מוטס טנסיומטרים: החברה להבראת הצמח

העידן הטכנולוגי לא פסח על תחום החקלאות, וטובי המוחות עמלים על המצאות שיבטיחו לנו ליהנות מפירות טובים יותר. חברת מוטס טנסיומטרים המציאה, כבר במאה הקודמת, מכשיר מהפכני שמתקשר עם הצמח ויודע להורות לחקלאים כיצד לטפל בו כהלכה. הפירות לא מאחרים לבוא

"לא כל הפרקים בהיסטוריה מעניינים, אבל במקרה שלנו, רצף ההמצאות והפיתוחים גרם לנו לעבור כברת דרך רצינית", אומר עדי מוטס, העומד בראש חברת "מוטס טנסיומטרים", שנחשבת לסיפור הצלחה שחצה את גבולות הארץ.

עולם החקלאות הנדרש לאתגרים רבים מעסיק את מיטב המוחות בארץ האחראים על פיתוח מוצרים פורצי דרך. מערכת הטפטפות, לדוגמה, היא פטנט ישראלי שמזוהה עם חברת "נטפים", אך מוטס מספר שדווקא אביו היה זה שהחל בניסוי המעניין שהביא לפיתוחו. "לפני כ-6 שנים, במסגרת כנס של משרד החקלאות, זכה אבי, לאחר מותו, להכרה על פועלו בפיתוח מה שהפך, ברבות הימים, למערכת הטפטפות", הוא מספר. "אבא שלי היה הראשון שהגה את הרעיון ועשה ניסיונות בחצר בגינה שלו בראשון לציון בסוף שנות ה-50. הוא פרסם מאמר בירחון "השדה" שלווה בשרטוטים כבר בשנת 62', שלוש שנים לפני שהוקמה 'נטפים', וכבר אז הגינה שלו הפכה לשם דבר ולמעין מקום עליה לרגל למהנדסים ולנציגים ממשרד החקלאות, שבאו לחזות בפלא". מוטס מציין כי ההכרה הזו אמנם הגיעה באיחור, אבל היתה חשובה ומרגשת. "נכון, להצלחות יש הרבה 'אבות', אבל לנו היו הוכחות לכך שאבא פיתח והמציא בלי הפסקה", הוא מסביר. "בסופו של דבר העבודות וההמצאות שלו היו הבסיס להמשך המחקר המעמיק שהוביל להצלחה האדירה שלנו היום".

פרסום

שורש העניין
חברת "מוטס טנסיומטרים" הוקמה בשנת 1978 ע"י יעקב מוטס, אגרונום מומחה בתחום הקרקע ומים. מוטס האב פיתח טנסיונטר איכותי ומדויק, שמאפשר למדוד את מתח המים בקרקע. בנוסף לכך, פיתח משאב למיצוי תמיסת קרקע וערכות בדיקה לניטור איכות המים והרכבם, באופן שמאפשר לטפל בצורה מיטבית בצמחים ובגידולים השונים.

בנו, עדי מוטס, מנהל כיום את החברה, וממשיך את דרכו של אביו בפיתוח טכנולוגיות חקלאיות מתקדמות, כמו טנסיומטרים אלקטרוניים המשדרים נתונים בקריאה רציפה ל"ענן", מערכת שאיבה אוטומטית של תמיסת הקרקע וחיישני EC אונליין לניטור רמת המליחות והדשנים. "אבי היה מהנדס קרקע ומים ועסק בתחום הפיזיקה והכימיה של הקרקע. אני למדתי את התחום הניהולי, ומאבי למדתי את כל התחום המקצועי. היו דברים שנאלצתי ללמוד תוך כדי עבודה ותוך כדי תנועה. למדתי את כל הניואנסים והדקויות של הנושא הזה דרך הניסיון הרב שצברנו", מסביר מוטס.

יחידת ניטור משדרת ל"ענן" עם חיישני מתח המים במטע שקדים בבקעת ערד
יחידת ניטור משדרת ל"ענן" עם חיישני מתח המים במטע שקדים בבקעת ערדצילום: סיון מוטס

מהו הטנסיומטר?
"מכשיר מכני שמודד את מתח המים בקרקע. מדובר במכשיר ותיק שהומצא בארצות הברית בתחילת שנות ה-50. אבי פיתח מכשיר מדויק יותר, הפועל באופן פיזיקלי באמצעות ברומטר כספית וקיבל על זה פטנט".

