חתימת הסדר לפירעון מוקדם לחוב בסך 15 מיליון שקלים של חברת 'מילוטל

הישג ענק ל'חברה לפיתוח הגליל' על הסדר פירעון מוקדם של חוב חברת "מילוטל ירקות מוקפאים בע"מ", בסך 15 מיליון שקלים עבור החקלאים. ההסדר נחתם לאחר מאמצים רבים שהשקיעו נציגי המשקים בגליל העליון, בראשם יו"ר החברה לפיתוח הגליל אורי דורמן, מנכ"ל ג"ג עופר גרשוביץ, מנהלת הכספים בחברה לפיתוח הגליל דורית ברק, בשיתוף דיויד לוי (מנכ"ל ארגון עובדי הפלחה) ונציג משקי עמק יזרעאל.

אורי דורמן, יו"ר החברה לפיתוח הגליל, שהוביל את ההסכם אומר, כי מטרת ההסדר מבחינת החברה לפיתוח הגליל, הייתה להעביר את דמי החוב לשנת 2018 שנוצר מטעם 'מילוטל', אל המגדלים, במהירות האפשרית ולהימנע מהמשך הפריסה, זאת לאחר ש'מילוטל' החליפה בעלים ומכרה את כל הפעילות לצדדים שלישיים. "על מנת לסיים את ההסדר הסכמנו בשם המגדלים לוותר על סכום יחסית זניח מהחוב, בפועל, התמורה שקיבל כל מגדל מהווה כ- 99.6% מהחוב הנומינלי וסכומי החוב לחקלאים הועברו לחשבונותיהם" אומר דורמן.

 

פרסום

החוב בסך 15 מיליון שקלים נוצר כתוצאה מתהליך כינוס הנכסים של נכסי אליעזר פישמן, כונס הנכסים עו"ד יוסף בנקל מכר את מפעל 'מילוטל', שבעלות פישמן, לחברת 'סמיט' שבבעלות זוהר לוי, איש נדל"ן מצליח, שעשה חיל בגרמניה ורכש בזמנו מפישמן גם חלק מהחברה הכלכלית ירושלים. לוי רכש 51% מהחלק של פישמן ב'חברת מפעלי קירור', שבבעלותה מחסני קירור בהיקף 40 אלף מ"ר (בנתיבות ובקיסריה). זוהר לוי וחברת 'סמיט' החליטו למכור את הפעילות של 'מילוטל'. לאחר משא ומתן שנמשך מספר חודשים, נמכרה הפעילות של 'מילוטל' לרוכש ג'וואד אגבריה, הבעלים של מפעל הטחינה "אל וואדי", הממוקם במגדל העמק. אגבריה הודיע, כי הוא מעוניין להפעיל בעיקר את קו הצ'יפס, כשמשקי הגליל העליון ימשיכו להיות הספקים של תפוחי האדמה גם בשנת 2019.

 

אורי דורמן מציין, כי במהלך כל תקופת המשבר שנקלע אליו מפעל 'מילוטל', דאג צוות המשא ומתן מול הכונס ומול סמיט, ביחד עם משקי עמק יזרעאל וארגון עובדי הפלחה, כי המגדלים שסיפקו תוצרת למפעל לא יפגעו ואכן כך היה בשנת 2017. כאמור, בשבוע  שעבר נחתם, בשעה טובה, הסדר לפירעון מוקדם של החוב של 'מילוטל' ל- 25 מגדלים לשנת 2018.

