יעלון: "המדינה לא לוקחת אחריות מספקת על הטיפול בטרור החקלאי"

שר הביטחון והרמטכ"ל לשעבר התייחס לנושא בוועידת 2018 למנהלי המגזר הקיבוצי של BDO: "עליה להשקיע הרבה יותר באכיפה ולפעול במיצוי הדין עם העבריינים הללו, מדובר באירוע שהוא אתגר למדינה ולא צריך ליפול רק לפתחם של החקלאים"

"החקלאות וההתיישבות בתקציב המדינה נמצאת בעדיפות נמוכה כי מספר החקלאים קטן וכשבוחנים את זה אלקטורלית החישובים הפוליטיים הם מאד מסוימים". כך טוען שר הביטחון והרמטכ"ל לשעבר, משה (בוגי) יעלון, בראיון מוקלט שפתח הבוקר את ועידת 2018 למנהלי המגזר הקיבוצי של BDO. לדברי יעלון " ביחס להתיישבות, הממשלה צריכה לקבל החלטות על בסיס של אינטרס לאומי. מבחינה זאת חקלאות אמורה לתת מענה לביטחון תזונתי, לתפיסת קרקעות ועיבודן. גם על רקע אקולוגי וגם על רקע לאומי, אנחנו במצב ייחודי במדינה מבחינה זאת, והממשלה צריכה להתייחס אחרת לחלוטין לחקלאות ולהתיישבות, בלי להתייחס לפוטנציאל האלקטורלי, אלא מתוך אינטרס לאומי".

בהתייחס לטרור החקלאי הגובר אמר יעלון כי "נכון להגדיר את זה כטרור חקלאי. הפיגועים הללו הם  "פלילאומנים", עם חיבור בלתי נפרד בין פלילי ללאומני. ברור שזה נעשה גם מטעמים פליליים, אבל בעיקר ממניעים לאומניים. זה לא במקרה נעשה ע"י ערבים, ע"י בדואים, שרוצים לפגוע בחקלאי הישראלי. בחלק מהמקומות שהאדמה היא פרטית כמו במושבות, זה נועד להביא את החקלאי לכדי ייאוש ועד כדי הצעה לרכוש ממנו את הקרקע. לא כובשים אדמה בטנקים היום, אלא בכסף, לייאש את זה שחוכר את האדמה ברשות מקרקעי ישראל או שדה מרעה, שיוותר על שדה המרעה על ידי התנכלות לעדר, לגדרות, הצתות, וכו'."

פרסום

 

"פה אני חושב שהמדינה לא מספיק לוקחת אחריות. צצים כתוצאה מזה ארגונים כמו "השומר החדש" שהוא  ארגון חשוב, אבל המדינה צריכה לקחת אחריות על זה. להשקיע בזה הרבה יותר באכיפה באמצעות משטרת ישראל ובמיצוי הדין עם העבריינים הללו. מדובר בהחלט באירוע שהוא אתגר למדינה והוא לא צריך ליפול רק לפתחם של החקלאים."

 

לדברי דורון שטיין ראש אשכול התיישבות ב-BDO: התמודדות עם טרור חקלאי היא באחריות מדינה ולא הגורם אותו תוקפים, המדינה חייבת לקחת אחריות על אובדן התוצרת, פגיעה בתשתית השדות והמשאבים באופן שיפצה לא על העלויות אלא על מלוא התמורה כולל רכיב הרווחים שירדו לטמיון. הן עבור תוצרת השנה הנוכחית והן על פגיעה בתמורות לשנים הבאות". השבוע אומר שטיין "הודיע משרד החקלאות לחקלאי עוטף עזה שהמשרד יפצה רק על חיטה שנקצרה בין התאריכים 18.05 ל-10.06 בעוד שהימים הקשים ביותר היו בתחילת חודש מאי. אי טיפול המדינה בטרור החקלאי, הביא כבר בפועל, לנטישת אדמות – בעיקר במושבים שנואשו. חלקם בפשיטת רגל כתוצאה מנזקים אלה. העדר גיבוי מלא לחקלאים שנפגעו עלול להוביל להחמרת התופעה".

פרסום

 

במישור הביטחוני התייחס יעלון לדרישת ליברמן להגדיל את התקציב ואמר "אינני יודע על מה שר הביטחון הנוכחי מבסס את הדרישה לתוספת תקציב. מבחינת מערכת הביטחון, יכולתי לעשות הרבה יותר עם 80 מיליארד שקל, והסתפקתי ב-60 מיליארד שקל. אבל החשיבות של התוכנית היא שלא פותחים אותה, אלא אם כן יש אירוע מז'ורי, כמו מלחמה. לכן אני תמה אם אנחנו נמצאים כעת בפני אירוע מז'ורי, שבעטיו שר הביטחון דורש עוד תקציב, כי אם פותחים את עניין התקציב, זה פוגע בתכנית הרב שנתית ויהיו ויתורים של שני הצדדים.  אם אני צריך להמליץ – אם אין סיבה מז'ורית – לא לפתוח את תקציב הביטחון, מע' הביטחון יודעת להסתפק בפחות, ובתנאי שיש תכנית יציבה רב שנתית. לזה אני כיוונתי, ואני מקווה שישמרו על זה".

 

Print Friendly, PDF & Email

תודה שאתם מבקרים בפורטל החקלאות המוביל אגרונט. אגרונט הוא פורטל חקלאות מקצועי וותיק שעוסק במגוון תחומי חקלאות של ירקות פירות וגידולי שדה גד"ש. בפורטל החקלאות חדשות לחקלאות, מאמרי חקלאות מובילים, זני ירקות ופירות חדשים, פורום חקלאות מקצועי עם מומחים לשאלות ותשובות שיענו על שאלות בתחום החקלאות. בנוסף מכרזים לחקלאות, לוח הודעות לחקלאות, חיפוש חברות לתחום החקלאות, חידושים של חברות חקלאיות, מחירי ירקות ופירות, הדרכה לגידולים חקלאיים, רשימת משווקים ועוד.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

כתבות נוספות

תמיכה בצעירים בענף החקלאות

7 ביולי 2024

מגדלי הירקות ממשיכים לסבול מנזקי משבר האקלים

7 ביולי 2024

תמיכה ישירה על סך של כ- 40 מיליון ₪ במגדלי עצי זית לשמן

7 ביולי 2024

ארגון מגדלי הפירות בישראל קיים סיור חירום במטעי צפון רמת הגולן ובחברת השיוו...

3 ביולי 2024

קנט, הקרן לביטוח נזקי טבע בחקלאות: שיא בהיקף נזקי החום הישירים לגידולים החק...

3 ביולי 2024

קרן "פועלים לתקומה" של בנק הפועלים תקים בית ספר חקלאי של רשת בתי הספר ״אדם ...

26 ביוני 2024

תמיכה בצעירים בענף החקלאות

7 ביולי 2024

מגדלי הירקות ממשיכים לסבול מנזקי משבר האקלים

7 ביולי 2024

תמיכה ישירה על סך של כ- 40 מיליון ₪ במגדלי עצי זית לשמן

7 ביולי 2024

ארגון מגדלי הפירות בישראל קיים סיור חירום במטעי צפון רמת הגולן ובחברת השיוו...

3 ביולי 2024

תמיד לדעת לפני כולם

השארו מעודכנים

השאירו פרטים לקבלת עידכונים למייל

בחירת תחום עניין

כדי להיות תמיד מעודכנים