דף הבית / חדשות בחקלאות / כנס חירום בנושא קיצוץ המים לחקלאות:

כנס חירום בנושא קיצוץ המים לחקלאות:

“אם המדינה לא תפצה את החקלאים, החקלאים יעשו מרד וישתמשו במים כראות עיניהם”

 

החברה לפיתוח הגליל: “ההחלטה על גובה הקיצוץ במים לחקלאות, לשנת 2019 חייבת להתקבל עכשיו עי משרד האוצר, כמו גם גובה הפיצוי, כך שהחקלאים יוכלו לתכנן את שתילת הגידולים לשנה הקרובה

פרסום

 

 

התאחדות חקלאי ישראל, השדולה החקלאית בכנסת וארגון ‘מים לישראל‘, קיימו השבוע כנס חירום בכנסת בנושא “משבר המים לחקלאות“, בהשתתפות יו”ר ועדת הכספים, משה גפני, יו”ר ועדת הכלכלה, איתן כבל, יו”ר רשות המים, גיורא שחם, חברי השדולה החקלאית בכנסת וחברי כנסת נוספים. כזכור, החליטה מועצת רשות המים, זו השנה השנייה ברציפות, על קיצוץ במים לחקלאות לשנת 2019. מדובר בפעם הראשונה בה לוקחים אמצעי ייצור מבלי לתת פיצוי. המשמעות היא, כי החקלאים יאלצו להימנע מלגדל גידולים חקלאיים בשטחיהם וכי עשרות אלפי דונמים חקלאיים צפויים להתייבש ואף להינטש ובנוסף לכך יספגו החקלאים את הנזק מכיסם וללא כל פיצוי.  

במהלך הכנס, הודיעו ראשי התאחדות חקלאי ישראל, כי במידה והמדינה לא תפצה את החקלאים על הקיצוץ החד צדדי שקיימה בעקבות הבצורת, היא תודיע לחקלאים לעשות מרד ולהשתמש במים כראות עיניהם, מעבר למכסת המים הקיימת. קריאה זו לוותה בתמיכה גורפת של חברי הכנסת לרבות יו”ר ועדת הכספים, משה גפני, יו”ר ועדת הכלכלה, איתן כבל, חברי השדולה החקלאית בכנסת וחברי כנסת נוספים שהגיעו לכנס ושל ראשי התנועות והארגונים והחקלאים. קודם לכן קיימה ועדת ביקורת המדינה של הכנסת דיון בנושא הדו”ח החמור של מבקר המדינה על התנהלותה של רשות המים בכל הנוגע להתנהלות משק המים בישראל, אשר הביאה למצב עגום זה במשק המים בישראל.

 

יו”ר ועדת הכספים, ח”כ משה גפני אמר בכינוס החירום: “נושא המים הוא בעייתי. לא החקלאים צריכים להיות אלו המשלמים את המחיר. בוועדת הכספים היו דיונים רבים בנושאי החקלאות והמים. המדינה לא יכולה להתעלם מכל נושא המים. אני אתכם החקלאים, העושים מלאכה נאמנה למען המדינה“.

יו”ר ועדת הכלכלה, ח”כ איתן כבל: “על משרד החקלאות להילחם אל מול משרד האוצר ולקבוע את כללי המשחק. לא ייתכן שאחרי שהחקלאים השקיעו כל כך הרבה, זרעו ודישנו את האדמה, אומרים להם, אתם צריכים לייבש, לעקור ולעצור. חייבים לתת הן גיבוי והן פיצוי לחקלאים. ועדת הכלכלה הפכה להיות הבית של החקלאים ופועלת למענם. אני תמיד כאן לרשותכם”.

מזכ”ל התאחדות חקלאי ישראל, אבשלום (אבו) וילן: “ממשלת ישראל לוקחת מהחקלאים אמצעי ייצור. זאת פרנסה ומי שסוגר פרנסה צריך לשלם פיצוי. אם הממשלה תתעקש שלא לשלם, החקלאים ישתמשו במים על פי צרכיהם וניפגש בבתי המשפט”.

יו”ר משותף של השדולה החקלאית, ח”כ עמר בר-לב: “כשמדברים על שיפור משק המים באמצעות שיפור היעילות של מתקני התפלה ופיתוח חדשים זה נשמע נפלא, אבל מדובר בפעולה לטווח ארוך בעוד שנים, ומחיר המים, גם אז לאחר התפלה, עדיין יהיה גבוה מדי עבור רוב ענפי החקלאות. המטרה של החקלאים היא לא לקבל פיצוי כי אם לעשות חקלאות, אך לטווח המידי באין מים, החקלאים חייבים לקבל פיצוי מראש וללא גרירה נוספת. אם החקלאים לא יעמדו עכשיו על הדרישה לפיצוי מידי, הממשלה תמשיך לא לספור אותם ובעוד כמה שנים כבר לא יצטרכו מתקני התפלה כי לא תהיה חקלאות. לצערי, ללא איום ספציפי, שום דבר לא מתקדם במדינה הזאת ולכן לצד הדרישה, צריך להיות גם איום”.

