דף הבית / חדשות בחקלאות / מועצת הדבש: ללא האבקת הגידולים החקלאיים באמצעות דבורת הדבש יפגע ענף החקלאות כולו

מועצת הדבש: ללא האבקת הגידולים החקלאיים באמצעות דבורת הדבש יפגע ענף החקלאות כולו

הכנס השנתי על שם הטייס והדבוראי המפורסם תא”ל זוריק לב, בן כפר ביל”ו שנפל במלחמת יום הכיפורים, מתקיים זו השנה ה- 26, ביוזמת מועצת הדבש ומשרד החקלאות ביום רביעי, ב- 5 בדצמבר במשרד החקלאות בקריה החקלאית בבית דגן, בהשתתפות, שמוליק גרוס מנהל שה”מ (שירות ההדרכה והמקצוע במשרד החקלאות), זאב מידן מנכ”ל מועצת הדבש, יו”ר ארגון מגדלי הדבורים בועז כנות, אבי לב נציג משפחת לב, ד”ר אהד אפיק מנהל תחום גידול דבורים בשה”מ, שלומי זרחין מדריך מחוזי תחום גידול דבורים בשה”מ, חוקרים מהארץ ומהעולם, ראשי ארגונים חקלאיים, דבוראים ועוד, במטרה להעלות את המודעות לחשיבותו של הענף ושמירתו.

 

הכנס השנתי יעסוק בהאבקה החקלאית על ידי דבורת הדבש ובנושא חשיבותה של הדבורה לשמירת ענף החקלאות. העובדה היא, כי על אף הטכנולוגיות המתוחכמות שהמציא האדם, לא הצליח להתחקות אחר פעולת האבקת הגידולים החקלאיים באמצעים טכנולוגיים. עצם פעילות ההאבקה היא שמקיימת את גידול המזון, ירקות ופירות. פעילות זו הינה קריטית להמשך קיומה של חקלאות וייצור מזון ולעתיד ייצורו של מזון בעולם. במועצת הדבש אומרים, כי כשליש מכמות המזון החקלאי הטרי בעולם, מופק בעזרת מעופה של דבורת הדבש מפרח לפרח. בישראל, ערך הייצור החקלאי הנובע מהאבקת הגידולים החקלאיים על ידי הדבורים, עומד על כ- 2.5 מיליארד שקלים בשנה. בישראל כיום 510 דבוראים המטפלים ב-120,000 כוורות הפזורות באלפי נקודות מרעה צופני ברחבי הארץ. 60,000 כוורות משמשות להאבקת גידולים חקלאיים של פירות וירקות.

פרסום

 

זאב מידן, מנכ”ל מועצת הדבש אומר, כי בשנים האחרונות דבורי הדבש בעולם בסכנה מתמדת ועל כולנו להבין את משמעות קיום הדבורה בחיינו: “בעולם המחקר מעניקים למחקרים על הדבורים חשיבות עליונה, מאחר והדבורים מאביקות  80%  מייצור גידולי החקלאות בעולם, וללא הדבורה לא תתקיים האבקה, ולא יהיה מזון מהצומח לאנושות ולחי. תהליכי העיור המואצים שהשתלטו על שטחי ריאות ירוקות ופרדסים, צמצמו משמעותית את אזורי המרעה הצופני, אשר מהווים מקור מזון לדבורי הדבש. אנחנו פועלים בשיתוף גופים שונים במטרה לעודד שתילת עצי צוף ושיחים צופניים עבור הדבורים ברחבי הארץ” כמו כן, מוסיף מידן “המערכת האקולוגית מתאפשרת בזכות המעופפת הצהובה והקטנה. דבורת הדבש משמשת כמאביקה מרכזית בטבע והינה המאביקה הבלעדית בחקלאות. בלעדיה יפגע ענף החקלאות כולו” אומר מידן.

 

פרסום

בכנס יתקיימו דיונים והרצאות מקצועיות בנושא הקריטי של שימור ענף הדבורים ופעילות האבקת הדבורים בתנאי החיים הבעייתיים הגורמים להרס שטחי המרעה ומקורות המזון הצופניים לדבורים, ויוצגו המחקרים האחרונים בתחום שהתקיימו במטרה למגר עד כמה שניתן את תופעת היעלמות הדבורים. בין ההרצאות שיתקיימו בכנס: מרק פרל, משרד החקלאות יסקור את תחזית מזג אוויר, מצב הגשמים והשפעתם על ענף הדבורים והאבקה, ארז ברקאי, פקיד היערות במשרד החקלאות יעדכן בנושא- שימור העצים והטבע, אהוד חנוך, שה”מ, יסקור את ענף השקד, גל ספיר ממיגל ידבר על דבורי דבש ובומבוס במטע התפוח, סימה כגן, ממשרד החקלאות תספר על חשיבות נטיעות צופניות עבור המשך קיומה של דבורת הדבש, והתקיימו הרצאות סטודנטים ממינהל המחקר החקלאי והפקולטה לחקלאות ברחובות.

 

Print Friendly, PDF & Email

בנוסף אולי תאהב/י

מצטרפים לדף הפייסבוק של אגרונט ונשארים מעודכנים כל הזמן‎

אודות מערכת פורטל אגרונט

מערכת פורטל אגרונט עושה כמיטב יכולתה להביא בפניכם חדשות , כתבות ,מחקרים וידיעות מהארץ ומהעולם בפורטל המון אינפורמציה בתחום החקלאות בכל הצעה בקשה רעיון נשמח באם תיצרו קשר

בידקו גם

עמק הירדן בדרך להפוך למרכז אגרו-טק בינ”ל מוביל

במכללה האקדמית כנרת בעמק הירדן נפתח השבוע (חמישי 14/2)  מרכז החדשנות kinneret-innovation, פרי שיתופם של …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *