לקראת חגי תשרי מדווחת מועצת הדבש על הצלחה במניעת כניסה של כ- 60 טון דבש מזויף מסין לארץ העלול לסכן חיים

11-9-13

וכן ירידה בכמות גניבות כוורות עקב פיקוח הדוק

 

פרסום

למרות כל זאת מחירי הדבש לאורך השנה ובעיקר בחגי תשרי היו נמוכים מהרגיל

 

לקראת חגי תשרי מוסר הרצל אבידור, מנכ"ל מועצת הדבש, כי השנה נמנעה כניסתו של דבש מזויף מסין בכמות כוללת של כ- 60 טון של חומר שאינו דבש שהיה עלול לסכן חיים. אומדן גניבת כוורות מאזורים חקלאיים עומד השנה על כ- 600 כוורות מדווחות ברחבי הארץ, שהביא לאובדן של 12 טון דבש! למרות כל זאת, מחירי הדבש לאורך השנה ובעיקר לקראת חגי תשרי היו נמוכים מהרגיל.

משרד הבריאות בשיתוף עם מועצת הדבש אוכפים בדיקות איכות הדבש המשווק לצרכן הישראלי. הבדיקה נועדה למנוע זיופים וייצור דבש שאינו עומד בתקן ובכדי למנוע כניסה של דבש ממקורות שאינם מהימנים ואינם בטוחים.

על פי נתוני מועצת הדבש והמכס נמנעה בשנה האחרונה כניסה לישראל של 60 טון (!) דבש מזויף מסין, חלקו דרך השטחים, זאת הודות לבדיקות עקביות ומחמירות של המכס, מועצת הדבש ומשרד הבריאותדבש מזויף מיוצר בעיקר מתערובת של סוכר המחומם עם צבעי מאכל וטעם, זהו דבש זול ולא איכותי שקיים בעיקר בסין, אך גם בארצות אחרות. אכילה של דבש זה עלולה לפגוע בבריאות ואף לסכן חיים ולכן פיקוח של מועצת הדבש ומשרד הבריאות הינו קריטי בכל נושא הפיקוח על ייבוא דבש.

במועצת הדבש הביעו שביעות רצון מהבדיקה שהתקיימה על ידי משרד הבריאות, לפני החגים, במטרה לבחון את איכות הדבש הנמכר בחנויות ורשתות שיווק בישראל. בבדיקה שנעשתה על ידי משרד הבריאות של כ-30 דגימות דבש ממקורות שונים, לא נמצא דבש שאינו עומד בתקן. בנוסף מועצת הדבש במסגרת הפעילות השוטפת ביצעה כ- 130 דגימות שנשלחו למעבדה בגרמניה. למעט בדיקה אחת שבה התגלה דבש מזויף, לא נמצאו דגימות שלא עמדו בתקן הישראלי ובבדיקות השירותים הווטרינריים.

כל המכוורות ייצרו ושיווקו השנה דבש איכותי. מאחר וקשה מאוד להבחין בין דבש מזויף לאיכותי, מציעים במועצת הדבש ובמשרד הבריאות לעקוב אחר תווית חותמת האיכות על צנצנות הדבש "דבש איכות תוצרת ישראל" המאשר את היותו דבש איכות טבעי.

 

על פי נתוני מועצת הדבש נגנבו בשנה האחרונה 600 כוורות ברחבי הארץ מתוך שטחי הרעייה החקלאיים, רובן מועברות בחשכת הלילה לאזור הרש"פ, מתוכם הושבו לאחר מעקב רק 40 כוורות. גניבת הכוורות הביאה לאובדן של 12 טון דבש, כל כוורת שנגנבה אמורה הייתה לייצר כ- 25 ק"ג דבש. למרות זאת זהו נתון מעודד, עקב ירידה בכמות הכוורות שנגנבו השנה ביחס לשנים האחרונות בהן נגנבו מעל 1500 כוורות בשנה. הירידה בכמות הגניבות הינה ביטוי לעבודה משולבת ושיתוף פעולה ביןמועצת הדבש, כוחות משמר הגבול והפיצו"ח במשרד החקלאות.

המחיר הממוצע לצנצנת דבש במשקל 350 גרם (צנצנת דבש ממוצעת) עומד השנה על כ- 15 ₪ כולל מע"מ. מחיר זה נמוך מהמחיר אשתקד למרות עליית המע"מ באחוז.

המחיר שמקבל הדבוראי-היצרן, עומד על כ- 18 ₪ לק"ג דבש גולמי, כך שהפדיון הנותר לדבוראי עומד על  6 ₪ בלבד על כל 350 גרם שהוא מייצר, דבר המבטא שחיקה ברווחיות הייצור של הדבש.

על פי נתוני מועצת הדבש עומד מחיר ממוצע ברשתות השיווק לחצי ק"ג דבש על 20 ₪ בלבד ומחיר

ל-1 ק"ג דבש עומד על 30 ₪.

