מנהלי בתי האריזה והקירור. אנו ממשיכים במשימה לטיפול בתוצרת החקלאית לאחר קטיף והאתגר שלנו הינו לאפשר לחקלאים לספק תוצאות איכותיות במיני הפרי והירק המגוונים לשוק המקומי וליצוא. לכנס ניתן חסות על ידי חברת רימי להגנת הצומח וארגונו התבצע בסיוע יוסי שטרן הנציג הגלילי.

פרסום

 

 

צילום – תקשורות יעל שביט

 בתמונה חוקרי מכון וולקני וגליל קירור

 

Print Friendly, PDF & Email

תודה שאתם מבקרים בפורטל החקלאות המוביל אגרונט. אגרונט הוא פורטל חקלאות מקצועי וותיק שעוסק במגוון תחומי חקלאות של ירקות פירות וגידולי שדה גד"ש. בפורטל החקלאות חדשות לחקלאות, מאמרי חקלאות מובילים, זני ירקות ופירות חדשים, פורום חקלאות מקצועי עם מומחים לשאלות ותשובות שיענו על שאלות בתחום החקלאות. בנוסף מכרזים לחקלאות, לוח הודעות לחקלאות, חיפוש חברות לתחום החקלאות, חידושים של חברות חקלאיות, מחירי ירקות ופירות, הדרכה לגידולים חקלאיים, רשימת משווקים ועוד.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

כתבות נוספות

תמיכה בצעירים בענף החקלאות

7 ביולי 2024

מגדלי הירקות ממשיכים לסבול מנזקי משבר האקלים

7 ביולי 2024

תמיכה ישירה על סך של כ- 40 מיליון ₪ במגדלי עצי זית לשמן

7 ביולי 2024

ארגון מגדלי הפירות בישראל קיים סיור חירום במטעי צפון רמת הגולן ובחברת השיוו...

3 ביולי 2024

קנט, הקרן לביטוח נזקי טבע בחקלאות: שיא בהיקף נזקי החום הישירים לגידולים החק...

3 ביולי 2024

קרן "פועלים לתקומה" של בנק הפועלים תקים בית ספר חקלאי של רשת בתי הספר ״אדם ...

26 ביוני 2024

תמיכה בצעירים בענף החקלאות

7 ביולי 2024

מגדלי הירקות ממשיכים לסבול מנזקי משבר האקלים

7 ביולי 2024

תמיכה ישירה על סך של כ- 40 מיליון ₪ במגדלי עצי זית לשמן

7 ביולי 2024

ארגון מגדלי הפירות בישראל קיים סיור חירום במטעי צפון רמת הגולן ובחברת השיוו...

3 ביולי 2024

תמיד לדעת לפני כולם

השארו מעודכנים

השאירו פרטים לקבלת עידכונים למייל

בחירת תחום עניין

כדי להיות תמיד מעודכנים