מועצת הצמחים לחצה – ומנכ"ל שופרסל התחייב לפתוח את תחום הבדיקות לתחרות בין מעבדות, לטובת החקלאים

מועצת הצמחים למען החקלאים: במשך שנים, מגדלים שביקשו למכור את תוצרתם ל"שופרסל", חוייבו על ידי הרשת לבצע בדיקת שאריות באמצעות חברת "דרך המעבדה" (כאשר לא התאפשר למגדל לפנות למעבדה אחרת). מדובר בבדיקה הבוחנת האם בגידולים ישנם שאריות חומרי הדברה או חומרים אחרים, ועלותה הייתה 250 ש"ח לכל חלקה. עבור החקלאי הממוצע, שמחזיק 6-7 חלקות, מדובר היה בסכום של כ-1,750 ש"ח בעונה (250 ש"ח x 7 חלקות בממוצע לחקלאי = 1,750 ש"ח). כל זאת, עד העונה הנוכחית (2017), אז עלה מחירה של הבדיקה ב-300% – והאמיר עד למחיר של 750 ש"ח לחלקה, כאשר טענת המעבדה הייתה ש"המחיר עלה עקב דרישת משרד הבריאות לביצוע של בדיקה נוספת, LC, שהינה מקיפה יותר". כלומר, מעתה נדרש החקלאי הממוצע לשלם למעבדה כ-5,250 ש"ח בעונה (750 ש"ח x 7 חלקות בממוצע לחקלאי = 5,250 ש"ח).

 

מדובר במחיר שחקלאים רבים פשוט אינם יכולים לעמוד בו, כאשר בנוסף לעלות בדיקת המעבדה – המגדלים מחוייבים גם בעלות עבודת המפקח מטעם חברת "דרך המעבדה" (כאן הסכום נע בין 300 ל-500 ש"ח, כאשר לטענת המעבדה – עלות המפקח כוללת חוץ מאיסוף הדגימה גם הדרכת מגדלים בנהלי אריזה וניקיון, תחזוקת מחסן חומרי ההדברה ובדיקת יומן ריסוסים. לדברי החקלאים – בפועל, המפקחים אינם עושים אף אחת מהפעולות הללו).

פרסום

 

מועצת הצמחים, בשיתוף פעולה עם החקלאים, החלה להיכנס לעובי הקורה, פנתה למשרד הבריאות וגילתה כי אין – ולא הייתה – כל דרישה חדשה השנה ממשרדם. משכך, פנתה המועצה למנכ"ל משרד החקלאות, ויזמה פגישה בהשתתפות מנכ"ל "שופרסל", איציק אברכהן, יחד עם נציגי מועצת הצמחים, אנשי משרד החקלאות, נציגי שופרסל וכמובן החקלאים.

 

לאחר ששמע מנכ"ל שופרסל את מצוקתם של החקלאים, הוא החליט ללכת לקראתם והתחייב כי תוך זמן קצר (כחודש-חודשיים) הוא יפתח את האפשרות של ביצוע הדיגום והבדיקות בפני כמה חברות, וכך תאפשר "שופרסל" לחקלאים לבחור בעצמם את המעבדה המתאימה להם במחיר אותו הם מוכנים לשלם. הפתיחה לתחרות בין המעבדות אמורה להוביל להוזלה משמעותית של מחיר הבדיקות עבור החקלאים.

פרסום

 

 

Print Friendly, PDF & Email

תודה שאתם מבקרים בפורטל החקלאות המוביל אגרונט. אגרונט הוא פורטל חקלאות מקצועי וותיק שעוסק במגוון תחומי חקלאות של ירקות פירות וגידולי שדה גד"ש. בפורטל החקלאות חדשות לחקלאות, מאמרי חקלאות מובילים, זני ירקות ופירות חדשים, פורום חקלאות מקצועי עם מומחים לשאלות ותשובות שיענו על שאלות בתחום החקלאות. בנוסף מכרזים לחקלאות, לוח הודעות לחקלאות, חיפוש חברות לתחום החקלאות, חידושים של חברות חקלאיות, מחירי ירקות ופירות, הדרכה לגידולים חקלאיים, רשימת משווקים ועוד.

תגובה אחת

  1. עכשיו החקלאי יבחר בודק שיקל עליו,
    הבודק ירצה לרצות את מזמין הבדיקה
    אחרת לא יעסיק אותו
    זה לא יועיל לצרכן

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

כתבות נוספות

תמיכה בצעירים בענף החקלאות

7 ביולי 2024

מגדלי הירקות ממשיכים לסבול מנזקי משבר האקלים

7 ביולי 2024

תמיכה ישירה על סך של כ- 40 מיליון ₪ במגדלי עצי זית לשמן

7 ביולי 2024

ארגון מגדלי הפירות בישראל קיים סיור חירום במטעי צפון רמת הגולן ובחברת השיוו...

3 ביולי 2024

קנט, הקרן לביטוח נזקי טבע בחקלאות: שיא בהיקף נזקי החום הישירים לגידולים החק...

3 ביולי 2024

קרן "פועלים לתקומה" של בנק הפועלים תקים בית ספר חקלאי של רשת בתי הספר ״אדם ...

26 ביוני 2024

תמיכה בצעירים בענף החקלאות

7 ביולי 2024

מגדלי הירקות ממשיכים לסבול מנזקי משבר האקלים

7 ביולי 2024

תמיכה ישירה על סך של כ- 40 מיליון ₪ במגדלי עצי זית לשמן

7 ביולי 2024

ארגון מגדלי הפירות בישראל קיים סיור חירום במטעי צפון רמת הגולן ובחברת השיוו...

3 ביולי 2024

תמיד לדעת לפני כולם

השארו מעודכנים

השאירו פרטים לקבלת עידכונים למייל

בחירת תחום עניין

כדי להיות תמיד מעודכנים