מזכ”ל התנועה הקיבוצית, ניר מאיר: “הבעיה האמתית היא לא חמש שנות הבצורת, אלא הציניות שמחריבה את הציונות. במשך שלוש שנים מתוך חמש שנות הבצורת המדינה השביתה את מתקני ההתפלה, כי זה יותר זול מאשר לשלם לחקלאים פיצוי. זה משהו בלתי נתפס! בשנת 91, הייתה בצורת ולא היו מתקני התפלה, וועדת חקירה שבדקה את משק המים שלחה את כל מקבלי ההחלטות בעניין הביתה! היום אף אחד לא זז מכיסאו. נציב שירות המים, גיורא שחם, לא אשם בזה, הוא הגיע אל האסון הזה. אלו היו שנים שחונות תרתי משמע, לא ירד גשם והכל התנהל כמו שכונה. כבשים לא בועטות, אבל אם נשלים עם המדיניות הזו, היא תהפוך לנורמה. אם נשלים אם זה שמקצצים לנו בלי פיצוי זה יהפוך לנורמה”.

מזכ”ל תנועת המושבים ויו”ר התאחדות חקלאי ישראל, מאיר צור: “לא ניתן לייבש את החקלאות. אנו דורשים פיצוי בתמורה לקיצוץ במים לחקלאות כדי שנוכל להמשיך לקיים את החקלאות טרם יתביישו ויינטשו עשרות אלפי דונמים של שטחים חקלאיים

פרסום

 

גיורא זלץ, ראש מועצה אזורית הגליל העליון: “שדולת החקלאות בכנסת, שהחקלאות בגליל העליון וכך בכל היישובים הכפריים ב”עוטף ישראל” היא עוגן מרכזי מאז ראשית ההתיישבות, כבר יותר ממאה שנים. אני מייצג ישובים הנמצאים סמוך לגבול עם לבנון וחוסנם הוא אינטרס ישראלי חיוני. החקלאות שלנו מצליחה, אולם מצוקת המים, היבוא, חוסר התמיכה הממשלתית שקיימת מאירופה וארה”ב, מאיימים על עתיד הענף. כבר היום 11 אלף דונם לא מעובדים עקב מצוקת מים. בשונה מהמרכז והדרום אין לנו מים מותפלים או מושבים בגליל, אלא רק ממקורות טבעיים ואלה מעטים ויקרים מדי, מה גם שיש לנו שותפים למים האלו, בהסכמת המדינה בירדן ולבנון. יש לנו כוח, אנחנו ספקי המזון של מדינת ישראל, אני מציע מהלכים אגרסיביים יותר של עצירת האספקה, באופן מוחלט, של תוצרת חקלאית למשך כמה ימים, ללא התראה ומהלכים נוספים שיחייבו את הממשלה להתייחס לנושא”.

אורי דורמן, יו”ר החברה לפיתוח הגליל: “ההחלטה על גובה הקיצוץ במים לחקלאות, לשנת 2019 חייבת להתקבל עכשיו עי משרד האוצר, כך שהחקלאים יוכלו לתכנן את שתילת הגידולים לשנה הקרובה וכן צריכה להתקבל החלטה עוקבת על קיצוץ מרצון והחלטה על גובה הפיצוי, של 3 שקלים למטר קוב מים לחקלאות. משרד האוצר צריך להיות אחראי למעשיו ולקחת אחריות על הקיצוץ בהקצבות המים ומתן הפיצוי. ההחלטה אם תתקבל באפריל לא תסייע לתכנון החקלאות. בגליל העליון מתוכנן קיצוץ  של 36% לשנת 2019 זו השנה החמישית ברציפות, והפיצוי צריך להיות בהתאם. במקביל צריכה רשות המים לבצע החלטות על ביצוע תכנית פיתוח של מפעלי מים בגליל העליון במטרה להבטיח את אספקת המים השפירים לחקלאות בשנים הבאות”.

 

יו”ר השדולה החקלאית בכנסת, ח”כ איתן ברושי: “משבר משק המים הוא תוצאה של ניהול כושל ולא רק של 5 שנות בצורת. כדי לשנות את פני הדברים יש לפעול לשינוי במבנה ניהול משק המים ובדרך קבלת ההחלטות של משק המים. בנוסף, יש לעמוד על כך שיינתן פיצוי לחקלאים על הקיצוץ במכסות המים לשנים 2018-2019, ולא להשלים עם קיומו של משק מים סגור”.

Print Friendly, PDF & Email

בנוסף אולי תאהב/י

מצטרפים לדף הפייסבוק של אגרונט ונשארים מעודכנים כל הזמן‎

אודות מערכת פורטל אגרונט

מערכת פורטל אגרונט עושה כמיטב יכולתה להביא בפניכם חדשות , כתבות ,מחקרים וידיעות מהארץ ומהעולם בפורטל המון אינפורמציה בתחום החקלאות בכל הצעה בקשה רעיון נשמח באם תיצרו קשר

בידקו גם

עמק הירדן בדרך להפוך למרכז אגרו-טק בינ”ל מוביל

במכללה האקדמית כנרת בעמק הירדן נפתח השבוע (חמישי 14/2)  מרכז החדשנות kinneret-innovation, פרי שיתופם של …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *