יבול של 120 אלף טון תפוחים צפוי השנה

החברה לפיתוח הגליל: על אף מיעוט המשקעים בחורף האחרון
צפוי יבול של 120 אלף טון תפוחים השנה
20% יותר משנה שעברה

למרות מיעוט בגשמים בחורף האחרון ומזג האוויר החם ששרר בחודשים האחרונים ביחס לשנים עברו, יבול התפוחים השנה יהיה גבוה, איכותי ורב יותר ביחס לשנה שעברה.

בחברה לפיתוח הגליל מציינים, כי על פי האומדן שנערך כחודשיים לפני ראש השנה, חג התפוח בדבש, יבול התפוחים צפוי לצמוח בכ-20% ביחס לשנה שעברה, אז עמד על 100,000 טון ואילו הצפי השנה הינו ליבול של 120,000 טון תפוחים, המיועדים לצריכה בשוק המקומי. הצרכן הישראלי צורך כ- 22 עד 24 ק"ג תפוח בשנה לנפש ועל פי הערכות היבול השנה יספיק לכל עם ישראל ללא צורך ביבוא.

פרסום

על פי נתוני החברה לפיתוח הגליל, משתרעים מטעי התפוח בארץ על פני שטח של כ- 42 אלף דונמים מטעים, כאשר 95% מיבול התפוחים גדלים בהרי הגליל והגולן בגבהים של לפחות 600 מטר מכל פני הים. עצי התפוח אוהבים קור ומנות הקור בגבהי ההרים מטיבים עם איכות הפרי ומראהו.
ערך התוצר השנתי של שוק התפוחים בישראל עומד על כ- 700 מיליון שקלים בשנה. למרות הצפי, כי כמות התפוחים תספיק לצרכנים הישראלים, בשל הסכמים בין לאומיים (הסכמי גא"תת והסכמים בילטראליים), מחויבת מדינת ישראל לייבוא של 7,000 טון מאירופה וארה"ב, אותם תמשיך מדינת ישראל לייבא גם השנה, אך לא מעבר לכך. ראוי לציין, כי זו השנה השלישית ברציפות שלא יתבצע יצוא תפוחים לסוריה וזאת לאור המצב מעבר לגבול. קודם לכן ובמשך כ-7 שנים יוצאו מידי שנה 5,000-15,000 טון תפוחים ישראלים לסוריה בתיווך מגדלי התפוחים הדרוזים ברמת הגולן, שהקל בשיווק התפוחים של מגדלים אלו.

עמוס לוין, סמנכ"ל לפיתוח החקלאות בחברה לפיתוח הגליל ויו"ר שולחן התפוח במועצת הצמחים אומר, כי עונת קטיף התפוחים העונה מצטיינת ביבול רב ובאיכות פרי מעולה "למרות שעברנו חורף שאינו רווי בגשמים, הצפי הינו לגידול ביבול תפוחים צבעוניים ואיכותיים במיוחד, במראה ובטעם, כתוצאה ממחקרים ופיתוחים מעוררי גאווה בתחום התפוח בהרי הגליל והגולן. כולי תקווה, כי שפע הפרי יביא עמו גם מחיר נוח לצרכן" אומר לוין.
עוד מוסר לוין, כי בשנים האחרונות גדל יבול התפוחים בישראל מ- 70 אלף טון לכ- 120 אלף טון. "המשמעות של גידול ביבול התפוחים באה לידי ביטוי בהתמקצעות והתארגנות משופרת בתחום גידול הפרי במטע תוך דגש על חסכון במים ואיכות הפרי" אומר לוין.

ענף התפוח מספק לצרכנים בישראל לאורך כל השנה מוצר איכותי בכל המדדים, גודל פרי, צבע, מירקם, עסיסיות וחיי מדף ארוכים. התפוח הישראלי אהוב על החך הישראלי ומייצב עצמו כמוצר איכותי העדיף על התפוח המיובא.
במסגרת החדשנות במחקר ופיתוח, שופרה איכות ועסיסיות התפוח, פותחו מודלים יישומים לחסכון במים ודישון. עיצוב וגיזום עצים בשיטה החושפת את הפרי לשמש ומקלה על הקטיף, מסייע ליציבות ביבולים, לגודל פרי וכו'. כמו כן נמשך פיתוח נושא ההדברה הביולוגית ושימוש בטכנולוגיות חדישות הידידותית לאדם ולסביבה בשיתוף פעולה עם מו"פ (מחקר ופיתוח) צפון.

גם נושא הטיפול בפרי לאחר הקטיף זכה להתקדמות רבה. מהמעבדה לאחסון פירות שבמפעל "גליל קירור" בקרית שמונה, בו יאוחסנו השנה כ- 20,000 טון תפוחים נמסר, כי המחקר בענף התפוח התקדם ביכולתו ובאמצעות טכנולוגיות קירור חדישות. היכולת לספק תפוחים איכותיים לאורך כל תקופת השיווק מתאפשרת על ידי אחסנתם בקירור באוויר מבוקר, אשר מאריך את חיי המדף של הפרי ומאפשר שיווק פירות איכותיים ועסיסיים השומרים על מרקם מעולה ואיכות תזונתית לאורך כל השנה.
הייצור השנתי העולמי של תפוחים נע סביב 50-60 מיליון טונות. המדינות העיקריות המגדלות תפוחים הן סין, עם
כ- 25-30 מיליון טונות לשנה, מדינות אירופה עם כ- 10 מיליון טונות לשנה וארצות הברית המגדלת כ- 5 מיליון טונות תפוחים בשנה.

Print Friendly, PDF & Email

תודה שאתם מבקרים בפורטל החקלאות המוביל אגרונט. אגרונט הוא פורטל חקלאות מקצועי וותיק שעוסק במגוון תחומי חקלאות של ירקות פירות וגידולי שדה גד"ש. בפורטל החקלאות חדשות לחקלאות, מאמרי חקלאות מובילים, זני ירקות ופירות חדשים, פורום חקלאות מקצועי עם מומחים לשאלות ותשובות שיענו על שאלות בתחום החקלאות. בנוסף מכרזים לחקלאות, לוח הודעות לחקלאות, חיפוש חברות לתחום החקלאות, חידושים של חברות חקלאיות, מחירי ירקות ופירות, הדרכה לגידולים חקלאיים, רשימת משווקים ועוד.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

כתבות נוספות

תמיכה בצעירים בענף החקלאות

7 ביולי 2024

מגדלי הירקות ממשיכים לסבול מנזקי משבר האקלים

7 ביולי 2024

תמיכה ישירה על סך של כ- 40 מיליון ₪ במגדלי עצי זית לשמן

7 ביולי 2024

ארגון מגדלי הפירות בישראל קיים סיור חירום במטעי צפון רמת הגולן ובחברת השיוו...

3 ביולי 2024

קנט, הקרן לביטוח נזקי טבע בחקלאות: שיא בהיקף נזקי החום הישירים לגידולים החק...

3 ביולי 2024

קרן "פועלים לתקומה" של בנק הפועלים תקים בית ספר חקלאי של רשת בתי הספר ״אדם ...

26 ביוני 2024

תמיכה בצעירים בענף החקלאות

7 ביולי 2024

מגדלי הירקות ממשיכים לסבול מנזקי משבר האקלים

7 ביולי 2024

תמיכה ישירה על סך של כ- 40 מיליון ₪ במגדלי עצי זית לשמן

7 ביולי 2024

ארגון מגדלי הפירות בישראל קיים סיור חירום במטעי צפון רמת הגולן ובחברת השיוו...

3 ביולי 2024

תמיד לדעת לפני כולם

השארו מעודכנים

השאירו פרטים לקבלת עידכונים למייל

בחירת תחום עניין

כדי להיות תמיד מעודכנים