לראשונה באשכול נגב מערבי: מפעל לטיפול בפסולת חקלאית מפלסטיק

לראשונה באשכול נגב מערבי: מפעל לטיפול בפסולת חקלאית מפלסטיק. מהלך פורץ דרך נחתם הסכם בין אשכול נגב מערבי וחברת "רודד תעשיות מחזור". האשכול ורשויותיו יהיו שותפים לרווחים הכספיים מפעילות החברה בארץ ובעולם
במהלך פורץ דרך וחדשני נחתם השבוע הסכם בין אשכול נגב מערבי וחברת "רודד תעשיות מחזור".

 

למהלך השלכות סביבתיות, כלכליות וחברתיות כאחד כשבמסגרתו יוקם בנגב המערבי מפעל לטיפול בפסולת חקלאית מפלסטיק ובכך יהווה פתרון חשוב לצמצום השלכת פסולת מסוג זה במרחב. מעבר לבשורה הסביבתית, האשכול ורשויותיו שותפים לרווחים הכספיים מפעילות החברה בארץ ובעולם.

השימוש במוצרי פלסטיק הולך וגובר. בחקלאות נעשה שימוש רב בפלסטיק למטרות שונות: כיסוי חממות, חיטוי קרקע, צנרת השקיה ודישון, מכלים לחומרים שונים וכד`. המצב הנוכחי של הצטברות פסולת פלסטיק מפעילות חקלאית בהיקפים גדולים מייצר מפגע סביבתי ללא פתרון. ככלל, רק כ- 9% מכלל הפלסטיק בעולם – ממוחזר.

אשכול נגב מערבי, הכולל 10 רשויות מקומיות, בהן הערים שדרות, נתיבות ואופקים, ביצע מיפוי מקיף באשר לנושא הפסולת החקלאית שבשטחו. במסגרת המיפוי נבדקו 2 זרמים עיקריים: זרם הגזם החקלאי וזרם הפלסטיק. בכל אחד מהישובים נבדקו כמות הדונמים המעובדים, סוג הגידולים המעובד והפסולת הנוצרת כתוצאה מהתהליך. המדובר בלמעלה מ- 120,000 טון בשנה, מהם למעלה מ-6,000 טון שהינה פסולת פלסטיק. בדיקה מקבילה שנערכה בשטח הראתה שמצאי האתרים שיכולים לתת מענה לזרמי הפסולת החקלאית קטן עד אינו קיים.

הצוות המקצועי של האשכול, בשיתוף המשרד להגנת הסביבה, הגיע למסקנה כי יש להקים מתקנים לטיפול בזרם החקלאי עבור יישובי האשכול וזאת על מנת לתת מענה זמין, קרוב וישים. האשכול קרא ליזמים שונים להציג את הטכנולוגיות לטיפול בפסולת החקלאית ובחן את הישימות הטכנולוגיות, כמו גם את התוכניות העסקיות של טכנולוגיות שרמת הישימות שלהן גבוהה – הפתרון של חברת "רודד" זוהה כטוב ביותר עבור בעיית הפלסטיק החקלאית.

אלון דוידי, יו"ר אשכול נגב מערבי וראש עיריית שדרות: "בשיתוף הפעולה שלנו עם `רודד` יש בשורה אמיתית לחקלאים, לרשויות ולתושבים. אנחנו פועלים רבות ליצירת סביבה נקיה, בריאה וטובה יותר במרחב שלנו והמהלך הזה הוא אבן דרך חשובה, זאת לצד הקמת מערך טיפול שלם באשכול לנושא הפסולת החקלאית. החיבור להזדמנות העסקית הוא חשוב ופורץ דרך וערב חתימת ההסכם אנחנו מברכים את כל העוסקים במלאכה ומאחלים בהצלחה למיזם חשוב זה".

`רודד תעשיות מחזור` מנצלת מגמות אלו ופיתחה תהליך מחזור יעיל וזולכך שניתן יהיה לנצל את פסולת הפלסטיק החקלאית ליצירת מוצרים סופיים וברי קיימא, כשהראשון בהם יהיה משטחי פלסטיק לשימושים

לוגיסטיים בתעשייה ובחקלאות. חברת "רודד תעשיות מחזור" הציגה פתרון שמבוסס על ייצור מוצר מפסולת הפלסטיק הקיימת. המוצר שלהם נבדק – יישומית, טכנולוגית ושיווקית והחברה מראה בשלות של כניסה לייצור.

תהליך הייצור של רודד אינו רגיש כמעט למזהמים ואין בו קושי בהתמודדות עם השיירים שאינם פלסטיק בתהליך הייצור. בנוסף, התוכנית הראשונית שלהם להפיק מוצרים בהיקף של 6,000 טון בשנה, נותנת מענה לכלל מרחב האשכול.

הצעת חברת רודד לאיסוף מהחקלאי בתעריף 0 לחקלאי היא ההצעה המיטבית שיש עבור מרבית הפלסטיק במרחב (למעט צנרת השקיה) ולא נראה כי בעתיד הקרוב צפויה להיות הצעה טובה מזו. לכן נראה כי יוכלו לספק מענה לא רק לפסולת הנוצרת כי אם גם לערמות הפלסטיק הפזורות היום בשטח שנאמדות באלפי טונות.

מתקן האיסוף יוקם בקיבוץ כרם שלום, ומתוכנן להיפתח לקליטת פסולת באפריל 2022.

Print Friendly, PDF & Email

תודה שאתם מבקרים בפורטל החקלאות המוביל אגרונט. אגרונט הוא פורטל חקלאות מקצועי וותיק שעוסק במגוון תחומי חקלאות של ירקות פירות וגידולי שדה גד"ש. בפורטל החקלאות חדשות לחקלאות, מאמרי חקלאות מובילים, זני ירקות ופירות חדשים, פורום חקלאות מקצועי עם מומחים לשאלות ותשובות שיענו על שאלות בתחום החקלאות. בנוסף מכרזים לחקלאות, לוח הודעות לחקלאות, חיפוש חברות לתחום החקלאות, חידושים של חברות חקלאיות, מחירי ירקות ופירות, הדרכה לגידולים חקלאיים, רשימת משווקים ועוד.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

כתבות נוספות

סטארטאפ חדשני יצמצם אובדן יבול באמצעים ידידותיים לסביבה 

7 ביולי 2024

מצע גידול חדשני מציל את יבול המלפפונים ממחלת הפוזריום

30 ביוני 2024

התחלת עונת הפיטאיה בישראל

28 במאי 2024

חברת סטארט אפ האגריטק Edete מכפילה פי ארבעה את שטחי האבקת הפיסטוקים שלה בקל...

20 באפריל 2024

קומפקטוס עין החורש מציגה : סטנדרט חדש בתחום חקלאות אורבנית

17 במרץ 2024

בי-יו דבש חוברת למכון הטכנולוגי של מסצ'וסטס (MIT) לפיתוח טכנולוגיה הרותמת ת...

29 בפברואר 2024

סטארטאפ חדשני יצמצם אובדן יבול באמצעים ידידותיים לסביבה 

7 ביולי 2024

מצע גידול חדשני מציל את יבול המלפפונים ממחלת הפוזריום

30 ביוני 2024

התחלת עונת הפיטאיה בישראל

28 במאי 2024

חברת סטארט אפ האגריטק Edete מכפילה פי ארבעה את שטחי האבקת הפיסטוקים שלה בקל...

20 באפריל 2024

תמיד לדעת לפני כולם

השארו מעודכנים

השאירו פרטים לקבלת עידכונים למייל

בחירת תחום עניין

כדי להיות תמיד מעודכנים