בעוד שבעבר נבדקו אחוזי הלחות בקרקע, כאינדיקציה למידת היובש ולצורך בהשקיה, עם הזמן חלחלה ההבנה כי למערכת השורשים המסועפת של הצמח יש מאפיינים חשובים שעשויים לסייע בהבנת צרכיו. "ערכנו ניסויים שונים והבנו שבדיקות מתח המים נותרות כמעט ללא שינוי כאשר אין באדמה צמח. דווקא כוח יניקת המים של הצמח הפעיל אפשר לנו להבין את ההתנהגות של הצמח, דבר שהוביל להפקת יבול טוב ובריא יותר". התובנה הזו היתה בבחינת נקודת מפנה חשובה, אשר מיצבה את החברה גבוה על עץ ה"חקלאות המדייקת". מוטס חושף כי החברה שבראשה הוא עומד גילתה שבית השורשים של הצמח הוא המפתח להבנת אורח חייו, הצרכים שלו, ובסופו של דבר משפיעים על גדילת הפרי. "שם בעצם מתחיל הכל. וזה המקום הראשון שדורש בדיקה וחקירה. הבדיקה שלנו מתבססת על התנהגות הצמח לפי קצב יניקת השורשים, ובכך מאפשרת לנו לנטר אחר בריאות הצמח. לא נכון לקרוא לזה חיסכון במים, אלא השקיה אופטימלית שמביאה להגדלת היבול".

קוראים את השטח מרחוק
ואכן, מוטס מסביר כי ככל שהצמח בריא יותר, הוא יכול להפעיל "כוח יניקה" ללא הפרעות ותקלות, ולהישאר חזק ויציב. "יש בארץ הרבה סטרטאפים בעולם הטכנולוגיה של החקלאות. רובם מתעסקים בחיישנים ולא בטנסיומטרים, והסיבה לכך היא שמדובר בתחום מאוד מקצועי ומאוד מדויק שחייבים ללמוד אותו במשך שנים רבות", מסביר מוטס. "עסקנו בטנסיומטרים שנים רבות והצטבר לנו ידע רב. התחלנו ב-78', ואמנם עד תחילת שנות האלפיים לא היתה טכנולוגיה זמינה, אבל למדנו והתנסינו בעבודה בחו"ל, באמריקה, באפריקה, באוסטרליה ונחלנו הצלחה גדולה מאוד גם עם הדור הקודם". מוטס מאמין כי ההצלחה הזו הניעה אותם אז וממשיכה להניע אותם גם היום, לפתח ולחדש. "למדנו איך להגיע למוצר מוגמר ואיכותי. קיבלנו הרבה מחמאות על המכשירים שלנו, ואנחנו טובים לא רק בארץ, אלא גם מעבר לים. כיום מלווה אותנו טכנולוגיה מתקדמת ש'הלבשנו' על המכשור הקיים ואנחנו מייצרים אותה בעצמנו. הטנסיומטרים האלקטרוניים בעלי רגישות גבוהה מאוד ודיוק רב, דבר שמאוד נחוץ לעבודה בעידן של היום".

מוטס מסביר כי בעוד שמכשירים אחרים טרם הראו והתריעו על מצב של חוסר מים בקרקע ודרישת הצמח למים, הטנסיומטר של מוטס התריע מבעוד מועד על הצורך בהשקיה, תודות לרגישות הגבוהה של החרס שלו, שגם הוא פיתוח ייחודי של מוטס. "זה ההבדל בדיוק. הצורך לאותת ולחזות את יום המחר, כשאולי הבעייתיות עדיין אינה ניכרת, ולא להסתפק במצב שטוב עכשיו ואפשר להירגע".

פרסום

מוטס מציין כי כיום יש שפע של גידולים, שלכל אחד צרכים אחרים. "יש כאלה שדורשים השקיה תכופה, אפילו פעם או פעמיים ביום, יש כאלה שמשקים אותם לסירוגין. אם המכשיר מראה ש'הכל בסדר' ולא מצליח לקלוט את התגובה של השורשים בצורה מספיק רגישה, עלול להיווצר פער בהשקיה, והפגיעה ביבול תורגש", הוא מסביר. "וזה לא שבעבר לא ידעו לגדל, אבל פריצת הדרך שלנו הראתה שבעזרת המכשור המדויק מגיעים ליבולים גדולים. כל מי שעבד עם זה לא מעוניין לחזור למכשירים הקודמים".

המונח "חקלאות מדייקת" התפתח מאוד, במיוחד בעשור האחרון. מוטס מספר כי מתחילת שנות האלפיים החברה עבדה על מדידה רציפה בעזרת חיישן, המעביר את קריאות הטנסיומטר למחשב שמציג הנתונים בצורת גרפים וטבלאות, במקום קריאה בעין ע"י החקלאי בשטח. "צריך לזכור שלא היו אז טלפונים חכמים, והיה צורך להוציא את הנתונים, להתחבר למחשב במשרד, ולא בשטח, לנתח את גרף הנתונים ולקחת את התוצאות חזרה לשטח אל הגידולים", הוא מסביר "מהר מאוד, תוך שנים ספורות, הצלחנו לפתח גם אפשרות לקריאה מרחוק. זה החל כממשק סלולרי ב-2004 והתפתח ב-2006 ל-WEB שלנו בענן. פיתחנו מערכות קצה ש'יושבות' עצמאית בשטח, עם כרטיס 'סים' שמשדר את הנתונים לאתר. כמובן שהכל השתכלל עוד יותר מאז כניסת הסמארטפונים, אבל הבולטות שלנו התבטאה בעובדה שהיינו צעד אחד קדימה, לפני כולם".

מוטס מציין את המכשור המשוכלל שעובד משך שנים רבות, לצד מועדון לקוחות ותיקים ש"סוגרים" איתם כבר 15 שנות עבודה. "טכנולוגיה בשטח זה עניין מסובך, ומאוד לא מובן מאליו שמערכת כזו מחזיקה מעמד שנים רבות בשטח בתנאי מזג האוויר השונים", אומר עדי. "אנחנו גאים בעובדה שהמערכות שלנו משרתות ביעילות את הלקוחות שלנו משך עשור ומעלה, זה בהחלט חלק מהשם הטוב שרכשנו לעצמנו", הוא מסכם.

 

Print Friendly, PDF & Email

תודה שאתם מבקרים בפורטל החקלאות המוביל אגרונט. אגרונט הוא פורטל חקלאות מקצועי וותיק שעוסק במגוון תחומי חקלאות של ירקות פירות וגידולי שדה גד"ש. בפורטל החקלאות חדשות לחקלאות, מאמרי חקלאות מובילים, זני ירקות ופירות חדשים, פורום חקלאות מקצועי עם מומחים לשאלות ותשובות שיענו על שאלות בתחום החקלאות. בנוסף מכרזים לחקלאות, לוח הודעות לחקלאות, חיפוש חברות לתחום החקלאות, חידושים של חברות חקלאיות, מחירי ירקות ופירות, הדרכה לגידולים חקלאיים, רשימת משווקים ועוד.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

כתבות נוספות

סטארטאפ חדשני יצמצם אובדן יבול באמצעים ידידותיים לסביבה 

7 ביולי 2024

מצע גידול חדשני מציל את יבול המלפפונים ממחלת הפוזריום

30 ביוני 2024

התחלת עונת הפיטאיה בישראל

28 במאי 2024

חברת סטארט אפ האגריטק Edete מכפילה פי ארבעה את שטחי האבקת הפיסטוקים שלה בקל...

20 באפריל 2024

קומפקטוס עין החורש מציגה : סטנדרט חדש בתחום חקלאות אורבנית

17 במרץ 2024

בי-יו דבש חוברת למכון הטכנולוגי של מסצ'וסטס (MIT) לפיתוח טכנולוגיה הרותמת ת...

29 בפברואר 2024

סטארטאפ חדשני יצמצם אובדן יבול באמצעים ידידותיים לסביבה 

7 ביולי 2024

מצע גידול חדשני מציל את יבול המלפפונים ממחלת הפוזריום

30 ביוני 2024

התחלת עונת הפיטאיה בישראל

28 במאי 2024

חברת סטארט אפ האגריטק Edete מכפילה פי ארבעה את שטחי האבקת הפיסטוקים שלה בקל...

20 באפריל 2024

תמיד לדעת לפני כולם

השארו מעודכנים

השאירו פרטים לקבלת עידכונים למייל

בחירת תחום עניין

כדי להיות תמיד מעודכנים