דף הבית / הדרכה לגידול פירות וירקות / מחלות בעגבניות שיטות טיפול וגורמים משפיעים

מחלות בעגבניות שיטות טיפול וגורמים משפיעים

אינדקס חברות וספקים

מחלות עגבניות

פרסום

העגבניות רגישות למגוון מחלות, שחלקן עלולות לגרום לנזק משמעותי לצמחים ולהפחית את היבול. כמה מחלות עגבניות נפוצות כוללות:

מחלת פטרת מוקדמת: מחלה פטרייתית זו גורמת לכתמים כהים ועגולים על העלים והגבעולים. זה יכול גם להשפיע על פירות, ולגרום לכתמים שקועים וכהים.

חולה מאוחרת: מחלה פטרייתית זו נגרמת על ידי אותו פתוגן כמו מחלת תפוחי האדמה שגרמה לרעב תפוחי האדמה האירי. זה יכול לגרום לנבול מהיר ומוות של הצמח כולו.

Fusarium Wit: מחלה פטרייתית זו מדביקה את מערכת כלי הדם של הצמח, וגורמת לנבילה, הצהבה ומוות של הצמח.

Verticillium Wilt: מחלה פטרייתית זו דומה לנבול Fusarium, אך היא מדביקה מגוון רחב יותר של צמחים.

Virus Spotted Wit Tomato (TSWV): מחלה ויראלית זו גורמת להצהבה, עיכוב וצמיחה מעוותת של הצמח. זה גם גורם לכתמים קטנים וכהים על הפרי.

נבול חיידקי: מחלה חיידקית זו נגרמת על ידי החיידק Ralstonia solanacearum. זה גורם לנבילה ולמוות של הצמח.

מניעה ובקרה של מחלות עגבניות כרוכה לרוב בשילוב של שיטות תרבותיות, כגון מחזור יבולים ותברואה, ושימוש בזנים עמידים למחלות. במקרים מסוימים, קוטלי פטריות וקוטלי חיידקים עשויים לשמש גם כדי לשלוט במחלות ספציפיות.
מחלות עגבניות נפוצות אחרות כוללות:

ריקבון סוף פריחה: זוהי הפרעה פיזיולוגית הנגרמת מחוסר סידן בפרי. הוא מופיע כנקודה עורית, שקועה וכהה בקצה הפריחה של הפרי.

כתם עלי ספטוריה: מחלה פטרייתית זו גורמת לכתמים קטנים, עגולים, חומים על העלים ועלולה לגרום לנפילה מוקדמת.

כתם עלה אפור: מחלה פטרייתית זו גורמת לכתמים אפורים או שזופים על העלים, שעלולים בסופו של דבר להפוך לחום ולגרום לנפילה.

נמטודות שורש: תולעים עגולות טפיליות אלו מדביקות את שורשי הצמח, גורמות לגרות ומצמצמות את הצמיחה והיבול.

טופ מתולתל: מחלה ויראלית זו גורמת לצמיחה מעוותת, הצהבה ומוות של הצמח.

אלטרנריה: פטרייה זו גורמת לכתמים כהים ועגולים על עלים, גבעולים ופירות.

טחב אבקתי: מחלה פטרייתית זו גורמת לציפוי לבן ואבקתי על עלים, פירות וגבעולים, מה שעלול לגרום לנפילה ולהפחתת יבול.

וירוס פסיפס: מחלה ויראלית זו גורמת להצהבה, כתמים ועיוות של עלים, ויכולה גם להשפיע על הפרי.

מניעה ובקרה של מחלות עגבניות כרוכה לרוב בשילוב של שיטות תרבותיות, כגון מחזור יבולים ותברואה, ושימוש בזנים עמידים למחלות. במקרים מסוימים, קוטלי פטריות ונמטיצילים עשויים לשמש גם כדי לשלוט במחלות ספציפיות.

מהן שיטות הטיפול הנפוצות במחלות בעגבניות?

ישנן מספר שיטות טיפול נפוצות למחלות עגבניות, כולל:

בקרה תרבותית: זה כרוך ביישום שיטות חקלאיות טובות כמו מחזור יבולים, תברואה והשקיה ודישון נאותים. זה יכול לעזור להפחית את התפשטות המחלות ולשפר את בריאות הצמח.

עמידות גנטית: שימוש בזנים עמידים למחלות יכול גם לעזור להפחית את שכיחות המחלות. לרוב זוהי שיטה ברת קיימא וחסכונית יותר לבקרת מחלות.

הדברה כימית: במקרים מסוימים, ניתן להשתמש בשיטות בקרה כימיות כגון קוטלי פטריות, קוטלי נמטיות וחומרי חרקים כדי לשלוט במחלות ספציפיות. חשוב להשתמש במוצר הנכון, בזמן הנכון ובקצב הנכון, כדי למזער את ההשפעה על הסביבה ובריאות האדם.

בקרה ביולוגית: שיטה זו כוללת שימוש באורגניזמים מועילים כגון חיידקים, פטריות או טורפים כדי לשלוט בפתוגנים של צמחים. גישה זו היא אופציה ידידותית יותר לסביבה.

הדברה משולבת: זוהי גישה הוליסטית המשלבת מספר שיטות הדברה על מנת לנהל ביעילות מזיקים ומחלות. חשוב לנטר את היבול באופן קבוע ולהשתמש בשיטות בקרה שונות בצורה מתואמת.

פרסום

חשוב לציין ששיטות הטיפול ישתנו בהתאם למחלה הספציפית, חומרת ההתפרצות וההקשר המקומי, ולכן עדיף להתייעץ עם שירותי הרחבה חקלאית מקומיים או מומחים כדי לקבוע את דרך הפעולה הטובה ביותר.

מה גורם למחלות בעגבניות?

ישנם מספר גורמים שעלולים לגרום למחלות בעגבניות, כולל:

פתוגנים: הגורם השכיח ביותר למחלות עגבניות הוא זיהום על ידי פתוגנים כמו פטריות, חיידקים, וירוסים ונמטודות. פתוגנים אלו יכולים להדביק את הצמח דרך השורשים, העלים או הפרי, ויכולים לגרום למגוון רחב של תסמינים, בהתאם לסוג הפתוגן ולשלב ההדבקה.

גורמים סביבתיים: גורמים סביבתיים כמו לחות גבוהה, טמפרטורה גבוהה וניקוז לקוי יכולים גם הם לתרום להתפתחות מחלות עגבניות. תנאים אלו יכולים ליצור סביבה נוחה לפתוגנים לשגשג ולהדביק את הצמח.

חסרים תזונתיים: חסרים תזונתיים יכולים לתרום גם למחלות עגבניות, שכן מחסור ברכיבי תזונה מסוימים עלול להחליש את הצמח ולהפוך אותו לרגיש יותר לזיהום.

מזיקים: מזיקים כמו כנימות, זבובים לבנים ותריפס יכולים גם הם להפיץ מחלות על ידי העברת פתוגנים מצמח אחד למשנהו.

פעילויות אנושיות: פעילויות אנושיות כמו תברואה לקויה, שימוש בציוד מזוהם ונהלי ניהול לא נאותים יכולות גם הן לתרום להתפתחות מחלות עגבניות.

חשוב לציין כי מספר גורמים יכולים לתרום להתפתחות מחלות בעגבניות וכי למחלות שונות עשויות להיות סיבות שונות, לכן חשוב להתייעץ עם שירותי מידע חקלאי מקומי או מומחים כדי לקבוע את הגורם המדויק להתפרצות המחלה ואת המהלך הטוב ביותר. של פעולה לשלוט בו.

 

 

Print Friendly, PDF & Email
מצטרפים לדף הפייסבוק של אגרונט ונשארים מעודכנים כל הזמן‎

אודות מערכת פורטל אגרונט

אנו שמחים להביא בעמוד זה מידע לתועלת הציבור. יחד עם זאת התכנים אינם מהווים עצה, המלצה או את עמדת האתר , ועל כל משתמש לבחון את המידע ולשקול איזה שימוש ראוי לעשות בו, רשימה זו אינה ממצה ואינה תחליף לייעוץ משפטי. אין באמור לגרוע מהאמור בתקנון האתר, לרבות בנוגע להגבלת אחריות. מערכת פורטל אגרונט עושה כמיטב יכולתה להביא בפניכם חדשות , כתבות ,מחקרים וידיעות מהארץ ומהעולם בפורטל המון אינפורמציה בתחום החקלאות בכל הצעה בקשה רעיון נשמח באם תיצרו קשר/ כמו כן אנו מכבדים זכויות יוצרים ועושים מאמץ לאתר את בעלי הזכויות בצילומים המגיעים לידינו. אם זיהיתים בפרסומינו צילום שיש לכם זכויות בו, אתם רשאים לפנות אלינו ולבקש לחדול מהשימוש באמצעות כתובת המייל:[email protected]

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

הרשמו לניוזלטר