טכנולוגיית האבקה מדייקת של חברת הסטארט-אפ עידית הגדילה יבול מטע פיסטוק בקליפורניה ב-24%

קרן מימרן, סגנית נשיא לפיתוח עסקי ושיווק בסטארט-אפ עידית: "האבקה מלאכותית לגידולים מואבקי רוח תשנה את פני השוק, את הכדאיות הכלכלית עבור מגדלים ואת היכולת להזין את העולם. תוספת של 24% ליבול החקלאי תגדיל את הכנסות החקלאים במאות מיליוני דולרים"

סטארט-אפ האגרי-טק הישראלי עידית טכנולוגיות מדויקות לחקלאות (Edete) מבסמת טבעון השלים בהצלחה פיילוט ראשון של האבקה מדייקת כתוספת להאבקה באמצעות רוח, שהצליח להגדיל יבול של מטע פיסטוקים בקליפורניה ב-24%. החברה, שהתמקדה עד כה בטכנולוגיית האבקה מלאכותית של גידולים מואבקי חרקים (כמו שקדים), הרחיבה לאחרונה את שירותיה ופיתחה פתרון להאבקה מלאכותית עבור מגוון גידולים מואבקי רוח, בעקבות ביקוש מצד מגדלים בארצות הברית.

כצעד ראשון לבדיקת הפתרון שפיתחה לגידולים מואבקי רוח, ביצעה עידית פיילוט של האבקה מלאכותית במטע פיסטוקים באזור סקרמנטו, קליפורניה. הפיילוט התפרס על פני כ-332 דונם (82 אקרים) שחולקו לשלוש חלקות ניסוי ברמות שונות של בגרות: חלקה צעירה שבה יש תנובה ראשונית בהיקף לא מסחרי של יבול, חלקה בוגרת מסחרית וחלקה נוספת מסחרית בגיל ביניים.

פרסום

הפיילוט בחן מספר אפשרויות האבקה בפיסטוקים. הפיילוט בוצע באמצעות המאביק האוטונומי 2BeTM שפותח על ידי הסטארט-אפ עידית להאבקה של גידולים שונים. המערכת ביצעה את ההאבקה המלאכותית על ידי פיזור פולן טהור ויבש במינון נשלט ומבוקר בכמויות מזעריות, בעונת הפריחה של הפיסטוק. הפיילוט הניב גידול של 24% ביבול (במינון המיטבי) לעומת קבוצות הביקורת, בכל חלקות הניסוי.

לאור העובדה ששוק הפיסטוק העולמי נאמד בהיקף כספי של 9.09 מיליארד דולר בשנה ולארה"ב יש בו נתח שוק של 47% (על פי נתוני INC) לתוצאות אלה יש משמעות כלכלית רבה. לפי נתוני משרד החקלאות האמריקאי, היבול הממוצע של פיסטוק בשנת 2020 בארה"ב היה 2,810 פאונד לאקר (כ-1,275 ק"ג ל-4 דונמים) והמחיר הממוצע לפאונד הוא 2.75 דולר. על כן שווי תוספת יבול של 24% כתוצאה מהאבקה מלאכותית הוא תוספת של כ-1,850 דולר להכנסה של המגדל לכל אקר.

חברת עידית נערכת עתה למתן שירותי האבקה מלאכותית למגדלי פיסטוק בקליפורניה ותבצע האבקה של כמה אלפי אקרים כבר בעונת הפריחה הקרובה, באפריל 2022, באמצעות אבי הטיפוס של מאביקי 2BeTM שפיתחה.

קרן מימרן, סגנית נשיא לפיתוח עסקי ושיווק בסטארט-אפ עידית: "האבקה מלאכותית לגידולים מואבקי רוח תשנה את פני השוק, את הכדאיות הכלכלית עבור מגדלים ואת היכולת להזין את העולם. תוספת של 24% ליבול החקלאי תגדיל את הכנסות החקלאים במאות מיליוני דולרים. התוצאות יוצאות הדופן שהשגנו בניסוי בקליפורניה הן נקודה לאופטימיות בעת שהחקלאות נאבקת בפחיתה של האדמות, משברי אקלים, בצורות, הידלדלות מקורות המים ופגעי טבע נוספים, שפוגעים באספקת המזון בעולם".

לדברי מימרן, במטעים שונים כגון פיסטוק, אגוז לוז ועוד גידולים שמואבקים על ידי הרוח, נרשמה בשנים האחרונות ירידה בהיקף היבולים. האבקה על ידי רוח מתבצעת באמצעות הפצת פולן מפרחי זכר אל תפרחות נקביות המייצרות את היבול, אולם ככל הנראה בשל שינויי האקלים, נוצרה בעיה הולכת וגדלה של חוסר סינכרון פריחה בין פרחי זכר לנקבה שגורמת ליבולים הנמוכים. "הטכנולוגיה שלנו לא רק בולמת את הירידה אלא מגדילה יבולים בשיעור גבוה שעתיד לשנות את גורלם של ענפי גידול רבים".

חברת הסטארט-אפ עידית מפתחת טכנולוגיה להאבקה מלאכותית של גידולים חקלאיים, שנמכרת כשירות. הטכנולוגיה מבוססת על שני שלבים: ייצור ושימור פולן, ופיזור מבוקר ונשלט של פולן. לחברה מרכזי הפקת פולן ניסיוניים בעמק החולה ובאוסטרליה. הצוות הרב-תחומי של עידית כולל חוקרים מנוסים בתחומי הבוטניקה והפיזיקה, לצד מהנדסי מכונות.

פרסום

רקע נוסף: אודות האבקה מלאכותית

בטבע מבוצעת האבקת רוח בצמחים שונים כולל דגנים ועשבים, וכן גידולים חקלאיים נוספים כגון זיתים, תמרים, פיסטוקים, אגוזי מלך, זרעי ירקות ועוד, באמצעות מעבר ברוח של פולן (החלק הזכרי בצמח) מפרחי זכר אל פרחי נקבה בהם מתבצעת ההפריה. האפקטיביות של האבקת רוח תלויה בסינכרון הפריחה, בתנאים מטאורולוגים כגון טמפרטורה, כיוון ועוצמת רוחות ובתנאי סביבה נוספים כגון מים ואיכות הקרקע.

הטכנולוגיה של עידית כוללת קטיף פרחים באופן מכני, הפרדה בין אבקת הפולן לפרחים ושימור הפולן באחסון למשך למעלה משנתיים תוך הבטחת איכות הנביטה. בזמן הפריחה נבחר הפולן המתאים ביותר מבחינה גנטית ומפוזר על ידי מאביקי ה-2BeTM ביעילות על מטעים פורחים. הטכנולוגיה עושה שימוש בחיישנים שמאפשרים לפזר את האבקה בקרבה אופטימלית לצמחים. בנוסף, טעינה של האבקה במטען אלקטרוסטטי מבטיחה כי האבקה תיצמד לפרחים ותיקלט על ידם. המערכת של עידית פועלת הן ביום והן בלילה (24 שעות ביממה) ובכל טמפרטורה

Print Friendly, PDF & Email

תודה שאתם מבקרים בפורטל החקלאות המוביל אגרונט. אגרונט הוא פורטל חקלאות מקצועי וותיק שעוסק במגוון תחומי חקלאות של ירקות פירות וגידולי שדה גד"ש. בפורטל החקלאות חדשות לחקלאות, מאמרי חקלאות מובילים, זני ירקות ופירות חדשים, פורום חקלאות מקצועי עם מומחים לשאלות ותשובות שיענו על שאלות בתחום החקלאות. בנוסף מכרזים לחקלאות, לוח הודעות לחקלאות, חיפוש חברות לתחום החקלאות, חידושים של חברות חקלאיות, מחירי ירקות ופירות, הדרכה לגידולים חקלאיים, רשימת משווקים ועוד.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

כתבות נוספות

קומפקטוס עין החורש מציגה : סטנדרט חדש בתחום חקלאות אורבנית

17 במרץ 2024

בי-יו דבש חוברת למכון הטכנולוגי של מסצ'וסטס (MIT) לפיתוח טכנולוגיה הרותמת ת...

29 בפברואר 2024

פיתוח פירות וירקות המתייבשים באופן עצמאי על הצמח

21 בינואר 2024

מלגות בסכום כולל של מעל רבע מיליון שקלים לסטודנטים מצטיינים לחקלאות שיתנדבו...

18 בדצמבר 2023

מוצר חדש: תי-קו-מיקס - מערכת ייצור תה קומפוסט לחידוש פוריות קרקע בשטחים קטנ...
פטנט ישראלי: 70 ירקות ועשבי תיבול - בחבית אחת!
קומפקטוס עין החורש מציגה : סטנדרט חדש בתחום חקלאות אורבנית

17 במרץ 2024

בי-יו דבש חוברת למכון הטכנולוגי של מסצ'וסטס (MIT) לפיתוח טכנולוגיה הרותמת ת...

29 בפברואר 2024

פיתוח פירות וירקות המתייבשים באופן עצמאי על הצמח

21 בינואר 2024

מלגות בסכום כולל של מעל רבע מיליון שקלים לסטודנטים מצטיינים לחקלאות שיתנדבו...

18 בדצמבר 2023

תמיד לדעת לפני כולם

השארו מעודכנים

השאירו פרטים לקבלת עידכונים למייל

בחירת תחום עניין

כדי להיות תמיד מעודכנים