כנס אחיטוב לחקלאות ה-1 נחתם עם מסר אחיד וברור לחקלאים "התארגנות, התארגנות, התארגנות".

כנס אחיטוב לחקלאות שהתקיים לראשונה במושב אחיטוב ביוזמת מועצת עמק חפר, תנועת המושבים ואחיטוב , התמקד בנושאים הבוערים עובדים זרים, יבוא, פערי התיווך, יכולת התארגנות ואף השיק את פרויקט הקמת מו"פ מרכז שיצא לדרך. 

כנס אחיטוב לחקלאות סחף אליו מאות חקלאים ומובילי דעה לצד אנשי ממשל ובעלי תפקידים מובילים בענף החקלאות. בין המברכים הראשונים בכנס היו ח"כ אבו וילן יו"ר חקלאי ישראל, ח"כ איתן ברושי ומזכ"ל תנועת המושבים מאיר צור.

בדברי ח"כ אבו וילן הצטיירה תמונת מצב עגומה שהיצוא החקלאי הוא סטטי כבר למעלה מ-5 שנים "אנחנו נמצאים כיום במצב סטטי כבר 5 שנים, היצוא החקלאי שנע סביב ה-30 מילארד ש"ח בשנה, לא זז. המשבר ברוסיה וגורמים חיצוניים למערכת הביאו לכך שהיצוא ירד במיליארד ש"ח.

פרסום

הבעיה בתחום היא התחרות , מדינת ישראל תומכת ב-10-12% מהתפוקה החקלאית , תמיכה שנעה סביב 3-3.5 מיליארד ש"ח. לעומת זאת ב-OCD החקלאים נתמכים בכ-18% כלומר תמיכה כפולה מחקלאי ישראל. בקרב ממשלות ישראל האחרונות החקלאות לא עניינה אותן, עובדה שתקציב משרד החקלאות לא זז במילימטר, אין השקעות, פרויקטים לא מתבצעים ואנחנו זזים אחורה.

אתמול התבשרנו על פתיחת הייבוא של שמן הזית דבר אשר יפגע ישירות בחקלאים ויזרים לפה סחורה פגומה שאפילו איטליה וספרד לא מוכנות להכיס אותה לשטחן. היבוא נפתח בגלל שהממשלה חושבת שהצרכן סובל ויש סגידה לצרכנים. לכן 85% מתצרוכת הדגים בישראל מגיעה כיום מסין.

לסיכום מוכרחים ללחוץ ציבורית, תקשרותית ועם הלובי החקלאי החזק שיש לנו בכנסת כיום, אני מאמין שניתן לשנות מציאות".

ח"כ איתן ברושי ראש השדולה החקלאית בכנסת קרא למשרד האוצר להפסיק לעשות מהחקלאים קרקס וקרא לחקלאים להפסיק להתנהג כמו כבשים בנעלי בית.

"שנת 2017-18 לא יכולה להמשיך כרצף ישיר למה שהיה. עלינו להתגבר על הפיצולים בתוכנו כי הממשלה מנצלת בשיטת הפרד ומשול את הפיצול בהנהגה. מהלכי האחדות עוד לא הושלמו וכרגע עוד יש פיצולים בהתאחדות ובהתישבות .

בתקציב משרד האוצר חסרים 300 מליון ש"ח כדי לקיים פעילות שגרתית וזה מראה על השחיקה האיומה והמדאיגה במעמד החקלאות בישראל. אני לא מאמין לאף מילה של האוצר ומציע לכם החקלאים גם לא לאמין ולדוגמא כל ההתעסקות עם חוק מס מעסיקים שהיה לא חוקי ולא מוסרי.

כיום אנחנו נמצאים בנקודה קריטית וצריכים מנהיגות ונחישות. בכל העולם כולל הנשיא שלנו שחזר מביקור בהודו, משבחים את החקלאות הישראלית ורק פה מחסלים אותה. צריך לצאת ממחאה שקטה למחאה רועשת , צריך להגיד לממשלה עד כאן.

כשאנחנו החקלאים נראים כמו קבוצה רופסת, כבשים בנעלי בית, אז מורחים אותנו בהבטחות ועושים מאיתנו קרקס וצחוק. אני קורא לכם להוביל את המאבק מלמטה – אף עובד בירושלים לא יגיד לכם איך לגדל מלפפונים."

מאיר צור מזכ"ל תנועת המושבים קרא לשר האוצר לפתוח את נושא העובדים הזרים ולתת להם פשוט לעבוד

"אני חושב שלמרות הקושי, נפל האסימון למדינת ישראל שצריך לשנות את התפיסה לגבי החקלאות,

אם רוצים שימשיכו  החקלאים לעבד את השטחים . היינו רק השבוע אצל שר האוצר והוא לא נפל מהכסא שלו כשאמרנו לו "תפתח את נושא העובדים הזרים, פשוט תתן להם לעבוד". נפל גם האיסמון לגבי מחירי המים בתקווה שכבר החל מה1/1 , מחירי המים השפירים הולכים לכיוון של ירידה משמעותית. זה תהליך שלוקח זמן ויש כרגע סכסוכים וחוסר אחדות אצלנו גם בין חקלאי הצפון והדרום .

יש שינוי מגמה למקום חיובי, אבל מצד שני זה לא יקרה אם לא נעבוד קשה ואם לא נדע להיות סובלניים אחד לשני ונסבול אחד את השני. אם לא נטפל בהתארגנויות ניתן לאחרים לפגוע בנו".

