יום עיון בנושא הגנת הצומח לזכרו של חיים ראובני ז"ל – חוקר במכון המחקר מיגל

"כי האדם עץ השדה"

יום עיון בנושא הגנת הצומח לזכרו של ד"ר חיים ראובני ז"ל

ביזמת מו"פ צפון-מיגל, משרד החקלאות ומרכז להדברה משולבת

פרסום

 

על מחקריו בתחום צמחי גרעין, גלעין, פטריות וקנאביס במכון המחקר מיגל

 

ביום העיון שהתקיים השבוע בראש פינה, נסקרה פעילותו המדעית של חיים ראובני ז"ל לאורך שנות עבודתו במכון המחקר מיגל בתחום הגנת הצומח, תוך שימת דגש מיוחדת בעשייתו למציאת פתרונות ישימים וידידותיים לסביבה וכן לשינויים שעל החקלאים לבצע בשל משבר האקלים.

את יום העיון שכלל שלושה מושבים: גרעינים, גלעיניים, פטריות וקנאביס, הנחה פרופ' צביקה מנדל, ממנהל המחקר החקלאי משרד החקלאות ונכחו בו גם רעייתו ובני המשפחה, חוקרים עמיתים ושותפים לעבודותיו של ד"ר ראובני, שהתבצעו במעבדות מנהל המחקר החקלאי במו"פ צפון ובמעבדת הקנביס במכון המחקר מיגל ותיארו את תרומתו הרבה למחקר.

מיטב חוקרי תחום הגנת הצומח בישראל נרתמו לקיום יום העיון יחד עם אנשי שירות ההדרכה של משרד החקלאות וחוקרי מו"פ צפון ומכון המחקר מיגל, בו עבד בשנים האחרונות, בתחום הגנת הצומח בקנביס.

 

פרופ' דן לבנון, המנהל המדעי של מכון המחקר מיגל, אמר בדברים לזכרו: "חיים עבד בשנים האחרונות בתחום הגנת הצומח בקנאביס במיגל ונכנס לתפקידו בדיוק כשהתחלנו לבנות את מערך המחקר בקנאביס. מיד הסתבר שד"ר ראובני כבר מכיר את כל המגדלים וחוות הגידול. חיים המשיך לעבוד בחוות החקלאיות, גם כשכבר חלה והדריך את החקלאים, תוך מתן רעיונות מקוריים וחדשניים. עבודותיו המדעיות של חיים ראובני ז"ל בשיתוף פרופ' סולימאן ח'טיב ממיגל, הניבו תוצאות יפות".

 

את מושב הגרעינים פתח יהונתן דוד, רכז הגנת הצומח במטעי רמת מגשימים, על חלקות מודל להדברה משולבת בתפוח. ד"ר אריק פלבסקי מנהל המחקר החקלאי נווה יער, סקר את ההתמודדות עם אקריות במטע התפוח וד"ר ליאורה שאליתאל-הרפז ממו"פ צפון-מיגל, הציגה את מחקריה על פסילת האגס. "כאשר פסילת האגס מפרישה את טל הדבש כתוצאה מאכילת עודף סוכר, פרי האגס נצרב וערכו יורד באופן משמעותי. במהלך התקופות השונות טיפלו באופן מסוים בפסילת האגס עד שד"ר ראובני ז"ל הגיע והתייחס לגמרי אחרת לנושא. בסוף שנות ה-80 החלו להתגלות פסילות אגס עמידות לחומרי הדברה. מאז 1982 הוא בדק יחד עם דוביק אופנהיים, מדריך שה"מ להגנת הצומח, 58 חומרים שונים עד שמצאו שני חומרים יעילים, אך עד מהרה גם בפניהם התפתחה עמידות. כך התגבשה בו ההבנה שחומרי הדברה אינם פתרון ובשורתו החדשה היתה להתמודד עם כלל המזיקים ולא רק עם מזיק אחד".

 

ד"ר רקפת שרון ממו"פ צפון-מיגל תארה את מחקרה על 'בלבול עש התפוח'. לדבריה: "עש התפוח הינו מזיק מפתח, המאיים על יציבות הממשק הידידותי במטעי התפוח. טיפול במזיק מחייב נקיטת אמצעים יעילים לניטור, לפני שייפגע בכל המטע. ד"ר ראובני ז"ל פיתח פרוטוקול מוביל וייחודי מסוגו, בלבול זכרים ושימוש בהדברה לפי רמות נזק, כך אפשר לשמור את הנזק ברמה נמוכה, שעיקרו בשולי המטע וחלו שינויים לטובה בעקבות משטר 'בלבול הזכרים' והתייחסותו הדיפרנציאלית של ד"ר ראובני ז"ל להדברה בהתאמה לרמות נזק".

במושב צמחי הגלעין הציג זאביק פרקש, מדריך שה"מ למטעים, ממשק הדברה משולבת במטע השקד, ד"ר דורון הולנדר, חוקר במנהל החקלאי נווה יער הסביר כיצד משתלבת ההשבחה לעמידות לצרעת השקד במאמץ להגדיל את יבול השקד הישראלי. פרופ' איתמר גלזר, ממנהל המחקר החקלאי נווה יער, תאר בהרצאתו הדברת קפנודיס באמצעות נמטודות וד"ר דוד בן-יקיר ממנהל המחקר החקלאי הציג את הלמידה על נזקי תריפסים בנקטרינות ושזיפים.

פרסום

 

המושב השלישי עסק בפטריות ובקנביס ובו הציג ד"ר עופר דנאי, חוקר פטריות במכון המחקר מיגל, את חלקו של ד"ר ראובני ז"ל בפיתוח ענף פטריות המאכל. לדבריו: "ד"ר ראובני ז"ל, היה חוקר יישומי שחי את המטעים בשטח בעולם היצרנות והיה כל כולו בתוך משימת חייו להחליף את ההדברה לידידותית לסביבה. הוא פתח את הלב ואת המעבדות וביחד יצרו שיתוף פעולה לניטור מזיקי פטריות הכמהין. ד"ר ראובני ז"ל פיתח שיטות מקוריות כנגד המזיקים של פטריות הכמהין, המהווה אתגר גדול מאוד כיוון שאם הנזק יימשך יימצא ענף פטריות הכמהין בסכנה".

 

ד"ר גל יעקבי, חוקר מחברת ביו-בי שדה-אליהו הציג הדברה ביולוגית באמצעות נמטודות אנטומופתוגניות ופרופ' סולימאן ח'טיב ממיגל הציג את מחקריו המשותפים עם ד"ר ראובני ז"ל, שבחן השפעת אקריות על הרכב הקנאביס בצמחים. לדבריו: "למדתי רבות מד"ר ראובני ז"ל, גם על החיים וגם על המחקר. יחד עשינו אנליזות של חומרים פעילים הנמצאים בקנביס והוא אמר לי: 'בוא נתחיל במחקר והתקציבים כבר יגיעו, חבל לחכות'. את הפרויקט המשותף התחלנו ב- 2018 ובמהלכו בדקנו השפעת עקות ביוטיות, במיוחד אקריות, על החומרים הפעילים בצמח הקנאביס, במטרה למצוא טרפן שיכול לשמש כחומר הדברה טבעי כנגד המזיקים. פיתחנו שיטת מיצוי של הקנבנואידים והצלחנו להראות שהאקריות גורמות לעליה של קנבנאודים וטרפנים בצמח הקנאביס. לאחרונה, תלמידנו המשותפת לדוקטורט אליזבט קוסטנדה פרסמה מאמר במגזין מדע יוקרתי על מחקר זה. אני מודה לד"ר ראובני ז"ל על מפעלו ומבחינתי אמשיך את דרכו בכל הקשור למחקר הקנאביס, הצמח העתיק ביותר, בעל הסגולות הרפואיות הרבות". 

 

ד"ר חיים ראובני נולד בירושלים ב- 1958 והגיע לקיבוץ יראון במסגרת גרעין נח"ל, שם נישא לרבקה ונולדו להם ארבעה ילדים. את דרכו בקיבוץ החל במטע כאחראי על ההדברה ומאז 1986 למד לקראת תואר ראשון בביולוגיה, תואר שני, שלישי ואת הפוסט דוקטורט סיים בשבדיה. בשנותיו האחרונות שימש מורה ושילב בטיוליו תכנים מההיסטוריה של עם ישראל, אזרחות ותנ"ך. בקיץ 2017 חלה בסרטן. הוא סרב לכל טיפול ובפברואר 2021 נפטר בביתו, לאחר שהספיק לראות את שתי נכדותיו החדשות. ד"ר ראובני רצה לתרום את גופו למדע, אך הדבר לא התאפשר, עקב הקורונה.

 

Print Friendly, PDF & Email

תודה שאתם מבקרים בפורטל החקלאות המוביל אגרונט. אגרונט הוא פורטל חקלאות מקצועי וותיק שעוסק במגוון תחומי חקלאות של ירקות פירות וגידולי שדה גד"ש. בפורטל החקלאות חדשות לחקלאות, מאמרי חקלאות מובילים, זני ירקות ופירות חדשים, פורום חקלאות מקצועי עם מומחים לשאלות ותשובות שיענו על שאלות בתחום החקלאות. בנוסף מכרזים לחקלאות, לוח הודעות לחקלאות, חיפוש חברות לתחום החקלאות, חידושים של חברות חקלאיות, מחירי ירקות ופירות, הדרכה לגידולים חקלאיים, רשימת משווקים ועוד.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

כתבות נוספות

תמיכה בצעירים בענף החקלאות

7 ביולי 2024

מגדלי הירקות ממשיכים לסבול מנזקי משבר האקלים

7 ביולי 2024

תמיכה ישירה על סך של כ- 40 מיליון ₪ במגדלי עצי זית לשמן

7 ביולי 2024

ארגון מגדלי הפירות בישראל קיים סיור חירום במטעי צפון רמת הגולן ובחברת השיוו...

3 ביולי 2024

קנט, הקרן לביטוח נזקי טבע בחקלאות: שיא בהיקף נזקי החום הישירים לגידולים החק...

3 ביולי 2024

קרן "פועלים לתקומה" של בנק הפועלים תקים בית ספר חקלאי של רשת בתי הספר ״אדם ...

26 ביוני 2024

תמיכה בצעירים בענף החקלאות

7 ביולי 2024

מגדלי הירקות ממשיכים לסבול מנזקי משבר האקלים

7 ביולי 2024

תמיכה ישירה על סך של כ- 40 מיליון ₪ במגדלי עצי זית לשמן

7 ביולי 2024

ארגון מגדלי הפירות בישראל קיים סיור חירום במטעי צפון רמת הגולן ובחברת השיוו...

3 ביולי 2024

תמיד לדעת לפני כולם

השארו מעודכנים

השאירו פרטים לקבלת עידכונים למייל

בחירת תחום עניין

כדי להיות תמיד מעודכנים