למה המדינה אינה מעודדת השקעות בתעשייה החקלאית?

מאת: אודי אורנשטיין, מנכ"ל איגוד התעשייה הקיבוציתudi

הזכאות של מפעל לעידוד בהשקעות הון נקבעת באופן אנכרוניסטי לפי סוג חומר הגלם שנכנס בשעריו וכך ענף כלכלי אדיר של מיליארדי שקלים נותר מקופח

   דמיינו שני מפעלים: שניהם ממוקמים באותו אזור בארץ, מעסיקים אותו מספר עובדים ומייצאים באותו היקף כספי. ובכל זאת אחד מהם יזכה לסיוע בהשקעות ממדינת ישראל והשני לא. האם ניתן להצדיק זאת?

פרסום

כך בדיוק מתנהלת מדיניות התמיכה בהשקעות של מדינת ישראל מתוך אנכרוניזם היסטורי. הזכאות של מפעל לקבלת השקעות נמדדת לפי חומר הגלם שנכנס בשעריו באופן שיוצר אבסורדים. כך למשל, אם ענבים נכנסים בשערי היקב, זיתים לבית הבד או חלב למחלבה, המפעל זכאי לתמיכה, אך אם מדובר בפירות וירקות שעובדים תהליכי עיבוד במפעל אך לא משנים את צורתם, המפעל יחשב כ"תעשייה חקלאית" ולכן דינו לא לקבל דבר.

 

בשנות החמישים והשישים, כשהחקיקה נקבעה, הטיפול בפירות וירקות אכן היה מינימלי בטרם שווקו לצרכנים, אולם מאז התנאים השתנו. דרישות רשתות השיווק בחו"ל נעשות יותר ויותר קפדניות, והדבר מחייב תהליכים רבים של מיון, חיטוי, הבחלה, דינוג, שרשרת קירור ועוד. המוצרים שיוצאים מהמפעלים שונים לחלוטין מאלו שנכנסו אליהם וללא הטיפול התעשייתי לא ניתן לשווק אותם בהיקפים וליעדים הקיימים.

המטרה המרכזית של החוק לעידוד השקעות הון היא הגברת הייצוא כמקור להגברת התעסוקה בפריפריה ולעלייה בפריון התעשייתי, ואת זאת עושים מפעלי התעשייה החקלאית כמעסיק מרכזי וחשוב באזורי הספר. כמעט כל מפעלי התעשייה החקלאית הגדולים ממוקמים קילומטרים ספורים מהגבול. מדובר בענף כלכלי אדיר בהיקף של מיליארדי שקלים, שכמו כל ענף צריך להתפתח ולהשתדרג כדי לעמוד בתנאי התחרות בשווקים בחו"ל.

 

בשנים האחרונות עבר מרכז ההשקעות במשרד הכלכלה מהפך בשרות הניתן למפעלי התעשייה. זמין יותר, מהיר יותר, מחובר יותר לשטח, יוזם יותר וגם קפדן יותר ביישום החוק כלשונו. כל שנדרש הוא שינוי החוק והתאמתו לרוח הזמן ולהגיון הבסיסי. על ממשלת ישראל לראות בייצוא תוצרת חקלאית מעובדת יצוא תעשייתי לכל דבר ועניין. תיקון שכזה אינו גורר עלויות תקציביות משמעותיות והתועלות הצפויה בגינו תהיה גדולה שבעתיים. החקלאות הישראלית אינה אויב העם, וייצוא התעשייה החקלאית אינו מובטח לעד, סיוע ממשלתי יעניק את הרוח הגבית הנדרשת לצמיחת התעשייה החקלאית.

פרסום

אם המדינה תבצע את התיקון ההיסטורי ותאפשר גם לתעשייה החקלאית להיכלל בחוק לעידוד השקעות הון יהיה בכך צעד חשוב נוסף שיאפשר הרחבת הענף הכלכלי החשוב, הגדלת היצוא ומתן פרנסה למאות עובדים בפריפריה.

 

 

 

Print Friendly, PDF & Email

תודה שאתם מבקרים בפורטל החקלאות המוביל אגרונט. אגרונט הוא פורטל חקלאות מקצועי וותיק שעוסק במגוון תחומי חקלאות של ירקות פירות וגידולי שדה גד"ש. בפורטל החקלאות חדשות לחקלאות, מאמרי חקלאות מובילים, זני ירקות ופירות חדשים, פורום חקלאות מקצועי עם מומחים לשאלות ותשובות שיענו על שאלות בתחום החקלאות. בנוסף מכרזים לחקלאות, לוח הודעות לחקלאות, חיפוש חברות לתחום החקלאות, חידושים של חברות חקלאיות, מחירי ירקות ופירות, הדרכה לגידולים חקלאיים, רשימת משווקים ועוד.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

כתבות נוספות

93.3% מהדגימות של דוח שאריות חומרי ההדברה עמדו בתקן הישראלי, שהוא מהמחמירים...

20 במאי 2024

פרופסור בני חפץ נכנס  הבוקר לתפקיד ראש מינהל המחקר החקלאי- מכון וולקני

19 במאי 2024

מחקרים חדשים פורצי דרך הוצגו בכנס מיגל ה-19 ע"ש יעקב ארזי ז"ל

15 במאי 2024

חתימה על הצהרת כוונות עם רומניה לאספקת חיטה לישראל בעת חירום

12 במאי 2024

בצל עליות המחירים במשק: ועדת הבריאות דנה ברפורמת המזון שמוביל משרד הבריאות

9 במאי 2024

היקף נזקי מזג האוויר לחקלאות בחורף האחרון - למעלה מ-150 מיליון ש"ח

7 במאי 2024

93.3% מהדגימות של דוח שאריות חומרי ההדברה עמדו בתקן הישראלי, שהוא מהמחמירים...

20 במאי 2024

פרופסור בני חפץ נכנס  הבוקר לתפקיד ראש מינהל המחקר החקלאי- מכון וולקני

19 במאי 2024

מחקרים חדשים פורצי דרך הוצגו בכנס מיגל ה-19 ע"ש יעקב ארזי ז"ל

15 במאי 2024

חתימה על הצהרת כוונות עם רומניה לאספקת חיטה לישראל בעת חירום

12 במאי 2024

תמיד לדעת לפני כולם

השארו מעודכנים

השאירו פרטים לקבלת עידכונים למייל

בחירת תחום עניין

כדי להיות תמיד מעודכנים