פער התיווך בין היצרן הדבוראי לצרכן עומד על 95% בלבד! נתון המצביע על חוסר רווחיות מוחלט בעיקר לדבוראי, החקלאי.

 

את מחיר מוצרי המזון קובעים המשווקים ורשתות השיווק הפודים כ-50% מהמחיר לצרכן.

 

פרסום

פתיחת הייבוא מסין בנוסף לבעיות התברואתיות תפגע בהמשך קיומו של ענף הדבש בישראל ותעמיד את קיומה של החקלאות בסכנה גדולה, בשל חוסר יכולת ההאבקה שתפחת.

חשיבותו של קיום ענף הדבורים הינו בעל איכויות סביבתיות, מאחר ודבורת הדבש אינה רק יצרנית דבש מעולה, אלא גם בעלת חשיבות אדירה עבור האדם, עקב היותה המאביקה המרכזית בטבע שאחראית להאבקת 80% מהיקף הגידולים החקלאיים בעולם. בתוך כך ממשיכה התופעה העולמית של היעלמות הדבורים. כשליש מדבורי העולם נעלמו בעיקר בשל מחסור באזורי רעייה ובשל סיבות נוספות.

חוק הדבש המוצע מציע הסדר של הענף על היבטיו השונים, פיקוח על היתרי רעיית דבורים, הצבת כוורות בהתאם לכושר הנשיאה של הצמחייה בכל אזור,מאחר ולא ניתן לגדל דבורה ללא שטחי רעייה ואלו מוגבלים מאוד בישראל, בשל היקפי אזורי החקלאות והבר ההולכים ומצטמצמים. כמו כן פיקוח על ייצור דבש איכותי וכן פיקוח ואיסור כניסה של ייבוא דבש מזויף ומסוכן.

 

הרצל אבידור, מנכ"ל מועצת הדבש מסביר, כי בישראל קיים יבוא של דבש ללא מכסים, המוצר המיובא אינו זול יותר מאשר הדבש האיכותי המיוצר ומשווק בישראל. ברור, כי איכות הדבש המיוצרת בישראל הינה גבוהה יותר ואנו מפקחים על מקורות ייצור הדבש, בכדי שלא נהפוך למדינה המוכנה להכניס לתחומה מוצרים מזויפים ובלתי איכותיים, אומר אבידור.

 

ערך הייצור של דבש ומוצרי מכוורת בישראל עומד על 100 מיליון ₪. ערך הייצור החקלאי נובע גם מהאבקה של ענף הדבורים העומד על כ-5 .2 מיליארד שקלים בשנה. ענף הדבש חיוני לקיומם של שטחים פתוחים וחקלאות בישראל.

 

 

Print Friendly, PDF & Email

תודה שאתם מבקרים בפורטל החקלאות המוביל אגרונט. אגרונט הוא פורטל חקלאות מקצועי וותיק שעוסק במגוון תחומי חקלאות של ירקות פירות וגידולי שדה גד"ש. בפורטל החקלאות חדשות לחקלאות, מאמרי חקלאות מובילים, זני ירקות ופירות חדשים, פורום חקלאות מקצועי עם מומחים לשאלות ותשובות שיענו על שאלות בתחום החקלאות. בנוסף מכרזים לחקלאות, לוח הודעות לחקלאות, חיפוש חברות לתחום החקלאות, חידושים של חברות חקלאיות, מחירי ירקות ופירות, הדרכה לגידולים חקלאיים, רשימת משווקים ועוד.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

כתבות נוספות

"החקלאות וביטחון המזון": השם החדש למשרד של דיכטר

1 ביולי 2024

מהם סוגי הפירות מיוחדים שניתן למצוא בתאילנד

28 ביוני 2024

השיטות החקלאיות השונות לגידול זיתים

26 ביוני 2024

הנתונים המעודדים בחקלאות של שנת 2023 למרות המלחמה

29 במאי 2024

פוג'יטסו לוקח את החקלאות לרמות חדשות

28 במאי 2024

האם הפחתת המכסים על יבוא פירות וירקות הובילה לירידה במחירי התוצרת הטרייה?

23 במאי 2024

"החקלאות וביטחון המזון": השם החדש למשרד של דיכטר

1 ביולי 2024

מהם סוגי הפירות מיוחדים שניתן למצוא בתאילנד

28 ביוני 2024

השיטות החקלאיות השונות לגידול זיתים

26 ביוני 2024

הנתונים המעודדים בחקלאות של שנת 2023 למרות המלחמה

29 במאי 2024

תמיד לדעת לפני כולם

השארו מעודכנים

השאירו פרטים לקבלת עידכונים למייל

בחירת תחום עניין

כדי להיות תמיד מעודכנים