לפי ההערכה: בחודשים ינואר עד מרץ לא צפוי חוסר בפלפל, בתפוח אדמה, בגזר ובבטטה

זהו צפי אספקת התוצרת הצמחית מייצור מקומי לתחילת שנת 2024

לפי ההערכה: בחודשים ינואר עד מרץ לא צפוי חוסר בפלפל, בתפוח אדמה, בגזר ובבטטה • צומצם הפער באספקת הכרוב, הצפי לחזרה לשגרה בעוד כשבועיים • צפוי חוסר בבצל, ובעגבניות שיושלם בייבוא

 

פרסום

משרד החקלאות מפרסם סקירה כוללת של צפי אספקת התוצרת בענפי החקלאות השונים, וכן עדכון על המצב בשטח לאור המלחמה. מדריכי שירות ההדרכה והמקצוע (שה"מ) במשרד החקלאות בחנו את כלל השטחים ברחבי הארץ במטרה לבחון את הפער הקיים בין תוכניות השתילה, הזריעה והקטיף אל מול המציאות בפועל כפי שמתאפשרת מהמצב בשטח והנחיות הביטחון.

 

בהמשך לסקירה המקיפה, התקבלה תמונת המצב של התוצרת החקלאית מהמשק, שבשגרה מספקת את רוב הביקוש המקומי אך לאור המצב הנוכחי, בחלק מהענפים עלולה לא להספיק. לאור זאת, פרסם משרד החקלאות נוהלי עידוד לחקלאים לזריעה, שתילה ושדרוג תשתיות לטובת אספקת תוצרת מקומית. במסגרת זו פורסמו ארבע תמיכות – תמיכה לשיפוץ ושדרוג חממות ישנות לטובת גידול ירקות ה"סלט הישראלי", תמיכה לתמרוץ שתילה מוקדמת של עגבניות, תמיכה לתמרוץ זריעת חיטה לתחמיץ ושחת ותמיכה לתמרוץ זריעה של תפו"א להעתקת זריעה לנגב המזרחי. ההנחה היא שבענפים בהם ייווצר מחסור בתוצרת מקומית גם אחרי פעולות התמרוץ, הוא יושלם על ידי היבואנים.

 

עגבניות – כזכור, שתילת העגבניות לעונת הסתיו והחורף של עגבניות בבתי צמיחה מתבצעת בספטמבר – אוקטובר. ואכן, קטיף העגבניות המקומי נמצא בעיצומו, וצפוי להימשך עד לחודש אפריל. באזור הבשור קיימים כ-8,000 דונם של עגבניות. בתוך כך, באשכול ישנם כ-4,000 דונם של בתי צמיחה, וקטיף העגבניות מתבצע כעת בכ-2,000 דונם מתוכם. בשאר אזורי הארץ, יש כ-4,000 דונם שנשתלו בחודש ספטמבר בבתי צמיחה וכבר החלו להיקטף. להערכת המשרד, בחורף יישתלו כ-2,500 דונם נוספים לגידול עגבניות בכל חלקי הארץ.

בבחינה שערכו בשירות ההדרכה והמקצוע (שה"מ) במשרד החקלאות עלה כי כ-1,200 דונמים לגידול עגבניות שנפגעו בלחימה כבר שוקמו (הדלייה ועיצוב), וכן ישנם כ-700 דונמים נוספים בהם שתילות צעירות בנות כחודש וחצי בכל הארץ. לצד זאת, מגדלי העוטף עובדים בכ-30% תפוקה לעומת ימים שבשגרה. לכן וכדי להשלים את החוסר שעלול להיגרם, המשרד צפוי לפרסם קול קורא לעידוד החקלאים לחזרה לעוטף ולעיבוד הקרקע, וכן לעידוד שתילת עגבניות בחודשים ינואר-מרץ. בימים אלו, מגדלים בערבה ובבקעה נרתמו לשתילת חירום בהיקף של 250 דונם.  הערכה: צפוי חוסר של כ-25% מהכמויות בחודשיים הקרובים עקב 2,000 דונם לא פעילים באזור אשכול.

 

פלפל – בדומה להערכת המצב הקודמת, בחודשים הקרובים לא צפוי חוסר, לאור תנובה מספקת ב-10,000 הדונמים בערבה ובבקעת הירדן. אזור שדות נגב והבשור נשתלים בדרך כלל בין סוף דצמבר למרס, ומיועדים להניב בחודשי יוני עד נובמבר. ההערכה במשרד החקלאות היא שרוב המגדלים יזמינו שתילים וישתלו בזמן לשיווק הקיצי. הערכה: אין צפי למחסור.

 

מלפפון – לפי נתוני המשרד, הרוב המוחלט של חלקות המלפפונים נשתלו משכבר. אולם, מזג האוויר החורפי עלול להשפיע על קצב הקטיף. במקביל, החקלאים מביעים רצון להרחיב את שתילות המלפפונים ולבנות בתי צמיחה נוספים להשלמת הייצור. הערכה: לא צפוי חוסר, אם כי האספקה תלויה בתנאי מזג האוויר.

 

חסה – מסקירת מדריכי המשרד עולה כי החקלאים מקדימים את הקטיף מעט על מנת לספק את הביקוש. החסה נשתלת כל השנה, מידי שבוע. מחזור גידול חסה בחורף לוקח כ-70 – 80 ימים. לחסה אין "חיי שדה" והיא חייבת להיקטף במועד, אחרת הצמח מפריג (פורח), ולכן זמינות העובדים בזמן הקטיף חשובה מאוד. הערכה: יש צפי לחוסר  של כ-20%.

 

כרוב – כלל החוסר בגידול שנגרם עקב המלחמה יושלם בקרוב על ידי מגדלים ותיקים וחדשים בכל אזורי הארץ. החקלאים נוהגים לשתול במחזורים של כל שבוע. מחזורי החורף ארוכים יותר ויכולים להגיע ל 90 – 110 ימים לאסיף. חשוב לציין שלכרוב יש "חיי שדה" וניתן לעכב את האסיף בשבועיים. הערכה: בעוד כשבועיים האספקה תתייצב ולא צפוי חוסר.

 

תפו"א – ביישובי חבל מעון נזרעו 17,000 דונם במקום 20,000 המתוכננים. בגד"ש שקמה נזרעו 1,000 דונם במקום 450 המתוכננים. בשאר האזורים הזריעות ממוצעות לעונה. ההכנות לזריעת תפו"א אביב בינואר נמצאות בעיצומן. הערכה: לא צפוי חוסר בתפו"א.

פרסום

 

גזר – כזכור, חלק גדול מהחלקות ממערב לכביש 232 ננטשו. לשמחתנו המגדלים הצליחו להגדיל את הזריעות ממזרח לכביש 232, כך שהיקף השטחים נשאר דומה למתוכנן. הערכה: לא צפוי חוסר הודות לכך שאין שינוי בכמויות.

 

בטטה – רוב שטחי הבטטה נאספו ונכנסו לאחסון. הערכה: לא צפוי חוסר.

 

בצל – כאמור, עקב בעיות גידול של חומר ריבוי במשתלות נשתלו העונה 1,000-700 דונם פחות מהמתוכנן. עד כה נזרעו כ-5,800 דונם בצל. זריעת המשתלות בשטחים פתוחים מתוכננת לאמצע ינואר-אמצע פברואר, והאסיף מתוכנן לתחילת אפריל. אספקת הבצל כיום מגיעה עדיין מאחסון של הזנים הקיציים. הערכה: בשל בעיות בחומר הריבוי בזריעת בצל בספטמבר צפוי חוסר של כ-20% מהכמויות לאורך כל החורף עד אפריל 2024.

 

תות שדה – מגדלי התות נמצאים כעת בשלב הקטיף, ומדווחים על יבול פחות מהממוצע. האתגר העיקרי של הענף הוא חוסר בכוח אדם מקצועי, מה שהוביל לעיכוב בעבודות ההכרחיות, אותן לא ניתן לבצע בסיוע המתנדבים. כתוצאה מכך, לפי הערכת מדריכי המשרד, בין 5% ועד לכ-20% משטחי גידול התות ננטשו. הערכה: העונה היבול יהיה נמוך יותר. ההיקף תלוי בזמינות עובדים מקצועיים לקטיף.

Print Friendly, PDF & Email

תודה שאתם מבקרים בפורטל החקלאות המוביל אגרונט. אגרונט הוא פורטל חקלאות מקצועי וותיק שעוסק במגוון תחומי חקלאות של ירקות פירות וגידולי שדה גד"ש. בפורטל החקלאות חדשות לחקלאות, מאמרי חקלאות מובילים, זני ירקות ופירות חדשים, פורום חקלאות מקצועי עם מומחים לשאלות ותשובות שיענו על שאלות בתחום החקלאות. בנוסף מכרזים לחקלאות, לוח הודעות לחקלאות, חיפוש חברות לתחום החקלאות, חידושים של חברות חקלאיות, מחירי ירקות ופירות, הדרכה לגידולים חקלאיים, רשימת משווקים ועוד.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

כתבות נוספות

יוצבו עוד כ-300 מיגוניות נוספות לביטחון החקלאים בצפון

22 ביולי 2024

מחלוקת על אספקת מים בערבה: חברת מקורות מאיימת בהפסקת אספקת מים לחקלאים עקב ...

21 ביולי 2024

יובל ליפקין מונה לראש מִנהל ביטחון המזון במשרד החקלאות

21 ביולי 2024

מלון שגדל על המים - ניסוי חקלאי מרגש: מלון על מים באוויר

18 ביולי 2024

דבוראים מצפון הארץ וקו העימות השתתפו בכנס מקצועי שדן בהתמודדות עם אתגרי המ...

15 ביולי 2024

מלגות הצטיינות ע"ש משפחת דין מפנסלבניה ארה"ב לטובת הקמת פרויקטים חקלאיים מ...

15 ביולי 2024

יוצבו עוד כ-300 מיגוניות נוספות לביטחון החקלאים בצפון

22 ביולי 2024

מחלוקת על אספקת מים בערבה: חברת מקורות מאיימת בהפסקת אספקת מים לחקלאים עקב ...

21 ביולי 2024

יובל ליפקין מונה לראש מִנהל ביטחון המזון במשרד החקלאות

21 ביולי 2024

מלון שגדל על המים - ניסוי חקלאי מרגש: מלון על מים באוויר

18 ביולי 2024

תמיד לדעת לפני כולם

השארו מעודכנים

השאירו פרטים לקבלת עידכונים למייל

בחירת תחום עניין

כדי להיות תמיד מעודכנים