פרסום

בכנס גם נכחו ראשי מועצה עמק חפר, מועצת מנשה, מועצת ג'ת, מועצת לב השרון שהכריזו יחד על הקמת מרכז יחידת מחקר ופיתוח של היצור החקלאי באחיטוב. מדובר במהלך שמועצה אזורית עמק חפר יזמה והובילה, כתוצאה מבקשות של חקלאים מהשטח שהעלו רעיונות להקמת המו"פ. שיתוף הפעולה עם המועצות השכנות וכן עם מחוז מרכז במשרד החקלאות הביא להקמת המו"פ . בטקס ההשקה נכחו רני אידן ראש מועצת עמק חפר, אלדד שלם מ"מ ראש מועצת עמק חפר , אילן שדה ראש מועצת מנשה , צביקה גרבר מנכ"ל אפיקי עמק חפר, ענבל נבו מנהל פרויקט הקמת המו"פ, מנשקה יו"ר הוועדה החקלאית מועצת חוף כרמל .

בנוסף נערכו שני פאנלים חשובים העוסקים בנושאים בוערים בחקלאות. הראשון בנושא עובדים זרים – ככה אי אפשר להמשיך אותו הנחה יו"ר אגף המשק בתנועת המושבים פלג אוריון בו השתתפו : יו"ר התאחדות חקלאי ישראל " ח"כ אבשלום (אבו) וילן , יו"ר השדולה החקלאית בכנסת ח״כ איתן ברושי , אלי אהרון  מנהל אגף המקצועי של ארגון מגדלי הירקות וארגון חקלאות אורגנית, יהודית כרמי – מנהלת תחום עבודה ועובדים זרים, משרד החקלאות ופיתוח הכפר ויו"ר הועדה החקלאית של רמת הנגב יענקלה מוסקוביץ .

והשני תנאי סחר, ייבוא, ומה שביניהם בהנחייתה של אילנית חיות כתבת בכירה לשיווק וקמעונאות בגלובס, בו השתתפו : מזכ"ל תנועת המושבים מאיר צור, סמנכ"ל בכיר למחקר, כלכלה ואסטרטגיה במשרד החקלאות " אורי צוק בר, גלעד אלירז – מנהל תחום בכיר סחר חוץ במשרד החקלאות

בועז סופר – יועץ מקצועי להתאחדות חקלאי ישראל במו"מ מול המדינה, מנכ"ל חברת שיווק תוצרת חקלאית דוד חי ודודו עברי יועץ לחברות, לשעבר מנכ"ל ענבי טלי.

את הכנס חתם פרופ' אבי שמחון, ראש המועצה הלאומית לכלכלה במשרד ראש הממשלה שנתן סקירה בנושא חקלאות ישראלית לאן? . בדבריו הרחיב על כך שהעולם משתנה והחקלאות צריכה להשתנות גם כן. יש צורך כיום לעזור לאנשים באופן אינדיבידואלי ולא לענף שלם. החקלאות כיום משתנה יש כאלה שמרוויחים ויש כאלה שמפסידים חשוב שהחקלאים יתחילו לחשוב בכיוון של "מה יהיו הגידולים הכדאיים בעתיד? מה אנשים רוצים על הצלחת שלהם? אילו דברים טריים נגדל שהם יותר טובים ממזון מיובא?. שמחון טען שהוא בעד להסיר את כל המכסים ולהסיר את ההגנות על הענפים כי התפוקה החקלאית בישראל בפועל גדלה פי 30 ב-50 שנה האחרונות והתוצר החקלאי גדל פי 15. נתונים אלו מוכיחים כי החקלאות עוברת התייעלות – פחות אנשים עובדים ומייצרים על יותר שטח ".

 

Print Friendly, PDF & Email

תודה שאתם מבקרים בפורטל החקלאות המוביל אגרונט. אגרונט הוא פורטל חקלאות מקצועי וותיק שעוסק במגוון תחומי חקלאות של ירקות פירות וגידולי שדה גד"ש. בפורטל החקלאות חדשות לחקלאות, מאמרי חקלאות מובילים, זני ירקות ופירות חדשים, פורום חקלאות מקצועי עם מומחים לשאלות ותשובות שיענו על שאלות בתחום החקלאות. בנוסף מכרזים לחקלאות, לוח הודעות לחקלאות, חיפוש חברות לתחום החקלאות, חידושים של חברות חקלאיות, מחירי ירקות ופירות, הדרכה לגידולים חקלאיים, רשימת משווקים ועוד.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

כתבות נוספות

יוצבו עוד כ-300 מיגוניות נוספות לביטחון החקלאים בצפון

22 ביולי 2024

מחלוקת על אספקת מים בערבה: חברת מקורות מאיימת בהפסקת אספקת מים לחקלאים עקב ...

21 ביולי 2024

יובל ליפקין מונה לראש מִנהל ביטחון המזון במשרד החקלאות

21 ביולי 2024

מלון שגדל על המים - ניסוי חקלאי מרגש: מלון על מים באוויר

18 ביולי 2024

דבוראים מצפון הארץ וקו העימות השתתפו בכנס מקצועי שדן בהתמודדות עם אתגרי המ...

15 ביולי 2024

מלגות הצטיינות ע"ש משפחת דין מפנסלבניה ארה"ב לטובת הקמת פרויקטים חקלאיים מ...

15 ביולי 2024

יוצבו עוד כ-300 מיגוניות נוספות לביטחון החקלאים בצפון

22 ביולי 2024

מחלוקת על אספקת מים בערבה: חברת מקורות מאיימת בהפסקת אספקת מים לחקלאים עקב ...

21 ביולי 2024

יובל ליפקין מונה לראש מִנהל ביטחון המזון במשרד החקלאות

21 ביולי 2024

מלון שגדל על המים - ניסוי חקלאי מרגש: מלון על מים באוויר

18 ביולי 2024

תמיד לדעת לפני כולם

השארו מעודכנים

השאירו פרטים לקבלת עידכונים למייל

בחירת תחום עניין

כדי להיות תמיד מעודכנים