 

פרסום

מפעל 'מילוטל', בגליל המערבי, הוקם בתחילת שנות ה- 80, ביזמת תשלובת מילואות שבבעלות קיבוצי הגליל המערבי, מתמחה בייצור מוצרי ירקות ותפוחי אדמה קפואים ומעסיק כ- 140 עובדים. בשנת 1994 נרכש המפעל על ידי 'קבוצת פישמן', בבעלות  אליעזר פישמן. המפעל מתמחה ביזום ושיתוף פעולה עם משקים חקלאיים קיבוציים ופרטניים, לגידול תוצרת חקלאית להקפאה ומשתמש בטכנולוגיה מתקדמת להקפאת ירקות. המפעל מייצר 20 מוצרים שונים וכ-10 מוצרי צ'יפס. המפעל משווק לשוק הקמעונאי, המוסדי ולתעשייה, ביניהם: תנובה, אסם ועוד. בתקופות טובות עמד היקף המכירות של המפעל על כ- 120 מיליון שקל, אשר הצטמצם בשנתיים האחרונות ועומד על 90-95 מיליון שקל בשנה בלבד. המפעל התמודד עם תקופה מורכבת בה התבצעו חילופים בהנהלה וכמו חברות אחרות בישראל, נאלצה החברה להתמודד עם פתיחת מכסות ליבוא פטורות ממכס, שאפשרה לרשתות המזון לייבא ירקות קפואים מחו"ל לטובת המותגים הפרטיים שלהן. שוק הירקות הקפואים בישראל נאמד בכ- 450 מיליון שקל בשנה ונמצא בצמיחה. מפעל 'מילוטל' מתחרה בשוק הירקות הקפואים שנשלט על-ידי חברת 'סנפרוסט', מותג הירקות הקפואים של תנובה, חברת המזון הגדולה בישראל. על פי נתוני נילסן שפרסם משרד הכלכלה ב-2017, נתח השוק של חברת 'סנפרוסט' במקרר הירקות הקפואים עמד על כ- 60%, כאשר מתחרותיה העיקריות הן 'פרי גליל' והמותגים הפרטיים של רשתות השיווק עם אחוזים בודדים מהשוק.

 

Print Friendly, PDF & Email

תודה שאתם מבקרים בפורטל החקלאות המוביל אגרונט. אגרונט הוא פורטל חקלאות מקצועי וותיק שעוסק במגוון תחומי חקלאות של ירקות פירות וגידולי שדה גד"ש. בפורטל החקלאות חדשות לחקלאות, מאמרי חקלאות מובילים, זני ירקות ופירות חדשים, פורום חקלאות מקצועי עם מומחים לשאלות ותשובות שיענו על שאלות בתחום החקלאות. בנוסף מכרזים לחקלאות, לוח הודעות לחקלאות, חיפוש חברות לתחום החקלאות, חידושים של חברות חקלאיות, מחירי ירקות ופירות, הדרכה לגידולים חקלאיים, רשימת משווקים ועוד.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

כתבות נוספות

התחלת עונת הפיטאיה בישראל

28 במאי 2024

חברת סטארט אפ האגריטק Edete מכפילה פי ארבעה את שטחי האבקת הפיסטוקים שלה בקל...

20 באפריל 2024

קומפקטוס עין החורש מציגה : סטנדרט חדש בתחום חקלאות אורבנית

17 במרץ 2024

בי-יו דבש חוברת למכון הטכנולוגי של מסצ'וסטס (MIT) לפיתוח טכנולוגיה הרותמת ת...

29 בפברואר 2024

פיתוח פירות וירקות המתייבשים באופן עצמאי על הצמח

21 בינואר 2024

מלגות בסכום כולל של מעל רבע מיליון שקלים לסטודנטים מצטיינים לחקלאות שיתנדבו...
התחלת עונת הפיטאיה בישראל

28 במאי 2024

חברת סטארט אפ האגריטק Edete מכפילה פי ארבעה את שטחי האבקת הפיסטוקים שלה בקל...

20 באפריל 2024

קומפקטוס עין החורש מציגה : סטנדרט חדש בתחום חקלאות אורבנית

17 במרץ 2024

בי-יו דבש חוברת למכון הטכנולוגי של מסצ'וסטס (MIT) לפיתוח טכנולוגיה הרותמת ת...

29 בפברואר 2024

תמיד לדעת לפני כולם

השארו מעודכנים

השאירו פרטים לקבלת עידכונים למייל

בחירת תחום עניין

כדי להיות תמיד מעודכנים