דף הבית / חדשות בחקלאות / ייצוא קנאביס רפואי מגיע לאישור הממשלה ביום ראשון הקרוב

ייצוא קנאביס רפואי מגיע לאישור הממשלה ביום ראשון הקרוב

הממשלה צפויה לאשר ביום א’ הקרוב ייצוא מוצרים רפואיים מבוססי קנאביס רפואי, בהתאם להמלצות הוועדה לבחינת היתכנות הייצוא של קנאביס רפואי, בראשות מנכ”ל משרד האוצר, שי באב”ד ומנכ”ל משרד הבריאות, משה בר סימן טוב שהגישה את המלצותיה לשרי האוצר והבריאות בחודש אוגוסט 2017. ההצעה תאפשר ייצוא מוצרים רפואיים סופיים שיקבלו רישיון על ידי הרגולטור במשרד הבריאות, למדינות המתירות שימוש רפואי במוצרים אלו בתחומן, בהתאם לנהוג במוצרים רפואיים אחרים.

ההצעה תובא לשולחן הממשלה לאחר שהוסכמה עם כלל המשרדים הרלוונטיים, לרבות משרד הבריאות, בטחון הפנים, החקלאות, הכלכלה והמשפטים ולאחר שבוצעו תיקוני חקיקה הנוגעים בנושא לשם מתן סמכויות אכיפה למשטרת ישראל. ההצעה צפויה לפתוח שוק חדש ליצרנים ישראלים, באופן אשר צפוי להביא להגדלת השקעות בתחומי החקלאות, המחקר והייצור וליצירת מקומות עבודה חדשים בתחומים אלה.

מנכ”ל משרד האוצר, שי באב”ד: “הטכנולוגיה הישראלית פורצת דרך בתחום הקנאביס הרפואי מצליחה לייצר מוצרים רפואיים מהמתקדמים בעולם מצמח הקנאביס ומשפרת משמעותית את איכות חייהם והתמודדותם של מליוני חולים ברחבי העולם הצורכים קנאביס רפואי כתרופה קבועה. אני מברך על כך שההחלטה תעלה על סדר יומה של הממשלה ותביא לפיתוח המשק, החקלאות, התעשייה והרפואה בישראל מועלת על סדר יומה של הממשלה. אני מודה לכלל המשרדים שהיו שותפים בגיבושה”.
שר החקלאות אורי אריאל אמר: “בעזרת אישור ייצוא הקנאביס הרפואי ייפתח ענף חדש לחקלאי ישראל שעתיד לחזק את החקלאות כולה. אין זה סוד, שישראל היא מעצמת קנאביס רפואי בזכות המחקר הישראלי והתנאים לגידול בתחום אשר מקדימים את מדינות עולם בכ-5-7 שנים. כמו כן, בשל הרגולציה בישראל, המוצרים מיוצרים על פי תקנים מחמירים, שיאפשרו ייצוא מוצרים בתקני איכות ברמה רפואית גבוהה, בדומה לתעשיית התרופות כל זאת, על מנת לספק את התרופה בבתי מרקחת. אני רואה בענף הקנאביס הרפואי כלי מרכזי שיבטיח את הרחבת הפעילות החקלאית ושמירתה לצד חיזוק ההתיישבות הכפרית. הפיכת ישראל ליצואנית קנאביס יקל על החולים, יספק פרנסה לחקלאים המצוינים שלנו ויוביל לחיזוק הכלכלה הישראלית”.
על פי החלטת ממשלה 1587 הוקם צוות בין משרדי לבחינת ההיתכנות של ייצוא קנאביס רפואי. בראש הצוות הבין משרדי עמדו מנכ”לי משרדי הבריאות והאוצר והשתתפו נציגים ממשרדי החקלאות ופיתוח הכפר, הביטחון פנים, המשפטים והכלכלה והתעשייה.
הצוות לבחינת ייצוא קנאביס רפואי, בחן באופן יסודי ומעמיק את פוטנציאל הייצוא של קנאביס רפואי, את המצב המשפטי בנושא, וסקר את המצב במדינות המערב האחרות, תוך שמיעה של מגוון דעות מצד בעלי עניין הנוגעים לתחום. המלצת הצוות לממשלה הינה להתיר יצוא מוצרי קנאביס מגידול וייצור מקומי, שיעמדו בתקני האיכות. עוד המליץ הצוות לממשלה להתיר היצוא על ידי העוסקים עצמם בפיקוח הדוק של המדינה, תוך עמידה בכל הדרישות החוקיות הרלוונטיות ובכללן הדרישות הנוגעות לייצוא סמים מסוכנים וחומרים צמחיים, לפי העניין.
היקף השוק העולמי הכולל של קנאביס רפואי הינו למעלה מ-100 מיליארד שקל בשנה ועל פי ההערכות בשוק, הפוטנציאל הכלכלי של הייצוא מישראל עומד על למעלה מ-4 מיליארד שקל בשנה.
במשרד החקלאות מציינים כי מאחר ומחקר הקנאביס בישראל הוא מהמתקדמים בעולם ובעזרת הפיתוח הישראלי של שיטה רפואית קלינית ייחודית, הקנביס הרפואי יעזור לחולים במחלות כמו, סרטן, מטופלים אונקולוגיים, טיפול וטיפול במחלות נוירולוגיות כגון מחלת פרקינסון, מחלות גסטרואנטרולוגיות זיהומיות, כאב ועוד.
Print Friendly, PDF & Email

בנוסף אולי תאהב/י

מצטרפים לדף הפייסבוק של אגרונט ונשארים מעודכנים כל הזמן‎

אודות מערכת פורטל אגרונט

מערכת פורטל אגרונט עושה כמיטב יכולתה להביא בפניכם חדשות , כתבות ,מחקרים וידיעות מהארץ ומהעולם בפורטל המון אינפורמציה בתחום החקלאות בכל הצעה בקשה רעיון נשמח באם תיצרו קשר

בידקו גם

עמק הירדן בדרך להפוך למרכז אגרו-טק בינ”ל מוביל

במכללה האקדמית כנרת בעמק הירדן נפתח השבוע (חמישי 14/2)  מרכז החדשנות kinneret-innovation, פרי שיתופם של …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *